Testujeme pomocníkov na údržbu podláh

04. 03. 2020
Zdieľať

Je to súbor prác, ktorým sa nedokáže vyhnúť žiadna z domácností. Bez zametania podláh, vysávania kobercov, tepovania či utierania dlažby niet poriadku. Ak príde na prach, omrvinky a nečistoty, všetky nakoniec končia na podlahe a nič na tom nezmeníte.

Čo by ste mali vedieť

1. Účinnosť

Iba výrobcovia vysávačov sú povinní udávať na svojich spotrebičoch ich účinnosť pri údržbe podláh. Každý model prechádza úradným testom, pri ktorom sa váži množstvo vysatého prachu a nečistôt pri rôznych druhoch povrchov. Testom unikajú parné čističe, umývače podláh, ale aj tepovače či multifunkčné stroje.

2. Hlučnosť

Žiadny z pomocníkov na údržbu podláh nie je bez motora – bez ohľadu na to, či ide o turbínu, čerpadlo alebo pohon mechanických súčastí. Keďže dlhodobým trendom je znižovanie hlučnosti, sledujte údaje o decibeloch. Kúpou nového spotrebiča sa vaša domácnosť môže stať oveľa tichšou. Pre vás i susedov.

3. Hygiena

Prichádzate do kontaktu s prachom a nečistotami pri vyprázdňovaní zberných nádob? Čaká vás po každom upratovaní umývanie pracovných častí, ktoré prišli do kontaktu s podlahou, vodou a saponátom? A ako je to s filtrami a ich údržbou? Každý spotrebič má odlišný hygienický profil, ktorý vás vystavuje prachu a alergénom.

4. Pohotovosť

Rýchlejšie je siahnuť na elektrickú metlu stojacu v pohotovosti v kúte ako zarobiť saponátovú vodu do zásobníka stroja na umývanie podláh. Čím kratšie intervaly upratovania vás čakajú, tým pohotovejší by mal byť váš pomocník. Rýchlo vás omrzí skladanie, príprava, čistenie a odkladanie, ak sa nájde rýchlejší postup.

5. Mobilita

Prejsť z miestnosti do miestnosti, vyjsť na poschodie, prebehnúť do záhradného domčeka a vrátiť sa na miesto uskladnenia – to všetko žiada vaše nasadenie pri celej váhe a objeme spotrebiča. Kým v otvorenom priestrannom interiéri znesiete kadečo, pri členitom obydlí budete vďační za kompaktné a ľahké vyhotovenie.

6. Náklady

Niektoré spotrebiče žiadajú iba elektrický prívod. Iné sa spoliehajú na pravidelnú výmenu filtrov a unavených batérií. Sú však i také, ktoré bez pracovných náplní nefungujú. Spočítajte si náklady na prevádzku a porovnajte ich so životnosťou a cenou spotrebiča. Možno odhalíte nesúlad skôr, ako vám zaťaží rodinný rozpočet.

7. Uskladnenie

Kút za dverami, skrinka na chodbe, ale aj radiátor, na ktorom musíte po každom použití presúšať použité príslušenstvo. Nedajte sa nachytať na malú škatuľu, v ktorej je spotrebič vystavený v predajni. Zvyčajne potrebujete aspoň dvojnásobok miesta, aby ste ho po skompletizovaní uložili niekde v domácnosti.

Z povinnosti i pre radosť

Sú chvíle, keď máte pocit, že akékoľvek zametanie či vysávanie je zbytočné. Zaparkujete elektrickú metlu do kúta, obzriete sa a v jedálni je na zemi ďalšia várka omrviniek. Ak chcete, aby boli všetky miestnosti tip-top, museli by ste neustále prechádzať z jednej do druhej. Taký je život dynamickej rodiny, ktorá sa ani na chvíľu nezastaví.
 
Vytiahnite však príležitostne tepovač, prebehnite ním všetky koberce a na niekoľko týždňov sa zdá, akoby ste ich vymenili za nové. Syntetické vlákna sa rozžiaria do hĺbky a koberec má razom hlbokú štruktúru a jasné svietivé farby. Čo na tom, že má za sebou desaťročia trpezlivej služby v domácnosti a ďalšie pred sebou. I v údržbe podláh možno nájsť radosť.


2596243

Skladovanie
Všetky spotrebiče na údržbu podláh viac času zavadzajú, ako pracujú. Myslite na to, kde ich budete s príslušenstvom parkovať.
 
Schodisko
Nie každý pomocník na údržbu podláh si poradí aj so schodiskom. Pri prenášaní medzi poschodiami pocítite každý gram navyše.
 
Frekvencia
Niektoré domácnosti sa upratujú priebežne, v iných sa upratovanie odohráva podľa týždenného či mesačného plánu. Myslite na to už pred kúpou.
 
Plocha
Útla izbička s komornou atmosférou alebo veľký otvorený priestor? Ak príde na upratovanie, žiadajú si odlišný prístup.
 
Povrch
Každá podlaha si žiada odlišný prístup pri čistení. Kým niekde stačia štetiny či prúd vzduchu, inde treba aj zásah vodou a saponátom.
 

Marcela testuje

Maľované OSB dosky, lakované palubovky, dlažba, lepené koberce, ale aj behúne. Čo platí na tieto druhy podláh a čo nie? Vybalili sme päticu rôznorodých pomocníkov, aby sme zistili, ako vám dokážu pomôcť pri upratovaní domácnosti.

TESTOVANÉ MODELY

Dokonalo vydrhnuté2596247

Kärcher FC-5 Cordless

Technológia: čistič tvrdých podláh
Pohon: 25,2 V Li-ion akumulátor, výdrž 20 minút
Výbava: nabíjačka, stojan, dve nádrže, pár čistiacich valcov
 
AKO FUNGUJE: Vytiahnete stroj z nabíjačky, naplníte mu nádržku saponátovou vodou a osadíte dvojicu valcov s mikrovláknom. Od tejto chvíle vediete po podlahe stroj, ktorý valcami drhne namokro podlahu a súčasne z nej vysáva špinu a prebytočnú vodu. Mikrovlákno preniká do škár a štruktúrovaných povrchov, podlaha zostáva dokonale čistá bez ohľadu na materiál, obzvlášť ak do zásobníka nalejete teplú vodu. Na jeden cyklus vyčistíte približne 50 m2 plochy, po ktorom nasleduje umývanie, sušenie a 4-hodinové opätovné nabíjanie. Nepoddajná špina neexistuje, valce, saponát a voda pracujú za vás.
 
++++-     379 €


2596251

Philips SpeedPro Max Aqua

Technológia: tyčový vysávač
Pohon: 25,2 V akumulátor, výdrž 70 minút 
Výbava: dve hubice, mop s nádržkou, nabíjačka
 
AKO FUNGUJE: Je to jeden z najdokonalejších bezdrôtových vysávačov posledných rokov. S výnimočným výkonom a prepracovanou ergonómiou nezápasíte ani s odpadovou nádobou pri vysýpaní, ani s manévrovaním v nedostupných miestach. Len ho tlačíte pred sebou a on dokonale spraví svoju prácu – na schodoch, pod nábytkom, v kútoch. Nie však iba na kobercoch, ale aj na tvrdých podlahách. Od chvíle, keď naň zakliknete nádržku so saponátovou vodou a mopom, počas vysávania hneď aj zotierate namokro. Nie dokonale, ale výsledok je viditeľný na prvý pohľad.
 
++++-     549 €


2596255

Ariete Cordless Sweeper 2768

Technológia: elektrická metla
Pohon: 7,2 V akumulátor, výdrž 40 minút 
Výbava: nabíjačka
 
AKO FUNGUJE: Siahnete na rúčku metly, kliknete na vypínač a prechádzate po miestnosti z jednej strany na druhú. Bez toho, aby ste museli sledovať tempo alebo stav batérií, zásobník sa plní väčšími nečistotami, omrvinkami i prachom práve tak, akoby ste vysávali. Je úplne jedno, či čistíte koberec, dlažbu alebo drevenú podlahu. Rotujúca kefa berie so sebou všetko a súčasne hladí a leští povrch. Hoci ide o jednoduchú mechaniku bez odsávania prachu, výsledok je dokonalý. Takmer bez hluku, s úžasnou účinnosťou. Raz za čas vystriháte vlákna z kefy, pravidelne absolvujete 8-hodinové nabíjanie.
 
++++    39,99 €


2596249

Lidl Parkside PNTS 1400 H4

Technológia: vysávač na mokré a suché vysávanie
Pohon: 1 400 W motor
Výbava: hubica, filtre, vrecko
 
AKO FUNGUJE: Na chalupe a v rodinnom dome niekedy treba viac ako len povysávať izby. Tam, kde sa obytná časť stretáva s pracovnou, vysávač musí zniesť vyššiu záťaž. Tento pracovný model s 23-litrovou nádobou si poradí nielen s vysávaním terasy, pavučín z drevárne a hoblín z dielne, ale aj s vyprázdňovaním bazéna pred jeho zazimovaním. Nečistoty zbiera do papierového vrecka alebo do nádoby s kartušovým filtrom. Súčasne však dokáže vysávať a čerpať aj vodu. A ak príde na čistenie pôjdu, ani tam sa nestratí v kope prachu. Znesie to, čo bytový vysávač neustojí. Ak ho máte kde parkovať, je váš.
 
++++     49,90 €


2596253

Sencor SVC 5000BL

Technológia: multifunkčný vysávač
Pohon: 1 600 W motor
Výbava: 10 hubíc, modulárna zberná nádoba
 
AKO FUNGUJE: Raz za čas, ale poriadne. Ak je toto vaše krédo pri údržbe podláh, potom by ste určite mali siahnuť po tomto všestrannom vysávači s desiatkou pracovných hubíc. Vytepujete ním koberce i čalúnenia, vysajete z podlahy rozliatu vodu, a ak príde na suché vysávanie, sami sa rozhodnete, či filtrom bude nádržka s vodou alebo papierová HEPA harmonika. Vzduch a voda sú dva živly, s ktorými tento stroj spája výkonný ťah motora a všestranné tvarovanie hubíc. Raz ním za minútku preletíte celý byt, inokedy zasa hĺbkovo vyčistíte každý detail. Musíte si však podrobne prečítať návod, aby ste ho ovládli naplno.
 
+++++     312 €

Tip: Všetky podlahy nájdete na jednom mieste

Tipy na údžbu podláh

  1. Iba koberce a behúne dokážu zabrániť tomu, aby sa v domácnosti víril prach. Čistička vzduchu problém nevyrieši.
  2. Pravidelná výmena vreciek, čistenie filtrov a vystrihávanie vlasov z kefiek udržia stabilný výkon spotrebičov pri čistení podláh.
  3. Každý deň údržba podlahy v inej miestnosti? To je ten najhorší plán zo všetkých. Všetky alebo nič. Ušetrite si čas.
  4. Voda so saponátom dokáže zázraky na každom povrchu – od voskovaného dreva až po tkaný koberec. Oživuje farby a vzhľad.

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++   (päť)    
Výnimočný

Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++     (štyri)    
Veľmi dobrý

Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++      (tri)    
Dobrý

Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++      (dva)    
Podpriemerný

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++   (päť)    
Výnimočný

Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++     (štyri)    
Veľmi dobrý

Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++      (tri)    
Dobrý

Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++      (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+      (jeden)    
Slabý

Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. 

TEXT: Marcela Gigelová
FOTO: archív výrobcov
ZDROJ: časopis Môj dom
Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: mopy podlahy
Zdieľať článok

Diskusia