Zdroj: Shutterstock

Poznáte pravidlá ergonómie stolovania? Ak nie, toto by ste si pred zariaďovaním jedálne mali prečítať

26. 04. 2022 Zdieľať

V súčasných dispozíciách bytov a domov prevláda trend integrovať kuchyňu, jedáleň a obývačku do jedného celku. V malých bytoch je to často nutnosť, vo veľkorysých interiéroch zasa módna záležitosť. V každom prípade si však z jedálne môžete vytvoriť srdce domova, kde sa budú členovia rodiny radi stretávať nielen aj na nezáväznú konverzáciu.

Stôl bol odjakživa symbolom rodiny. Podobne ako iné priestory v byte, aj jedálenský kút by mal mať jednotnú koncepciu dizajnu, ako aj farebného a materiálového riešenia. Jeho najdôležitejšími prvkami sú, samozrejme, stôl a stoličky, pozornosť však treba venovať aj osvetleniu a ďalšiemu vybaveniu. Výber správneho jedálenského stola by mal patriť medzi priority. Všetko treba, samozrejme, prispôsobiť priestorovým limitom, aké máte na stolovanie k dispozícii. Prevádzková ergonómia pohodlného pohybu, ale i sedenia má totiž svoje pravidlá.

Jedáleň v béžovej s veľkými lampami

Zdroj: Shutterstock

Treba si premyslieť, pre koľko ľudí bude stolovanie určené. Je dôležité vziať do úvahy aj fakt, ako často potrebujeme stôl pre šesť či osem ľudí. Ak je to len niekoľkokrát do roka, vhodný môže byť flexibilný rozkladací stôl – ak ho rozložíte, môžete k nemu usadiť viac stravníkov, pokiaľ veľký stôl, naopak, nepotrebujete, jednoducho ostane zložený. Štvorcové a obdĺžnikové stoly sú menej náročné na priestor, kruhové potrebujú viac miesta, no pôsobia majestátne a dokážu do miestnosti vniesť zaujímavý estetický prvok. Premyslene treba vyberať aj jedálenské stoličky. Mali by byť pohodlné, s vyšším operadlom. Ich vzhľad je dôležitý, podstatné by však malo byť pohodlie pri sedení. Domácnosti s malými deťmi by mali preferovať stoličky, ktoré sa ľahko udržiavajú – buď majú snímateľné poťahy, alebo sú vyrobené z plastu či dreva. Na pohodlnejšie sedenie ich môžete doplniť mäkkým sedákom.

Jedáleň v dome s drevom v rustikálnom štýle

Zdroj: Shutterstock

Doplnková výbava

Ak vám to priestor dovolí, je nielen efektné, ale aj praktické umiestniť do jedálne komodu, kde budete skladovať napríklad náhradné prestierania, príležitostný servis či príbory. V ideálnom prípade komoda kopíruje dĺžku jedálenského stola a tvorí s ňou rovnobežnú líniu. Jej doska je ideálna na vystavenie rôznych sezónnych aranžmánov, prípadne osobných dekorácií, ako sú rámiky s fotografiami. Efektnou súčasťou jedální býva aj vysoká presklená vitrína, ktorou získate ďalší úložný priestor. No hlavne v nej môžete vystaviť dizajnové sklo či vzácny porcelán. Chcete jedálenský priestor doplniť kobercom? Je síce príjemné mať pri stolovaní pod nohami mäkko a teplo, no pripravte sa na to, že budete musieť obetovať viac času na jeho údržbu, najmä ak máte menšie deti.

Viac o pravidlách ergonómie stolovania si môžete prečítať na webe vdobrom.sk

Text: Denisa Slančová

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wüstenrot

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: ergonómia jedálenská časť jedálenský kút kuchynský nábytok zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok