Zdroj: Shutterstock

7 dôležitých zásad, ako navrhnúť praktickú kuchyňu

09. 07. 2023
Zdieľať

Plánujete novú kuchyňu alebo upravujete starú? Nezabúdajte na to najdôležitejšie – praktickosť. Aké miery treba poznať, aby ste mali všetko potrebné poruke?

Či už prerábate pôvodnú kuchyňu, alebo si navrhujete novú, v tomto priestore treba na praktickosť myslieť viac ako v iných miestnostiach. Veľká i malá kuchyňa môžu byť šikovné a dobre organizované, treba však mať na mysli niekoľko kľúčových rozmerov. Predsa nechcete pri príprave jedla zabehnúť maratón či nacvičovať beh cez prekážky.

Základom každej kuchyne sú priestory na uskladnenie potrieb, potravín a riadu, chladnička, drez, sporák a dostatočne veľký pracovný pult. Keď všetky tieto funkcie premyslene a logicky usporiadate, bude pre vás práca v kuchyni lepším zážitkom. Ako na to?

Priestor na uskladnenie potrieb, potravín a riadu v kuchyni

Zdroj: Shutterstock

1. Praktický trojuholník

Pracovný trojuholník označuje ergonomické usporiadania kuchyne, ktoré zahŕňa sporák, chladničku a drez. Umiestnite ich do trojuholníka – vďaka tomu budete mať všetko potrebné poruke. Táto osvedčená metóda sa dá použiť vo väčšine kuchýň v tvare L alebo U a aj vo väčších kuchyniach s ostrovčekmi.

Prečítajte si tiež
Inšpirujte sa radami od skúsených kulinárov: Takto si zorganizujete kuchyňu ako šéfkuchár!

Alternatívou klasického pracovného trojuholníka je päťzónová organizácia. K trom základným funkciám pridáva úložný priestor a pracovnú dosku – umiestnené taktiež v dosahu.

Štandardná výška pracovnej plochy

Štandardná výška kuchynskej plochy je 90 centimetrov a pracovná doska má najčastejšie hrúbku dva až tri centimetre. Táto výška bola navrhnutá tak, aby bola vhodná na varenie a prípravu jedla pre priemerne vysokého človeka v stoji. Je praktická na miešanie, miesenie, krájanie a zároveň je to bezpečná výška na zdvíhanie ťažkých hrncov alebo premiestňovanie horúcich nádob.

Ak si zvolíte iné rozmery linky či pracovnej plochy – nižšiu, vyššiu alebo plytšiu, môžete mať problémy s osadením alebo výmenou kuchynských spotrebičov.

V prípade, že dodržíte štandardnú výšku pracovnej dosky, máte zjednodušený aj nákup skriniek alebo výmenu starých dvierok za nové – zodpovedajú totiž štandardným rozmerom. Všetky bežné skrinky sú navrhnuté tak, aby pracovná doska sedela v tejto výške, a je to lacnejšie riešenie. Drahšou možnosťou je dať si vyrobiť skrinky na mieru.

2. Kam umiestniť drez a umývačku?

Pracovný priestor na prípravu jedál a čistenie použitého riadu musí zahŕňať drez. V optimálnom prípade by naľavo i napravo od drezu mal byť dostatočne veľký priestor – naľavo na prípravu jedál, napravo na odkvapkávanie a čistiace prípravky.

Rečou čísel: na každej strane od drezu ponechajte 45 až 92 cm pracovného priestoru. I keď máte malú kuchyňu, mali by ste mať na prípravu jedál aspoň 90 centimetrov.

Netradičné umiestnenie umývačky riadu

I keď tento spôsob umiestnenia umývačky je určite zaujímavý, najpraktickejšie miesto pre ňu je napravo dole od kuchynského umývadla. V priestore pod drezom oceníte nádoby na odpad. Zdroj: Shutterstock

3. Koľko priestoru na prácu potrebujete?

Odpovedzte si na otázku, koľko ľudí v nej bude pripravovať jedlá naraz. Ergonomická kuchyňa pre jedného kuchára nepotrebuje viac ako jednu pracovnú zónu, kde je všetko na dosah a vzdialenosť medzi dvoma pracovnými plochami (napríklad linkou a ostrovčekom) je len 90 cm. V domácnosti, kde sa na príprave jedla podieľajú viacerí, potrebujete o čosi viac priestoru, aby ste si navzájom nezavadzali.

Pracovný trojuholník v kuchyni

Zdroj: Shutterstock

4. Chladnička, skriňa, pracovná a jedálenská zóna

Skúsení dizajnéri navrhujú chladničku a špajzu, prípadne skriňu na suché potraviny čo najbližšie k vchodu do kuchyne. Priestor na varenie by mal ideálne smerovať k jedálenskej zóne. Ak sa vám podarí medzi tieto dve funkcie umiestniť drez, ušetríte mnoho energie na upratovanie.

 Čo patrí do špajzy?

Do špajzy, komory alebo kuchynskej skrine odkladajte suché potraviny, papierové utierky, fólie, igelitové vrecia, plastové nádoby a ďalších praktických pomocníkov – formy na pečenie, odmerky, misky na miešanie, kuchynskú váhu. Zároveň je to priestor na odkladanie zásob nápojov, ktoré nemusia byť v chladničke.

Odkladanie vecí do špajzy

Zdroj: Shutterstock

5. Stredobod varenia

Všetko potrebné na varenie sústreďte okolo sporáka a varnej dosky. Do skriniek a zásuviek najbližšie k sporáku umiestnite hrnce, panvice a plechy na pečenie. Do tohto priestoru je dobré uložiť aj malé spotrebiče, ako sú hriankovače a kávovary.

Ak je to možné, do rovnakej zóny umiestnite aj vstavané spotrebiče na prípravu jedla a nechajte si pri sporáku aspoň 90 centimetrov pracovného priestoru.

Čo by vám v kuchyni nemalo chýbať? Obrázkovú pomôcku nájdete v galérii.

Na dosah by ste mali mať aj ochucovadlá, dosky na krájanie a podložky pod hrnce. Riady umiestnite bližšie k jedálenskej časti, nebudú vám tak zbytočne zavadzať pri varení.

Pracovná a jedálenská zóna v kuchyni

Ak si zvolíte ostrovček alebo pracovnú plochu v dvoch výškových úrovniach, vytvoríte priestor na prácu alebo hranie aj pre deti. Zdroj: Shutterstock

6. Prispôsobte zariadenie výške

Kuchyňa nikdy nebude fungovať dobre, ak nedočiahnete na potrebné suroviny či pomôcky. Rovnako zlé je, keď sa pre nízku výšku linky musíte zohýbať alebo, naopak, nemôžete pohodlne pracovať, pretože je vysoká.

Ak je niekto z rodiny nižší alebo veľmi vysoký, rozdeľte pracovnú plochu na nižšiu a vyššiu časť. Šikovným riešením sú výsuvné pracovné dosky pre malých pomocníkov.

Vyšší stolík ako alternatíva kuchynského ostrovčeka

Ako alternatíva pevne zabudovaného ostrovčeka môže slúžiť aj vyšší stolík. Vytvoríte tak barové sedenie a funkčne odčleníte priestory na prípravu jedla a na oddych. Zdroj: Shutterstock

 7. Aby vás nebolel chrbát

Pri dlhšej príprave jedla vás automaticky môže rozbolieť chrbát z toho, že sa musíte nakláňať dopredu. Tento problém vyrieši jednoduchý trik – spodná časť pracovného pultu alebo kuchynskej linky by mala mať dosť priestoru na vaše chodidlá. Ideálne je, ak môžete špičku nohy zasunúť pod pracovný priestor, aby ste sa pri práci nemuseli hrbiť.

Prečítajte si tiež
Ako do kuchyne umiestniť kuchynský ostrov a na čo nezabudnúť?

Dobrým nápadom je aj ostrovček na nožičkách.

Spotrebiče, pri ktorých je to možné, umiestnite tak, aby ste sa k nim nemuseli zohýbať, pozor však na bezpečnosť. Nezabudnite na dostatok elektrických zásuviek a ich bezpečné krytie.

Kuchynský ostrovček s priestorom na nohy

Zdroj: Shutterstock

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské linky kuchynské ostrovčeky plánovanie kuchyne zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok
Viete, prečo by ste túto činnosť nemali odkladať? Radíme, ako vyčistiť digestor od mastnoty a špinyUrob si sám

Viete, prečo by ste túto činnosť nemali odkladať? Radíme, ako vyčistiť digestor od mastnoty a špiny

Ako postupovať pri rezoch a výruboch drevín, aby ste ich vykonali správne a v súlade s platnou legislatívou?Urob si sám

Ako postupovať pri rezoch a výruboch drevín, aby ste ich vykonali správne a v súlade s platnou legislatívou?

Dom na skale odetý do tehly a drevaDom z tehly

Dom na skale odetý do tehly a dreva

Dopestujte si krásne miniatúry stromov! Tieto rastliny sú ideálne na bonsajeUrob si sám

Dopestujte si krásne miniatúry stromov! Tieto rastliny sú ideálne na bonsaje

Diskusia