Kupujete novú chladničku? Týchto 6 vecí sa vám oplatí vedieť, ak si chcete vybrať čo najlepšie
Chladničky po 10 rokoch strácajú energetickú účinnosť. Výsledkom sú vysoké účty a nižší výkon.
Čo sa oplatí vedieť pred kúpou
- Zmerajte šírku, výšku a hĺbku priestoru, kde bude vaša nová voľne stojaca alebo zabudovaná chladnička umiestnená či inštalovaná. Potrebuje dostatok miesta na ľahké otváranie dverí a zásuviek, preto by nemala byť umiestnená do veľmi úzkeho priestoru alebo oproti blízkemu kuchynskému ostrovčeku.
- Vyberte si štýl a konfiguráciu chladničky, aby bola pre vás čo najpraktickejšia. Okrem jednodverových chladničiek ideálnych pre malé rodiny je dnes k dispozícii podstatne viac možností. Trendom vo väčších rodinách sú chladničky s francúzskymi dverami, pretože v nich sú potraviny umiestnené na úrovni očí a nižšie sú zásuvky mrazničky.
- Viacdverové chladničky ponúkajú špeciálne funkcie, napríklad dávkovače vody, jednoduché a dvojité výrobníky ľadu či duálne chladenie.
- Nemenej dôležitý je rýchly prístup k obľúbeným potravinám pre každého člena rodiny a prehľadná organizácia chladničky, aby ste nemuseli dlho hľadať to, čo potrebujete. Výborným pomocníkom sú vonkajšie zásuvky alebo úložné priestory vnútri dvierok.
- Keď kupujete chladničku, všímajte si kapacitu meranú v litroch. Pri výbere by ste mali zvážiť objem pravidelných nákupov – teda množstvo čerstvých potravín, ktoré potrebujete chladiť, a koľko ľudí je vo vašej rodine. Potrebujete chladiť extra vysoké predmety alebo veľké taniere? Vyberte si chladničku s posuvnými (vyberateľnými) policami, výsuvnými košmi a väčšou šírkou alebo hĺbkou.
- Štandardná jednodverová chladnička s mrazničkou má objem približne od 140 do 200 litrov (chladnička) + od 40 do 100 litrov (mraznička). Veľkokapacitné majú 600 až 800 litrov, mini chladničky okolo 100 litrov.
Povrchová úprava
Ak hľadáte povrchovú úpravu, ktorá sa ľahko čistí, zvoľte nehrdzavejúcu oceľ alebo antikorovú čiernu odolnú proti odtlačkom prstov. Táto úprava vzniká zušľachtením nehrdzavejúcej ocele a jej špeciálnym povrchovým zdrsnením. Vnútri chladničky by mala byť samozrejmosťou antibakteriálna povrchová úprava.
Typy chladničiek
1. Jednodverové
Chladničky s mrazničkou hore majú mrazničku umiestnenú nad jednodverovou chladničkou, čo uľahčuje prístup k mrazničke. Opačne usporiadané kombinované chladničky majú zase mrazničku dole, ale priestor chladničky je dostupnejší. Oba typy sú v našich domácnostiach, najmä v menších panelákových kuchyniach, zaužívanou klasikou. Samozrejme, ich výroba sa neustále zdokonaľuje.
2. Viacdverové
Viacdverové chladničky ponúkajú aj rôzne doplnkové funkcie: dávkovače ľadu a vody, špecializované úložné priestory, ako sú posuvné police na umiestnenie vysokých predmetov, viacúrovňovú organizáciu mrazničky, nastaviteľné dverové koše na flexibilné skladovanie nápojov či duálne chladenie.
3. Chladničky na víno
Takzvané podpultové, respektíve barové chladničky sú obľúbenou možnosťou na uskladnenie vína, piva a nealko nápojov. Dajú sa zabudovať do kuchynských ostrovčekov, liniek či nábytkových zostáv. Môžete si vybrať jednodverové alebo s obojstrannými dvierkami, ktoré sú presklené. Úložné priestory chladničky sú neraz aj pôsobivo podsvietené. Moderné barové chladničky majú zóny s kontrolovanou teplotou a police odolné proti rozliatiu.
4. Side by side
Chladničky „side-by-side“ sú prezývané aj americké. Zahŕňajú mrazničku a chladničku buď bok po boku, alebo pod sebou. Mávajú množstvo funkcií vrátane zásuviek na zeleninu s riadenou vlhkosťou, špecializované úložné priestory na fľaše a dostatok ďalšej využiteľnej kapacity.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Samsung, Whirlpool, Electrolux, Gorenje