Zdroj: iStock

Aký tvar kuchyne sa hodí do malých bytov, aby ste z miestnosti dokázali vyťažiť čo najviac?

15. 05. 2022
Zdieľať

Napriek tomu, že svojím tvarom vzbudzuje dojem veľkej luxusnej kuchyne, nemusí to tak byť. Tento tvar je veľmi obľúbený práve v malých bytoch, pretože týmto rozložením dokážete vyťažiť z miestnosti čo najviac.

Určujúcim kritériom rozvrhnutia kuchyne a jej komponentov je v prvom rade samotný priestor. Kuchyne v tvare U sú dobrou voľbou do veľkých, ale i do tých skromnejších. Ďalší dôležitý faktor pri návrhu predstavujú steny a priečky v miestnosti. Dobrou správou je, že jedno rameno „účkového“ variantu môže slúžiť ako barový pult či tzv. polostrovček. Vďaka tomu, že barový pult rohovou časťou priamo nadväzuje na kuchynskú linku, dokážete z priestoru vyťažiť naozaj maximum. Takéto riešenie je veľmi vhodné do otvorenej koncepcie kuchyne a obývačky.

Prečítajte si tiež
Malá, ale efektívna! Kedy sa rozhodnúť pre lineárnu kuchyňu?

Hoci sa kuchyne v tvare U hodia aj do malých priestorov, treba si dať pozor na minimálne vzdialenosti medzi protiľahlými kuchynskými skrinkami. Nemalo by sa stať, že keď otvoríte napríklad rúru na pečenie, protiľahlú zásuvku nebudete môcť vysunúť v plnej miere. Keďže štandardná hĺbka kuchynských skriniek je cca 60 cm, minimálny priestor medzi „účkovými“ ramenami linky je 100 cm. A naopak – aby ste sa zbytočne nenabehali, odporúča sa maximálna vzdialenosť dvoch protiľahlých liniek do 150 cm.

Moderná malá kuchyňa do U s drevenou doskou

Zdroj: iStock

Aké sú výhody a nevýhody tohto typu kuchyne?

Výhody

+ Dobrý pôdorys, na ktorom sa dá ľahko rozvrhnúť pracovný trojuholník.
+ Veľkorysý úložný priestor.
+ Vďaka voľnému ramenu kuchynskej linky sa dá jedna strana použiť ako bar alebo sa k nej dá pristaviť lavica s posedením.
+ Prístup je zo všetkých strán.
+ Výborné riešenie v malých bytoch.
+ Dokonale oddelí prepojené miestnosti.

Nevýhody

– Množstvo rohov, minimálne dve rohové skrinky. Priestor v nich sa musí šikovne vyriešiť, napr. drôteným programom.
– Priechodný priestor môže byť príliš úzky, pokiaľ je priestor malý.

Prečítajte si tiež
Aj retro štýl vie byť príjemný a nadčasový! Tyrkysová kuchyňa je po premene nielen príťažlivá, ale aj praktická

Veľkorysá so samostatnou špajzou

Praktickým riešením je rozložiť si písmenko U tak, že celú jednu stenu vyhradíte na vysoké potravinové skrine a vstavané spotrebiče. V takejto zostave dokonca ľahko ukryjete i tajné dvere vedúce napríklad do špajzy, ak ju plánujete mať samostatne. Dobre ukáže, ak takto navrhnutú kuchyňu odlíšite aj vizuálne – inou farbou dvierok. Linka tak bude aj napriek svojim rozmerom pôsobiť vždy sviežo.

Moderná bielohnedá kuchyňa do U

Zdroj: Markus Schmid Kitchens

NÁŠ TIP

Vysoké skrinky umiestnite len na jednu stranu, poprípade na konce kuchyne v tvare U. Takéto usporiadanie pôsobí úhľadne a neruší celkový dojem.

Bar, knižnica i vínotéka

Máte otvorený priestor? Kuchyňa môže byť spojená s jedálňou či obývačkou ľubovoľnou stranou tvaru “U-čka”. Ako túto stranu využijete, je len na vás. Môžete si tu spraviť raňajkový pult (bez spodných skriniek priestor prevzdušní) alebo aj ďalšiu pracovnú plochu s úložným priestorom.

Prečítajte si tiež
Renovácia pôvodnej kuchyne ich stála len 3 700 €! Vďaka svojej šikovnosti majú príjemnú svetlú kuchyňu v pastelových farbách

Rozhodnite sa, ako bude vyzerať strana otočená do priestoru. Budú to nenápadné dvierka s otváraním na dotyk, otvorená knižnica alebo vínotéková skrinka?

Pastelová kuchyňa do U s barovými stoličkami

Zdroj: Lushome

Málo miesta? Spojte dve do jedného!

Tvar písmenka U dokáže aj v malých bytoch vytvoriť kúzelné miesto na varenie. V takomto prípade sa však treba zmieriť s tým, že šéfkuchár je iba jeden. No ak je jedna strana písmena otvorená do priestoru, pomocníkov (a ochutnávačov) môže byť hneď viac.

Čiernohnedá kuchyňa do U

Zdroj: Ana Jopek

Obľúbeným riešením je pridať jedálenský stôl, ktorý je napevno ukotvený v kuchynskej zostave. Kontrastný dizajn a výškový rozdiel len umocní rozdielne funkcie a vnesie do priestoru dynamiku.

Ostrov vo veľkej kuchyni v tvare písmena U nemusí byť masívny, pretože úložného priestoru máte dostatok už okolo neho. Keďže však slúži najmä na prípravu jedla a jeho finálne úpravy (napríklad zdobenie), nezabudnite pridať miesta na sedenie, ideálne z viacerých strán.

S ostrovčekom pre labužníkov

Ak ste skutoční milovníci varenia a máte dostatočný priestor, môžete si zadovážiť aj ostrovček. Aby ste sa však veľa nenabehali (a nezačali pociťovať ostrovček ako prekážku), dôkladne si premyslite prípravný trojuholník.

Vidiecka kuchyňa s ostrovčekom a industrialnymi prvkami

Zdroj: IKEA

V prípade, že sa vás v kuchyni zvykne stretnúť viac, pomôže ešte jeden menší, prídavný drez. Ten sa spravidla umiestňuje na koniec ostrovčeka a slúži na umývanie ovocia a zeleniny.

Text: Katarína Paukeje

Foto: IKEA, Ana Jopek, Lushome, Markus Schmid Kitchens, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: ergonómia kuchynské inšpirácie kuchynské linky kuchynské ostrovčeky plánovanie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia