Grafickí dizajnéri konečne doma alebo návšteva na pravé dopoludnie
Dostať sa na návštevu k dvom úspešným a zamestnaným ľuďom cez pracovný týždeň je ťažko mysliteľné. V takom prípade nasleduje niekoľko telefonických rozhovorov a dolaďovaní termínov aj s fotografom, až sa z toho všetkého vyvinie krásne slnečné sobotňajšie dopoludnie. Po schodoch obytného domu zo začiatku šesťdesiatych rokov nás sprevádza hlas mladej ženy a naviguje nás do bytu na prvom poschodí.
Už sme tu
Nazrieme do predsiene, o ktorej podvedome tušíme, že jej vtedajší architekti nedali veľkú šancu – musela sa zmestiť do 4,5 m². Čo voľakedy nezvládli majstri stavbári, hneď za prahom dverí pretvorili grafickí dizajnéri – ona a on – na útulný priestor pre dvoch. Štíhla skrinka so zrkadlom opticky rozsadila od seba protiľahlé steny, štruktúrovaná krémová stierka rozžiarila celý vstup a nábytok zo vzdialených krajín mu pridal na vážnosti. Ešte zátišia z dovolenkových drobností… Tak, to je dobrý začiatok.Byt pod nosom
Proces hľadania bytu za únosnú cenu si v Bratislave vychutnal aj tento manželský pár. Patria k väčšine, ktorá to dlhé mesiace skúšala cez známych, realitné kancelárie, inzerciu, až nakoniec bol vzdialený byt celkom poruke – spriatelená osôbka bola rozhodnutá posunúť ho niekomu, kto naň bude dobrý a láskavý; samozrejme, za dohodnutú sumu. Pôvodná majiteľka, ktorá sa zaoberá umeleckou keramikou, zanechala po sebe gaudíovské kľučky a koncovky na tyčiach nad oknami v rozhojdaných tvaroch. V rámci vzájomných výtvarných výpomocí si navyše nová pani bytu dohodla aj niečo, čo je naozaj nezvyčajné: ešte raz dobre a dofarebna prepečené obkladačky do kuchyne a do kúpeľne.Navyše aj ďalšie dobré vzťahy s kolegami od umenia sa zhmotnili v obrazoch a obrázkoch, umeleckých fotografiách a milých darčekoch, ktoré sa kamarátia s obrázkami zhotovenými domácim pánom a nostalgickými fotomontážami rodinných fotografií. Majiteľka bytu ich graficky upravila v secesnom duchu a osadila do romantických rámikov.
To pravé orechové
… je niekedy aj tíkové drevo. Exotický nábytok z Indonézie v koloniálnom štýle bol dlhoročným snom domácej panej. Postupne objednávala a dokupovala jednotlivé kusy a kúsky podľa vlastných predstáv a na mieru svojho bytu. Na prvý pohľad v priestore obchodu s nábytkami z cudzokrajných drevín sa môže zdať, že všetky tie skrine, skrinky, príborníky, komody, lavice sa hodia výlučne do veľkých otvorených priestorov. V tomto prípade nestačí tvrdenie, že odvážnemu šťastie praje. Prečo? Pre tík, ktorý sa v byte bezvýhradne zabýval vďaka citlivému rozvrhnutiu hmoty v priestore. Exotické nábytkové kúsky z tíkovej dreviny dostali sestry, ktoré im dajú dýchať a nezakrývajú ich ušľachtilý pôvod.Minimalistický nábytok zo siete IKEA sprevádza so šarmom diaľkami opradený príborník v obývacej zóne a knižnicu postavenú vedľa sedacej súpravy. Na poťahu z prírodného materiálu sa vynímajú teplé odtiene vínovočervených a olivovozelených vankúšov. V rozhovore pokračujú s ručne viazaným vlneným kobercom v sýtych farbách, mäkko usídleným na dlážke. Obývací priestor prechádza jedným dychom do kuchyne a predizby – predeľová stena si vydýchla hneď potom, ako prišla o dvere. Veta o farbách a materiáloch sa nesie celým bytom, preteká každým zákutím a vracia sa s novou energiou späť k návštevníkom…
Viac môže byť akurát
… a viac priestoru je v kuchyni po vybúraní komory. Zaváraniny, poháre s lekvárom a iné zásoby si našli miesto v odvetrávanom priestore v kuchynskej linke hneď vedľa okna. Takto sa vytvoril jedálenský kút pre dvoch, vylepšený originálnou lavicou. Lavica je skonštruovaná zo škatúľ z lakovanej brezovej preglejky z obchodného domu IKEA a z dosák z masívu – všetko zlepené a spojazdnené na kolieskach. Kolieska to istia najmä pri upratovaní.Rohová kuchynská linka je premyslená do poslednej zásuvky. Všetko má svoje miesto. Obľúbené koreničky majú nadhľad z poličiek pripevnených na ráme, ktorý držal pôvodne kúpeľňové dvere. Už spomínané obkladačky sa predvádzajú v jesenných farbách a ukrývajú tajomstvo roztečeného farebného skla pri druhom vypálení. Škárovacia hmota tón v tóne ladí s celým obkladom.
Škaredé káčatko
vyrástlo na útulnú kúpeľňu bez chirurgických zásahov. Pri pohľade na dispozíciu bytu a zvyšok peňazí na účte vylúčili noví obyvatelia možnosť zväčšiť alebo premiestniť pôdorys kúpeľne. Jednoducho nebolo kam.Akékoľvek siahnutie na plochu susedných miestností by degradovalo ich priestor na úroveň panelákových pivníc. V tomto prípade jednoznačne zafungoval praktický prístup. Vyvesené dvere medzi kúpeľňou a kuchyňou boli umne zaslepené polotransparentným lexanom. Zárubňa prišla o pánty a zarámovala prestup prirodzeného svetla do kúpeľňového priestoru.
Komorný koncert
bielych stien vyvažuje škálu prírodných farieb, ktoré sa nesú celým interiérom. Rozmanité, a predsa zohraté detaily v interiéri a dvojaký nábytok, navzájom sa dopĺňajúci, sú odľahčené neutrálnym pozadím. Poludňajšie svetlo kreslí štruktúry povrchov nábytku a textílií, opiera sa o kvetiny rozostavané v črepníkoch pod oknami a na rebríkovom stojane. Byt, v ktorom sú veci a vecičky tak, akoby im jedna ruka dala svoju lásku: energia voľne prúdi priestorom.Aj malý byt môže očariť
Domácnosť je vyzbrojená na väčšie a mladšie návštevy nadčasovými matracmi – podložkami na sedenie. Pripravené sú podnosy – stolíky, v príborníku výber jedálenskej keramiky väčšinou ázijského pôvodu. Dopili sme zelený čaj a dorozprávali malé príbehy o dobrodružstvách zariaďovania novej domácnosti. Vôňa čaju a škorice, harmónia vecí a ľudského tepla: byt, ktorý rozmaznáva myseľ a dušu… naozaj to bolo iba 51 m²?Nábytok: Jawa, s. r. o., IKEA
Obrazy: Stano Černý
Fotografie: Ľuba Lauffová
Obklad: talianske dlaždice na stene i na zemi
Dekorácie: IN VIVO, IKEA, vlastná tvorba