Zdroj: BIOLITE

Dovolenkové grily v redakčnom teste. Ktoré by sme vám odporučili po našich skúsenostiach?

11. 08. 2022
Zdieľať

Chata, kemp, stan na lúke či starý rodičovský dom – všetky majú čosi spoločné. Stávajú sa pre nás „letným sídlom“, v ktorom trávime víkendy a dovolenky. Ak vám preblysli hlavou spomienky na pôžitkárske grilovanie, viete presne, čomu sme venovali posledné týždne. Prevetrali sme cestovné grily.

Čaro dovolenkových grilovačiek

Ak je grilovačka vo dvore kulinárskym dobrodružstvom, grilovanie na dovolenke je hlavne o improvizácii. Až v poslednej chvíli prídete na to, že mnohé veci musíte riešiť odlišne. Od chladenia čerstvých surovín bez chladničky cez ich prípravu bez vybavenej kuchyne až po samotné grilovanie, ktoré si pýta viac ako len opečený plátok marinovaného mäsa.

Dovolenkový gril BIOLITE-05

Zdroj: BIOLITE

Kanvička, v ktorej na rošte pripravíte kávu, je rovnakým pokladom ako alobal na balíčky, ktoré bez pripálenia ugrilujete aj v tých najnemožnejších podmienkach. A keď príde na dostatok paliva, aby ste na rošte upiekli aj chlebové placky alebo čosi podobné, počíta sa každý gril, ktorý znesie aj iné palivo ako len uhlie a brikety.

Prečítajte si tiež
Ako vyhnať holuby zo strechy, balkóna či dvora? Vyskúšajte tieto triky!

Čo by ste mali vedieť

Hmotnosť

Kilo, dve či päť? V aute alebo karavane takýto detail neriešite, lebo viete, že sa od nich sotva vzdialite na viac ako sto krokov. Ak vás však od chaty či tábora delí hodina svižnej chôdze prírodou, potom sa každý gram navyše násobí. Práve to je ten moment, keď si poviete, že ste radšej mali zobrať menší a ľahší gril, hoci menej vydarený.

Regulácia

Prenosným grilom často chýba spôsob, ktorým by bolo možné regulovať výkon. Nastaviteľné prieduchy na prívod vzduchu, polohovanie výšky roštu, dostatok miesta na odklonenie pahreby či termostat – to všetko sú na prvý pohľad drobnosti, ktoré sa ukážu pri grilovaní ako kľúčové. Často sa stáva, že hoci na grile sú, nefungujú uspokojivo.

Veko

Stačí mierny vetrík a z dokonalej grilovačky sa stáva výzva zručnosti. Ak je gril vybavený vekom, grilovanie je oveľa spoľahlivejšie, rýchlejšie a všestrannejšie. Tepelná úprava tak prebieha z oboch strán súčasne, vďaka čomu suroviny na rošte nevysychajú a prepekajú sa do hĺbky skôr, ako stratia sviežosť.

Materiál

Lacný tenký plech s farebným nástrekom obhorí po prvom použití a kvapkajúci slaný omastok privolá hrdzu, ktorá postupuje i pri suchom uskladnení grilu. Museli by ste ho dokonale vyčistiť a odmastiť, aby ste zastavili starnutie. Smaltované plechy a antikoro majú prednosť, ak chcete prenosný gril používať veľa sezón za sebou.

Palivo

Žiadne uhlie sa nevyrovná vôni tlejúceho dreva, žiadne brikety nevytvoria takú intenzívnu žiaru, akú vyčarujete z dreveného uhlia. Výbornú reguláciu vám zaistí plynové palivo v kartušiach. Lacnú a účinnú prevádzku môžete čakať na chate či chalupe od elektrického grilu. Ponuka je mimoriadne široká, stačí vedieť, čo chcete.

Čistenie

Málokto sa po grilovaní pustí do hĺbkového čistenia grilu a je malá šanca, že to tak budete robiť práve vy. Zamyslite sa nad tým, v akej kondícii zostane gril po použití. Dá sa z neho vysypať popol cez dvierka? Je rošt zapustený, aby ste ho nemuseli čistiť? Ak gril po použití zbalíte, nemal by vám zašpiniť všetko, k čomu sa priblížite.

Čosi naviac

Je fajn, ak môžete na gril položiť kanvičku s vodou alebo ešus s omáčkou. Viaceré modely možno použiť ako improvizovanú kuchynku, hlavne v prípade, ak na to myslel i výrobca. Prezrite si rošt a zamyslite sa nad tým, čo všetko s ním dokážete. Grilovať, ohrievať, opekať, variť. Áno, možno aj praženicu.

Dovolenkový gril BIOLITE

Zdroj: BIOLITE

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Veľkosť

Niektorý vtesnáte do batoha, iný je ako kufrík, ktorý vám pri prenášaní obsadí ruky. Hľadajte ideálny pomer veľkosti a kapacity.

Palivo

Plyn v kartuši, drevené uhlie vo vrecúšku, konáre, šišky či komfort elektrickej zásuvky? Ak chcete grilovať, potrebujte viac ako len gril a suroviny na rošt.

Bezpečnosť

Na niektorých miestach je zakázané zakladať otvorený oheň. Inde prichádza do úvahy i opekanie na ohnisku. Nechcete gril, ktorým zapálite lúku.

Čistenie

Vysypať studený popol a zbaviť sa omastku, ktorý zatiekol do všetkých kútov. Dokážete gril vyčistiť aj v teréne?

Obal

Je fajn, ak ku grilu patrí aj obal. Niekde ho dostanete v cene, inde si ho musíte prikúpiť. Ak ho vôbec výrobca ponúka.

Užitočné rady

  1. Nezabudnite na fľašu s vodou, aby ste krotili horiaci omastok. V grile bez veka plameň neskrotíte.
  2. Staré noviny pomôžu pri rozkurovaní, ale aj pri balení mastného roštu.
  3. Zelenina na grile neobschne, ak ju vopred necháte nakrájanú zavädnúť v igelitovom vrecúšku na slnku.
  4. Suché borovicové šišky a ihličie sú výborným pomocníkom na rozkurovanie uhlia i brikiet.

Ako sme testovali

Stanovanie na horských lúkach, výlet karavanom, ale aj víkendy na chalupe. To všetko sme starostlivo naplánovali v čase i nečase, aby sme vyskúšali grily, ktoré sa nám dostali do rúk. S mäsom i čerstvou zeleninou.

Prečítajte si tiež
Kvetinový svietnik v boho štýle

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Weber Go Anywhere

Dovolenkový gril Weber

Zdroj: Weber

Rošt: 42 × 26 cm * Palivo: drevené uhlie, brikety * Regulácia: prieduchy pahreby a veka * Materiál: smaltovaná oceľ * izolačné dno * Hmotnosť: 5,7 kg

Tento kompaktný kufrík je plnohodnotným smaltovaným grilom so všetkým, čo k tomu patrí. Na vysokých nohách s dvojitým dnom ochráni trávu pred zapálením, šikovnými prieduchmi na bočniciach a vo veku nastavíte jeho výkon, ale aj uhasíte palivo, aby sa dalo ešte použiť. Páči sa nám, že je dostatočne veľký nielen na priame, ale aj na nepriame grilovanie nad miskou naplnenou vodou. Pripravovali sme steaky, burgery, zeleninové balíčky, kukuricu, ale aj polovičky kurčaťa. Je mimoriadne úsporný pri použití uhlia i brikiet. Jeho výkon nepoklesne, ani keď vás prekvapí dážď.

Hodnotenie: *****

Cena: 114,99 €

www.weber.com

Biolite FirePit +

Dovolenkový gril Biolite

Zdroj: BIOLITE

Rošt: 47 × 19 cm * Palivo: drevo, drevené uhlie, brikety * Regulácia: aktívny ventilátor, polohovateľná výška pahreby * Materiál: smaltovaná oceľ * ovládanie z mobilu * Hmotnosť: 8,8 kg

Ak ste si nezabalili grilovacie uhlie, tento gril potrebuje len pár minút, aby ho vyrobil z drevených polienok alebo konárov. Naplníte ho drevom, spustíte zabudovaný ventilátor napájaný batériou a o chvíľu môžete grilovať. Zeleninu ugriluje rovnako dobre ako mäso, s príchodom večera poslúži aj ako ohnisko s hrejivým plameňom na opekanie. Zabudovali doň technológie, vďaka ktorým ho spárujete s mobilom na jednoduché ovládanie, ale zapojíte aj USB lampičku, aby ste videli na prípravu surovín. K pribalenému roštu si môžete dokúpiť liatinovú platňu, veko, ale aj prepravnú tašku so solárnym panelom, ktorý dobije zabudovaný akumulátor.

Hodnotenie: *****

Cena: 259 €

www.m-link.sk

Tefal Optigrill Elite GC750D30

Dovolenkový gril Tefal

Zdroj: Tefal

Rošt: dve dosky 30 × 20 cm * Palivo: elektrina * Regulácia: termostat, grilovací automat so senzormi * Materiál: antikoro, hliník, teflón * Hmotnosť: 5,2 kg

Natiahnite predlžovačku, naplňte gril a automat vás sám privolá, aby ste servírovali grilované dobroty na tanier a naložili ďalšie suroviny. Kým senzor pri zatváraní zmeria ich hrúbku, časovač podľa zvoleného druhu nastaví správnu teplotu a odpočíta ideálny čas. Máte chuť na jemne prepečený steak, chrumkavé grilované zemiaky alebo šťavnatú rybu, ktorá sa práve začala oddeľovať od kože? Vždy budú pripravené bezchybne. Nikdy sa nám nestalo, že by sme niečo pripálili, hravo sme zohriali to, čo zvýšilo z večera. A ak pridáte štipku údenej soli, nik neuverí, že ste obišli pahrebu.

Hodnotenie: *****

Cena: 219 €

www.homeandcook.sk

ESBIT BBQ300S

Dovolenkový gril Esbit

Zdroj: Esbit

Rošt: 30 × 23 cm * Palivo: drevené uhlie * Regulácia: nastaviteľná výška roštu * Materiál: antikoro * prepravný obal * Hmotnosť: 2,4 kg

Sotva niekto uhádne, čo sa skrýva v kapsičke, ktorú ste práve vytiahli z batoha. Roztvoríte kovovú škatuľu, položíte ju na veko, vsypete do nej z papierového vrecka uhlie a zapálite pod roštom kocku podpaľovača. Grilovačka sa môže začať. Boli sme nevídanou atrakciou, keď sme po výstupe začali grilovačku na horskej vyhliadke. Hoci má tento gril výškovo nastaviteľný rošt, nečakajte od neho viac ako šašlíky, mäsové minútky, plátky chrumkavých zemiakov a zeleninu pripravenú v alobale. Získal si nás svojou nízkou váhou a rozmermi. A kde vziať na horských štítoch mäso? Predsa v termoske.

Hodnotenie: ****

Cena: 97 €

www.esbit.sk

Prečítajte si tiež
Ako vybrať koberec do obývačky, aby zútulnil priestor a izba dostala nový rozmer

Grilovacie vedierko OBI

Dovolenkový gril OBI

Zdroj: OBI

Rošt: priemer 25 cm * Palivo: drevené uhlie, brikety * bez regulácie * Materiál: maľovaný a zinkovaný plech * Hmotnosť: 1,9 kg

Vedierko ako podstavec, miska na horúcu pahrebu a rošt, na ktorý môžete vykladať svoje dobroty. Ak hľadáte gril na jednu sezónu, od ktorého neočakávate zázraky, táto variácia na ázijskú vidiecku klasiku môže byť vašou voľbou. Je ako prírodné ohnisko bez možnosti regulácie, nad ktorým opečiete klobásky, plátky marinovaného mäsa, ale aj špízy, ak budete mať chuť. Nám sa osvedčil pri vode, kde sme za sebou nezanechali žiadnu stopu po grilovaní. Vysypete popol, vypláchnete ho a o týždeň ho vypálite kvôli hygienickej čistote. Je to ten typ grilu, ktorý radi zanecháte na prenajatej chate pre ďalších.

Hodnotenie: ***

Cena: 14,99 €

www.obi.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Weber, BIOLITE, OBI, Tefal, Esbit

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: dovolenkové inšpirácie grilovačka grily
Zdieľať článok

Diskusia