Zdroj: iStock

Bezpečné a jednoduché tipy na čistenie detských hračiek. Ako vám pri tom pomôže mraznička?

02. 05. 2023
Zdieľať

Ak máte malé deti, detská izba alebo spoločenský priestor, kde sa najčastejšie hrajú, dostanú poriadne zabrať. Pri upratovaní však mnohokrát zabúdame na čistenie samotných hračiek, ktoré môžu slúžiť ako zdroj choroboplodných zárodkov. Či sú to plastové hračky, drevené, plyšové alebo látkové – všetky potrebujú raz za čas poriadnu očistu.

Hoci je to ťažké priznať, mnohí rodičia nevenujú detským hračkám  špeciálnu pozornosť. Jednoducho ich dieťaťu ponúknu – vysypú na koberec či podložku a nakoniec vždy nahádžu naspäť do škatule –  bez akejkoľvek údržby. Veď deti hračky pochytajú aj špinavými rukami, niekedy si ich berú von, požičiavajú so súrodencami či cudzími deťmi. Boli by ste prekvapení, čo všetko by ste na nich pod mikroskopom videli. Neohovoriac o tom, že na plyšiakoch sa veľmi dobre usadzuje prach a majú ich rady nielen deti, ale aj roztoče.

mimino lezie po zemi a hrá sa s hračkami

Zdroj: iStock

Základ poriadku je dobrá organizácia

Napriek tomu, že pri upratovaní je najjednoduchšie zavrieť hračky do skrine a nemať ich na očiach, základom poriadku je dobrá organizácia, a to aj v detských izbách. Dobrým riešením je roztriediť hračky do úložných priestorov podľa typu aktivity – skladačky do jednej zásuvky alebo škatule, tvorivé hračky do druhej, plyšové do samostatnej a podobne. Ak používate úložné boxy, označte ich farebným štítkom s druhom hračiek, aby sa v nich vedelo orientovať aj dieťa.

Prečítajte si tiež
VIDEO: Domček, ktorý vyzerá ako retro lietadlo, postavili z vyše 1000 kúskov ako detské kráľovstvo. Prijal by ho však aj ktorýkoľvek dospelý

Aspoň raz za mesiac

Základom organizovanej detskej izby alebo herne je začleniť upratovanie do každodennej rutiny. Dá sa to aj hravým spôsobom s pomocou dieťaťa. Všeobecným pravidlom je, že všetky hračky by ste mali čistiť približne raz za mesiac a určite vždy, keď sa dieťa zotavuje z choroby, po návšteve iných detí, alebo keď je konkrétna hračka znečistená (napríklad si ju dieťa zobralo von).

malé dievčatko si zametá izbu

Zdroj: iStock

Pohľad detskými očami

Ak chcete mať čo najlepšie organizovanú detskú izbu, pozerajte sa na všetky veci v nej z perspektívy vašich detí. Dosah detí je dosť obmedzený, a preto najobľúbenejšie hračky usporiadajte blízko zeme a menej obľúbené predmety vyššie. Využite tiež uzavretý úložný priestor, aby ste väčšinu hračiek udržali mimo dohľadu – takto minimalizujete neporiadok. Pravidelne striedajte hračky, ktoré sú viditeľné a ktoré skryté.

 Vyhraďte priestor na hranie

Ďalšou nevyhnutnosťou, ak chcete udržať v byte poriadok, je priestor vyhradený na hranie. V prípade, že nemôžete na tento účel určiť celú jednu miestnosť, vyčleňte na hranie jeden kút, napríklad kút obývačky, a ohraničte ho policou na knihy a kobercom.

Prečítajte si tiež
Viete, ktoré čistiace prípravky by ste nikdy nemali kombinovať a prečo?

Ako čistiť hračky podľa materiálu

Plast, guma a silikón: Väčšinu hračiek z týchto materiálov je možné bezpečne čistiť v umývačke, ale iba vodou a teplota umývania by nemala presiahnuť 60 stupňov Celzia. Použite horný kôš a malé hračky vložte do sieťového vrecka na pranie bielizne. Rovnako ich môžete umývať ručne v napustenom umývadle so saponátom, dobre opláchnuť a nechať vysušiť.

plastové a gumené hračky vo vedre s vodou

Zdroj: iStock

Plyš: Ručné pranie teplou vodou a saponátom je pri plyšových hračkách vždy bezpečné. Mnoho hračiek zvládne pranie v práčke, ale postupujte podľa pokynov na štítku. Medzi praním plyšákov povysávajte, aby ste ich zbavili prachu. Ďalšou možnosťou, ako zbaviť hračky z plyšu patologických zárodkov je mrazenie. Vyčleňte si jednu zásuvku v mrazničke a priebežne, keď je to potrebné vložte do nej na noc hračky.

Drevo: Drevo má samo osebe antibakteriálne vlastnosti, takže ho postačí utrieť čistou handričkou namočenou v bielom octe.

Špeciálnu opatrnosť pri čistení si vyžadujú hračky s jemnými detailmi alebo s elektronickými komponentmi.

Čo robiť a čo nie

  • Ešte pred zakúpením nových hračiek skontrolujte ich štítky. Nevyberajte len podľa krásy či farebnosti, vyberte tie, ktoré sa ľahšie čistia.
  • Nezabudnite pravidelne kontrolovať herňu. Vždy vyhoďte rozbité hračky a darujte tie, z ktorých vaše dieťa vyrástlo a sú stále v dobrom stave.
  • Baktérie udržíte pod kontrolou pomocou dezinfekčných prostriedkov v spreji, ktoré sú bezpečné pre deti.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Detská izba
Tagy: čistenie detská izba hračky Praktické rady
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia