Zdroj: Ewout Huibers

Zrekonštruovaný dom zo 17. storočia skrýva za otočnou knižnicou oddychovú miestnosť a ďalšie prekvapenia

06. 02. 2022
Zdieľať

Obytný priestor s plochou 115 metrov štvorcových neznie zle. Ak je však rozložený na troch podlažiach mimoriadne úzkeho domu, už je to horšie. A keď doplníme, že ide o zanedbaný dom zo 17. storočia, úloha premeniť ho na príjemné moderné bývanie sa zdá úplne nereálna. Ako toto komplikované zadanie zvládli holandskí architekti?

Zanedbaný dom sa nachádza pozdĺž kanálov neďaleko Amstelveldu v Amsterdame. Postavený bol v roku 1675. V priebehu rokov schátral tak, že z neho zostali takmer len ruiny. Renovácia historickej stavby trvala viac ako 2 roky a bola riešená v spolupráci s tímom špecialistov. Interiérovému štúdiu i29 sa vnútorný priestor nakoniec podarilo premeniť na svetlé bývanie s nečakanými výhľadmi a priestorom na objavovanie.

Typický úzky trojpodlažný dom v Amsterdame

Renovácia historickej stavby trvala viac ako 2 roky. Zdroj: Ewout Huibers

Farby ako zdôraznenie rôznych funkcií

Už na prvý pohľad v interiéri zaujmú farebné akcenty. Hoci je celkové riešenie nenápadné a v jemných odtieňoch, niektoré oblasti sú zvýraznené zelenou či modrou farbou. Všimnite si farebný odkaz na izbu pri kuchyni, pracovňu či oddychovú miestnosť v modrej farbe, kde je len posteľ obklopená oknami.

Prečítajte si tiež
Moderný byt v historickom dome s netradičným kuchynským prvkom

Schodisko vytvára rôzne úrovne, z niektorých miest môžete vidieť dve podlažia naraz. I vďaka tomu v objekte vznikli zaujímavé a nečakané miesta – autori interiéru o nich hovoria ako o priestore na objavovanie.

Sivé vzostupné schodisko k posedeniu pri okne v úzkom dome

Architektom sa podarilo vytvoriť nezvyčajný priestorový zážitok a prepojiť rôzne priestory tak, že farba alebo povrchová úprava pokračujú z jednej časti do druhej. Zdroj: Ewout Huibers

Priestorový zážitok s umeleckým podtónom

Vo farebných miestnostiach sú rôzne vystavené alebo skryté originálne detaily, čo interiér povyšuje na umeleckú úroveň. Architektom sa podarilo vytvoriť nezvyčajný priestorový zážitok a prepojiť rôzne priestory tak, že farba alebo povrchová úprava pokračujú z jednej časti do druhej. Na rozdiel od pôvodnej štruktúry sú nové zásahy a povrchové úpravy v interiéri jasne rozpoznateľné.

Dubová kuchyňa ukončená hosťovskou izbou za smaragdovým sklom

Zelený sklenený objem označuje skrytú hosťovskú izbu. Zdroj: Ewout Huibers

Biely betón, zelené sklo, otočná knižnica i tajné miestnosti

„Priestor kuchyne na prízemí je ukončený bielym betónom, svetlými stenami a na mieru riešenou dubovou linkou a jedálenským stolom. V tejto časti vám udrie do očí zelený sklenený objem, ktorý označuje skrytú hosťovskú izbu. Je vybavená vlastnou kúpeľňou a prístupom do záhrady.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme

Kuchyňa je cez sivo morenú dubovú stenu vizuálne prepojená s pracovňou vyššie. Rovnaká sivá pokračuje aj v obývacej izbe, ale vo forme látkového obloženia stien kvôli lepšej akustike. Za otočnou stenou s knihami v obývačke je ďalší skrytý priestor v upokojujúcom modrom prevedení – na čítanie alebo relax,“ odhaľujú zaujímavosti o riešení interiéru autori premeny.

Kút v obývačke s kresielkom a podnožkou

Za otočnou stenou s knihami v obývačke je ďalší skrytý priestor v upokojujúcom modrom prevedení – na čítanie alebo relax. Zdroj: Ewout Huibers

Pohodlie a luxus na spanie, japonská vaňa

Na poschodí sa nachádzajú priestory na spanie, kde vládne pohodlie a luxus. V hlavnej spálni vyniká pôvodný krov. Od kúpeľne ju oddeľuje zrkadlový priestor, ktorý uzatvára schodisko aj sprchovací kút. Steny sprchy sú konštruované z obojstranných zrkadiel, čo umožňuje výhľad na kanály.

Prečítajte si tiež
Z historického dvojdomu vytvorili dva samostatné byty. Pôvodné členenie zmenili z vertikálneho na horizontálne

Susedná kúpeľňa má tradičnú japonskú vaňu a voľne stojace drevené umývadlo. Všetky nové úpravy interiéru sú šité tomuto domu zo 17. storočia na mieru. Úplne zapadajú do existujúceho prostredia, no zároveň povyšujú dom na vyššiu úroveň pre ďalšiu generáciu obyvateľov.

Príjemná jemná biela kuchyňa s dubovou linkou v úzkom dome

Kuchyňa je cez sivo morenú dubovú stenu vizuálne prepojená s pracovňou vyššie. Zdroj: Ewout Huibers

Canal House

architektonický ateliér: i29

lokalita: Amsterdam, Holandsko

plocha: 115 m2

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Ewout Huibers

Kategória: Návšteva
Tagy: farby v interiéri historický dom interiérový dizajn kúpeľne malý byt rekonštrukcia úzky pozemok
Zdieľať článok

Diskusia