Zdroj: iStock

Máte malú kuchyňu? Potešíme vás, má svoje výhody

27. 03. 2023
Zdieľať

Malé kuchyne majú zlú povesť. Mnohí ich vnímajú ako stiesňujúce, preplnené, ťažko sa v nich pohybuje... Majú však aj svoje výhody. Dokonca mnohí dnes, v časoch vysokých cien za bývanie, tvrdia, že malá kuchyňa je lepšia ako veľká. A skutočne na tom niečo bude. Najmä vtedy, ak nie je vás v dome či byte veľa.

Malé kuchyne pomáhajú udržiavať poriadok

Ak máte malý priestor, aby fungoval, musíte udržiavať poriadok. To je jeden z dôvodov, prečo sú menšie kuchyne lepšie ako veľké, kde môže byť veľa vecí neorganizovaných. Presne viete, do ktorej skrinky máte siahnuť, keď niečo chcete, navyše máte vždy všetko poruke, čím sa skracuje čas prípravy jedál. Všetko potrebné máte na pracovnej doske za minútu a bez toho, aby ste behali po veľkej kuchyni či komore a hľadali potrebné ingrediencie.

malá čierna kuchyňa s barovým pultom

Keďže nemôžete vlastniť každý jeden nový kuchynský vynález, znamená to, že budete k vareniu či pečeniu pristupovať tvorivejšie a naučíte sa viac zručností. Zdroj: iStock

Nenakupujete zbytočnosti

Veľké kuchyne sú neraz plné zbytočností, ktoré si majitelia malých priestorov dovoliť nemôžu. Je to však skôr výhodou ako nevýhodou. Budete mať v skrinkách, zásuvkách a poličkách skutočne len to, čo potrebujete a používate – to je základ perfektne fungujúcej kuchyne.

Prečítajte si tiež
Šetríme v kuchyni: Ktoré potraviny nemusíte vyhodiť ani po dátume spotreby?

Neplytváte potravinami (a peniazmi)

Keďže malá kuchyňa má tiež menej úložného priestoru na potraviny, nebudete kupovať do zásoby či navyše veci, ktoré nakoniec nezužitkujete. Nákupy čerstvých potravín práve vtedy, keď ich plánujete spotrebovať šetria peniaze.

malá biela kuchyňa so stolíkom a sporákom

Ak máte malý priestor, aby fungoval, musíte udržiavať poriadok. Zdroj: iStock

Ľahšie udržíte čistotu

Je pravdou, že malé kuchyne sa rýchlo zašpinia, ale o to ľahšie sa udržiavajú. Navyše, nečisté miesta si všimnete hneď, a tak ste chtiac-nechtiac nútení do priebežného upratovania každý jeden deň.

Budete pri varení kreatívnejší

Keďže nemôžete vlastniť každý jeden nový kuchynský vynález, znamená to, že budete k vareniu či pečeniu pristupovať tvorivejšie a naučíte sa viac zručností. Obmedzený priestor tiež uľahčí výber pomocníka, ktorého skutočne potrebujete.

Prečítajte si tiež
Máte malý byt? Toto je 10 tipov od dizajnérov, ako ho opticky zväčšíte

Menej riadu znamená menej času stráveného umývaním

Menší úložný priestor znamená aj menej riadu, preto budete pri varení uvažovať, koľko a ako ho použijete. Zistíte, že niektoré úkony sa dajú robiť aj v pôvodných obaloch a menej hrncov či tanierov znamená aj menej umývania.

pár pripravuje jedlo v malej kuchyni

Malá kuchyňa podporuje pocit súdržnosti, konverzáciu o jedle. Zdroj: iStock

Malé kuchyne podporujú vzťahy

Znie to zábavne, ale je to tak. Takáto kuchyňa podporuje pocit súdržnosti, konverzáciu o jedle i o bežnom dni, fyzickú blízkosť, zároveň si otestujete, ako fungujete v malom priestore. Určite stojí za to vyskúšať si to, naučíte sa o vzťahu mnohé!

TEXT: Sabína Zavarská
FOTO: iStock
ZDROJ: thekitchn.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: malá kuchyňa malý byt
Zdieľať článok
Všetko dôležité o pestovaní fazule: Ako dosiahnuť chutnú úrodu aj vo vašej záhradeUrob si sám

Všetko dôležité o pestovaní fazule: Ako dosiahnuť chutnú úrodu aj vo vašej záhrade

Zelený radar: Amsterdam chce lepší vzduch, obmedzí turizmus. U nás turisti prišli o ľad v Demänovskej ľadovej jaskyniASB.sk

Zelený radar: Amsterdam chce lepší vzduch, obmedzí turizmus. U nás turisti prišli o ľad v Demänovskej ľadovej jaskyni

Plánujeme kombinované záhony zeleniny. Ktoré druhy sa k sebe hodia?Záhrada

Plánujeme kombinované záhony zeleniny. Ktoré druhy sa k sebe hodia?

Neželaná burina a ťažký súper každého záhradkára: Ako sa zbaviť hviezdice prostrednej a využiť ju vo svoj prospechUrob si sám

Neželaná burina a ťažký súper každého záhradkára: Ako sa zbaviť hviezdice prostrednej a využiť ju vo svoj prospech

Diskusia