5 dizajnérskych trikov, vďaka ktorým bude vaša kuchyňa funkčnejšia a praktickejšia
Neraz sa stane, že ak plánujeme kuchyňu len podľa svojho vkusu, estetiky či trendového dizajnu, zabúdame na jej funkčnosť. Až vtedy, keď sa do nej postavíme a začneme skutočne variť, zistíme, že nie je taká praktická, ako by sme chceli. Ako sa tomu vyhnúť?
Dizajnéri sa pri zariaďovaní držia niekoľkých základných pravidiel. Tieto triky výrazne zvýšia funkčnosť a praktickosť kuchyne.
Myslite na to, kto kuchyňu používa
Dokonalé usporiadanie kuchyne závisí od mnohých faktorov, ale prvá vec, na ktorú by ste si mali dať odpoveď, je, kto kuchyňu používa najčastejšie a koľko ľudí naraz v nej bude pripravovať jedlá. Ergonomická kuchyňa pre jedného kuchára nepotrebuje viac ako jednu pracovnú zónu, kde je všetko na dosah a vzdialenosť medzi dvoma pracovnými plochami (napríklad linkou a ostrovčekom) je len 90 cm. V domácnosti, kde sa na príprave jedla podieľajú viacerí, potrebujete o čosi viac priestoru, aby ste si navzájom nezavadzali.
Dôležité je myslieť aj na výšku pracovných pultov. Ak je niekto z rodiny nižší alebo veľmi vysoký, nie je zlé rozdeliť pracovnú plochu na nižšiu a vyššiu časť alebo vytvoriť nižší pultík ku kuchynskému ostrovu, ktorý využijú aj deti. Šikovným riešením sú výsuvné pracovné dosky pre malých pomocníkov.
Vytvorte si pracovný trojuholník
Pracovný trojuholník označuje ergonomické usporiadanie kuchyne, ktoré zahŕňa sporák, chladničku a drez rozmiestnené do trojuholníka. Vďaka tomu budete mať všetko potrebné po ruke.
Táto osvedčená metóda sa dá použiť vo väčšine kuchýň v tvare L, U alebo pri väčších kuchyniach s ostrovčekmi.
Alternatívou ku klasickému pracovnému trojuholníku je päťzónová kuchyňa. Pozostáva z chladničky, úložného priestoru na suché potraviny, pracovnej dosky, sporáku a drezu.
Dostatok svetla
Kuchyňa a špeciálne pracovné dosky potrebujú veľa svetla. Ideálne je, ak môžete pracovnú plochu umiestniť priamo pod okno. Ďalším riešením je viacnásobné osvetlenie – okrem stropného oceníte LED pás pod hornými skrinkami kuchynskej linky alebo jednoducho nad pracovnou plochou. Zvoľte osvetlenie, ktoré neovplyvňuje farbu potravín.
Aby vás nebolel chrbát
Pri dlhšej príprave jedla vás automaticky môže rozbolieť chrbát kvôli tomu, že sa musíte nakláňať dopredu. Tento problém vyrieši jednoduchý trik – spodná časť pracovného pultu alebo kuchynskej linky by mala mať dosť priestoru na vaše chodidlá. Ideálne je, ak môžete špičku nohy zasunúť pod pracovný priestor, aby ste sa pri práci nemuseli hrbiť. Dobrým nápadom je aj ostrovček na nožičkách.
Zdvihnite spotrebiče do výšky
Mnohé spotrebiče sú štandardne inštalované na úrovni podlahy. Pohodlnejšie a praktickejšie je používať spotrebiče zdvihnuté na vyššiu úroveň – buď postavené na sokli alebo vstavané do kuchynských skriniek.
Podstavec umožňuje, aby boli spotrebiče vo vhodnejšej výške – nebudete sa musieť tak zohýbať. Tento trik oceníte nielen pri rúre, ale aj iných spotrebičoch vrátane umývačky. Samozrejme, chce to dôkladne premyslieť usporiadanie kuchyne a nájsť výrobcu, ktorý vám spotrebiče integruje do nábytku.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock