Zdroj: Hornbach

Ako položiť samolepiacu vinylovú podlahu

25. 11. 2021
Zdieľať

Vinylové podlahy ponúkajú obrovské množstvo vzorov a dekorov vrátane imitácií prírodných materiálov, jednoduchú údržbu a dlhú životnosť. Navyše sú teplé a príjemné na dotyk. Podlaha dokáže zmeniť vzhľad celej miestnosti a vďaka samolepiacej vinylovej krytine to zvládnete raz-dva.

Radí Richard Klička,

odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch HORNBACH

Položenie vinylovej podlahy nie je žiadna veda. V prvom rade je však dôležitý správny podklad. Vinylová podlaha sa nemôže ukladať na staré parkety, laminátové podlahy alebo koberce – všetky staré krytiny je najlepšie dôkladne odstrániť, a to vrátane líšt a zvyškov lepidla. Môžete na to použiť pevnú špachtľu alebo dláto, na väčších plochách vám pôjde práca rýchlejšie s excentrickou brúskou. Ideálnym podkladom je hladký a rovný betón, dôkladne očistený od všetkých nesúdržných častíc a prachu.

Prečítajte si tiež
9 nápadov a trikov, ako si zariadiť bývanie v prenájme aj napriek prísnym pravidlám

Ak podklad nie je dokonale hladký a rovný, môžete nerovnosti vyrovnať pomocou samonivelizačnej hmoty. Dokážete tak uhladiť a vyrovnať celú plochu podlahy v jednom kroku. Najskôr upevnite po celom obvode miestnosti izolačné pásy, aby ste chránili steny. Čistú podlahu následne natrite základným náterom (na nasiakavé podlahy použite hĺbkový penetračný náter) a nechajte ho zaschnúť. Rozmiešajte nivelizačnú hmotu podľa návodu výrobcu (musí byť hladká a bez hrudiek). Vylejte časť z nej na podlahu v rohu oproti vchodovým dverám – začnite v kúte miestnosti a pomáhajte roztekaniu hmoty hladiacou lyžicou. Postupne dolievajte ďalšiu hmotu, kým sa celá rovnomerne neroztečie po miestnosti – pracujte metódou „mokré na mokré“. Nakoniec prejdite ostnatým valčekom cez mokrú plochu, čím zabránite tvorbe vzduchových bublín. Podlaha musí potom schnúť približne 24 hodín. Ak sú na nej aj potom nerovnosti, zarovnajte tieto miesta excentrickou brúskou. Všetok materiál dôkladne odsajte a na záver natrite podklad hĺbkovým penetračným náterom.

Prečítajte si tiež
Ako si vidiecky štýl v interiéri zmodernizovať podľa svojho gusta

Postup

Stupeň náročnosti: 2,5/5

Počet osôb: 1 až 2

Dĺžka realizácie: 1 deň + 2 dni schnutia

MATERIÁL

  • samonivelizačná hmota
  • ozperky (tzv. hmoždinky)
  • hĺbkový penetračný náter
  • samolepiace vinylové lamely

Ako na to

Príprava pred lepením

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

Podklad pod vinylovú podlahu musí byť dokonale hladký, rovný a dôkladne očistený od prachu a nesúdržných častí. Povrch najskôr natrite penetračným náterom, aby lepidlo dobre priľnulo.

Príprava lamiel

Príprava lamiel

Zdroj: Hornbach

Otvorte balenie a lamely premiešajte. Šípka na zadnej strane dosky ukazuje smer kladenia – ten treba dodržať rovnaký v celej miestnosti. S nalepovaním začnite pri dverách, je to hlavný pohľadový smer.

Začiatok lepenia

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

Značkovacou šnúrou si urobte pomocnú linku. Z lamely stiahnite časť fólie. Priložte ju k pomocnej linke, stiahnite aj zvyšnú fóliu a lamelu pevne pritlačte k podlahe.

Druhá lamela

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

Hneď pokračujte ďalším radom, ľahšie tak dodržíte rovný priebeh. Prvú lamelu v druhom rade nalepte v presadení asi o tretinu dĺžky, vyhnete sa tak priebežným škáram.

Pri stene

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

Uložte novú lamelu presne na predposlednú v rade. Ďalšiu položte navrch až po stenu. Strednú lamelu zrežte podľa vrchnej – dokonale tak sadne do medzery. Zvyšným kusom začnite ďalší rad.

Okolo dverí

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

Pri stenách nechávajte odstup asi 2 mm. Pri zárubniach a výklenkoch si preneste všetky rohy na jednu podlahovú lamelu. Požadovaný tvar potom narežte pomocou kovového pravítka a pozdĺž čiar odlomte.

Okolo radiátorov

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

K rúrkam kúrenia priložte dosku a ich polohu preneste vyrezávaním kúsok po kúsku. Môžete aj všetko presne odmerať, zakresliť si stred a hrúbku rúrky a vyvŕtať otvor pomocou Forstnerovho vrtáka.

Soklové lišty

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

Detektorom kovov skontrolujte, kde sú rozvody a rúrky, aby ste ich pri upevňovaní líšt nenavŕtali. Na lištách si vyznačte v rozstupoch približne
50 cm diery na skrutky a vyvŕtajte ich vrtákom do dreva.

Upevnenie líšt

Pokládka lepenej podlahy

Zdroj: Hornbach

Lištu priložte k stene a označte si na stene polohu dier. Vyvŕtajte ich podľa dĺžky hmoždinky. Do dier vložte hmoždinky, priložte lištu a priskrutkujte ju. Kúty a rohy zrežte tzv. pokosovou pílou v 45° uhle.

Podrobný videonávod a zoznam potrebného materiálu aj náradia nájdete na stránke www.hornbach.sk v sekcii Návody.

Text a foto: Hornbach, redakčne pripravila Erika Kuhnová 

Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: podlahy renovácia podlahy vinylové podlahy
Zdieľať článok

Diskusia