Grilovačka, opekačka – každému podľa chuti (2.)

19. 08. 2010
Zdieľať

Veľa toho už bolo popísaného o griloch. Mnohým nadšencom grilovania na čerstvom vzduchu to však rozhodovanie pri výbere správneho modelu grilovacieho pomocníka vôbec neuľahčilo. Dôvodom môže byť čoraz väčšia ponuka, odlišný spôsob trávenia voľného času, rozmanitý dizajn grilov, ale aj rozdielne predstavy účastníkov rodinných grilovačiek o príprave jedla na záhrade.

Čo druh paliva, to iné grilovacie a opekacie výsledky. Stojí teda za zamyslenie, či si zadovážiť gril na drevené uhlie a brikety, prípadne či domácnosti bude viac vyhovovať gril s pohonom na elektrinu alebo plyn.

Elektrické grily
Kontaktné grily, tepan yaki, lávové grily a grily s elektrickou špirálou patria do skupiny grilov na elektrinu. Kupujú si ich najmä tí, ktorí uprednostňujú grilovanie nielen v pohodlí domácnosti, ale aj na malých sídliskových balkónoch. Ich nevýhodou sú náklady na prevádzku, a tiež to, že sa nedajú použiť v exteriéri bez možnosti pripojenia na elektrickú sieť.

Na kontaktných griloch a tepan yaki možno opekať len tenšie plátky jedla. Skôr ako sa spotrebič zapne, treba grilovaciu plochu potrieť olejom. Kto tak neurobí, o krátku chvíľu zistí, že pokrm sa na rozžeravenú platňu prilepí a pripečie sa.


Grilovačka, opekačka – každému podľa chuti (2.)

278666
Nippon

Stolový Raclette gril Princess je kombináciou klasického elektrického grilu a raclette grilu s odnímateľnou kamennou doskou a termostatom. Model poslúži na pečenie rýb, mäsa, zeleniny či zemiakov, ale možno ho využívať aj ako raclette (panvičky na prípravu syra alebo iných pochúťok). Povrchová úprava kamennej platne už nepotrebuje veľa tuku na to, aby sa potrava zdravo grilovala. Kamenná doska raclette grilu má po okraji vyfrézovaný žliabok na odtečenie prebytočného tuku.

V lávových elektrických griloch umiestnili výrobcovia pod plochou z lávového kameňa elektrickú špirálu, ktorá kameň rovnomerne nahrieva. Kvapkajúci tuk z grilovaného jedla dopadá na kamene, takže sa (síce decentnejšie, ale predsa len) dymí ako pri klasickej grilovačke. Takýto grilovací efekt tiež nemusí vyhovovať každému. Dym však dodáva pokrmu svojskú chuť. Vplyvom stekajúcich tukov sa lávové kamene postupne zmenšujú, preto ich treba priebežne dopĺňať. Na ugrilovanie väčších kusov jedla poslúži gril s elektrickou špirálou a s uzatvárateľným poklopom.

Vplyv plynového grilu
K najvyhľadávanejšími typom grilov patria v súčasnosti plynové modely. Do tejto kategórie môžeme zaradiť grily na lávové kamene, grily s plynovými horákmi a najväčším hitom sa stali grily s takzvanými flavorizérmi. Prevádzka na plyn je lacná a obsluha komfortná. Takmer všetky typy majú uzatvárateľný poklop, a tak v nich možno grilovať aj veľké, celé kusy pokrmov, pričom jedlo ostane šťavnaté.


Grilovačka, opekačka – každému podľa chuti (2.)

278669
Weber

 

Plynový gril Spirit Weber vyzbrojili odnímateľnou pracovnou policou z termoplastu, teplomerom integrovaným do poklopu, piezoelektrickým zapaľovaním, tzv. flavorizérom, dvomi antikorovými horákmi na priame i nepriame grilovanie, smaltovaným roštom s prímesou porcelánu (zabezpečí rovnomerné ohrievanie) a prídavným tepelným roštom, ktorý zväčší využiteľnú plochu grilovania.

„Grily s lávovými kameňmi majú dlhší nábeh ako elektrické. Lávové kamene sa musia najskôr rozpáliť, po nahriatí grilu sa teplota nedá regulovať a aj v tomto prípade treba kamene dopĺňať. Za nevýhodu považujem aj pórovitosť samotných lávových kameňov. Pri dopade tukov na pórovitú štruktúru sa kamene vznecujú a vytvárajú karcinogénne látky, ktoré sa prenášajú na pokrm,“ pripomína Milan Drdoš zo spoločnosti BBQ service.

„Grily s plynovými horákmi sa dajú rýchlo rozohriať, podľa potreby možno regulovať intenzitu plameňa. Výhodou je teda jednoduché uberanie a pridávanie výkonu spotrebiča. Nevýhodou skutočnosť, že stekajúce tuky môžu pri kontakte s horákmi zapríčiniť vznik nežiaducich karcinogénnych látok.


Grilovačka, opekačka – každému podľa chuti (2.)

278663
IKEA

Čoraz vyhľadávanejšími sa stávajú plynové grily, ktoré obsahujú flavorizéry. Čo sú to flavorizéry? Jednoducho povedané, sú to striešky v tvare obráteného písmena V, ktoré sú v griloch uložené priamo nad antikorovými horákmi. Pri zahriatí sa rovnomerne rozpália. Pri stekaní tukov a štiav z grilovaného jedla flavorizéry zabezpečia ich odparenie späť do jedla. Vytvára sa tak podobná aróma a chuť grilovaného jedla, aká by sa dosiahla na briketovom grile, no nevznikajú pritom karcinogénne látky. Pri takomto type spotrebiča možno tiež opekať aj priamym, aj nepriamym spôsobom, pripraviť čokoľvek od steakov cez grilovanú zeleninu, ovocie, ryby, veľké kusy mäsa, chlieb, pizzu, bábovku až po chutnú polievku. Niektoré z týchto modelov majú záruku až 25 rokov a výrobca garantuje dodávku všetkých náhradných dielov počas celej životnosti grilu. Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek z grilov, nezabúdajte, že dnes už grilovanie nie je len o príprave jedla, ale stáva sa z neho aj súčasť životného štýlu.“ www.bbq.sk

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: grily záhrada
Zdieľať článok

Diskusia