Zdroj: Ariete

Ktorý hriankovač zvíťazil v najnovšom redakčnom teste?

11. 04. 2022
Zdieľať

Voňavá hrianka, krehká vafľa, ale aj parou nadýchaná tortila – všetky majú čosi spoločné. Kedykoľvek na ne dostanete chuť, vďaka hriankovaču si ich vychutnáte v úplnej čerstvosti. Hoci len úchytkom, keď nič iné nestíhate.

Raňajková revolúcia

Len vďaka krájanému chlebu hranatých tvarov a vyskakovaciemu mechanizmu si hriankovače našli cestu do všetkých domácností. Po sérii rôznych roštov, grilov a nemotorných otočných mechanizmov nastolili štandard rýchleho domáceho občerstvenia, ktoré má rovnakú podobu vo všetkých kútoch sveta.

Prečítajte si tiež
Elektrické kanvice v redakčnom teste: každá z nich skrýva tajomstvá!

Bez ohľadu na to, či milujete biely chlieb alebo zemiakové vafle. Konštruktéri v priebehu rokov zdokonalili bezpečnosť hriankovačov a spoľahlivosť ich vypínania, dodnes však nevynašli senzor, ktorý by odhadol správnu úroveň opečenia všetkých druhov pečiva. Závisí od jeho hustoty a obsahu vody, koľko minút potrebuje na to, aby sa na povrchu vytvorila zlatistá, chrumkavá kôrka.

Digitálny hriankovač

Zdroj: Tefal

Čo by ste mali vedieť

Zdvih

Hoci sú všetky hriankovače vybavené vyskakovacím mechanizmom, plátky pečiva zostávajú po opečení v štrbinách. Siahnite na páčku a vyskúšajte si, či vám umožňuje zdvihnúť hrianky do vyššej ako východiskovej polohy. Oceníte to pri rozhorúčenom stroji, keď z neho budete potrebovať vytiahnuť menšie kúsky chleba či pečiva. Nie každý model to umožňuje.

Časomiera

Patríte k tým, čo aj za prestretým stolom neustále pozerajú na sekundovú ručičku nástenných hodín, aby im čosi neušlo? Potom by ste si mali vybrať hriankovač, ktorý pri práci zobrazuje časomieru. Na niektorých strojoch nájdete ručičkový ukazovateľ, na iných podsvietený displej s presnou časovou informáciou.

Časovač

Prvý, druhý či piaty stupeň opečenia, dve minúty, tri a pol či štyri? V princípe nezáleží na tom, akým spôsobom s vami ovládací panel komunikuje. Určite by ste si však mali zvyknúť na predvoľby, ktorými zohrejete hotovú hrianku alebo pripravíte čerstvú z mrazeného chleba bez toho, aby ste menili nastavenia stroja.

Prečítajte si tiež
Testovali sme sušičky potravín. Čo všetko je dôležité si všímať pred kúpou?

Rošt

Kam so šiškou, žemľou, zemiakovou plackou alebo pizzou? Nesnažte sa ich dostať do škáry hriankovača, kde by sa mohli zaseknúť alebo znečistiť výhrevné telesá tukom, náplňou či obložením. K niektorým hriankovačom pridávajú výrobcovia prídavné rošty, pri iných môžete nájsť páčku, ktorá ich vysunie na povel.

Len jednu stranu

Baglu i krájanej žemli svedčí, ak ich dokážete opiecť iba z jednej strany. Ak si to myslí i výrobca hriankovača, určite nezabudol pridať funkciu na jednostranné opekanie. Aj napriek tomu, že ide o jednoduchú úpravu, ktorou možno vybaviť každý model na trhu, iba zriedkavo sa stretnete s tým, že to konštruktéri spravili.

Omrvinky

Ako často sa pozeráte do útlej zásuvky, ktorou je vybavené dno každého hriankovača? Zbierajú sa v nej suché omrvinky, ktoré by sa mohli stať lákadlom pre nevítaných návštevníkov. Ak vás trápia v kuchyni mravce, určite im nedajte príležitosť, aby si z vášho hriankovača spravili dobre utajený bufet pre zasvätených.

Pozor páli

I napriek dvojplášťovému vyhotoveniu patria hriankovače v kuchyni medzi spotrebiče, na ktorých sa môžete v nešikovnosti popáliť. Najrýchlejšie chladnú tie, ktoré sú pod vrchným lemom vybavené vetracou mriežkou – tá pomocou komínového efektu zaistí zrýchlené chladnutie povrchu.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Ohrev

Špirála z kantalového drôtu alebo halogénová lampa? Nie všetky hriankovače vytvárajú teplo rovnakým spôsobom.

Časovač

Za každým tlačidlom a páčkou sa ukrýva digitálny časovač, ktorý spustí ohrev na presne odmeraný čas. S predvoľbami i bez nich.

Hrúbka

Zmestí sa do hriankovača i hrubší domáci posúch alebo doň vkĺzne len tenký krájaný chlieb? Buďte pozorní.

Kapacita

Dva krajce štandardnej veľkosti, dva krajce s mimoriadnou dĺžkou, ale aj štyri kúsky krájaného chleba súčasne. Do veľkej rodiny berte veľký hriankovač.

Rošt

Ak vám v kuchyni chýba gril alebo rúra na opekanie staršieho pečiva, uistite sa, že hriankovač je vybavený prídavným roštom.

Užitočné rady

  1. Staršie, obschnuté tortily oživíte pred hriankovaním niekoľkými kvapkami octu alebo vody.
  2. Rošt na pečivo je skvelým pomocníkom na nahrievanie studených tanierov pred servírovaním.
  3. Prvá hrianka je vždy menej opečená ako ďalšie za ňou. Pridajte jej čas navyše funkciou rozmrazovania.
  4. Nadýchaný, horúci krajec chleba s roztopeným syrom? Ak použijete hriankovacie vrecúško, môžete si ho pripraviť aj vy.

Ako sme testovali

Nie je to nič, čo by vás vyvádzalo z miery. Len v jedálni je akosi veselo, keď s každým kúskom pečiva stojíte pred dilemou, do ktorého z hriankovačov ho máte vložiť. S každodennou istotou, že vždy to dopadne presne tak, ako očakávate.

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

BOSCH Styline TAT8613

Čierny hriankovač

Zdroj: Bosch

Ohrev: halogénový, 860 W * 9 časových predvolieb s pamäťou * funkcia rozmrazovania * zabudovaný rošt

Dokonalé, nadýchané hrianky aj v nedeľu večer. Práve vďaka halogénovému ohrevu so zrkadlami si tento hriankovač poradí aj so starým pečivom, ktoré pri skladovaní vyschlo viac, ako vám je milé. Tlačidlom zvolíte čas na opekanie a ubiehajúci LED indikátor vás naviguje do finále. Obľúbili sme si nielen prehľadný ovládací panel s pamäťou poslednej predvoľby, ale aj zabudovaný rošt, ktorý prepnete do pohotovostnej polohy pomocou páčky. Má podobu dvoch šikovne tvarovaných drôtov, ktoré sa vysunú z tela priamo nad štrbiny s výhrevným telesom.

Hodnotenie: *****

Cena: 98 €

www.bosch-home.com/sk

Tefal Digital TT640810

Digitálny hriankovač

Zdroj: Tefal

Ohrev: špirálový, 850 W * 7 časových predvolieb * 2 používateľské predvoľby * displej časomiery * funkcia zohriatia a rozmrazovania * pridvihnutie

Dokonalý prehľad o každej sekunde, dvojica tlačidlových predvolieb na najčastejšie druhy pečiva v domácnosti. Ak sa počítate k tým, ktorí sú neustále v pohybe, tento hriankovač je určený pre vás. S veľkým LED displejom máte dokonalý prehľad o tom, či sa vám vyplatí vybaviť ešte jeden telefonát, alebo máte práve toľko času, aby ste si pripravili spisy do pracovnej tašky. Páči sa nám uhladený dizajn s lesklým finišom plastu, ale aj rovnomerné rozvedenie tepla pri neforemných kúskoch pečiva. A ak príde na tie posledné krajce, po hriankovaní ich páčkou podvihnete nahor.

Hodnotenie: ****-

Cena: 43,90 €

www.homeandcook.sk

Ariete Moderna 149

Červený hriankovač

Zdroj: Ariete

Ohrev: špirálový, 815 W * plynulé nastavenie časovača * funkcia ohrievania a rozmrazovania * vzduchom chladený plášť

Tento hriankovač nie je výpravou do minulosti iba svojím retro dizajnom, ale aj páčkovým ovládaním časovača, pri ktorom sa nemusíte zdržiavať opakovaným klikaním na gombíky. Intuitívne ho pootočíte na správne miesto a hriankovanie sa môže začať. Ide o mimoriadne odolný stroj s kompletným kovovým šasi, pri ktorom môžete počítať životnosť na desaťročia. A to nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj zachovania sviežeho vzhľadu. Ide takmer o automobilovú „leštenku“, ktorá s pribúdajúcimi rokmi získava viac a viac pôvabu.

Hodnotenie: ****-

Cena: 69,90 €

www.edsi.sk

Prečítajte si tiež
Otestovali sme pre vás piknikové grily. Čo od nich môžete čakať?

Russell Hobbs Retro Classic 21681-56

Čierny hriankovač

Zdroj: Russell Hobbs

Ohrev: špirálový, 1 300 W * plynulé nastavenie časovača * funkcia ohrievania a rozmrazovania * ciferník časomiery * vzduchom chladený plášť

Ak máte radi anglickú klasiku, potom vás určite poteší tento model s priestranným roštom na opekanie pečiva. S extrémne rýchlym nábehom teploty a takmer dvojnásobným výkonom ohrevu patrí medzi šampiónov rýchlosti. Kým má pečivo dostatok zostatkovej vlahy, môžete počítať s tým, že hrianky budú nielen dokonale zlaté na povrchu, ale aj príjemne nadýchané vo vnútri. Tento model si najlepšie poradil s čiernym a zemiakovým chlebom, ale aj hutnými osúchmi. Ak v pekárni častejšie siahate po vidieckom pečive než po ľahkom sendvičovom chlebe, ide o hriankovač pre vás.

Hodnotenie: ****-

Cena: 49,99 €

sk.russellhobbs.com

Lidl Silvercrest STEC 1000

Červený hriankovač

Zdroj: Lidl

Ohrev: špirálový, 920 W * plynulé nastavenie časovača * funkcia ohrievania a rozmrazovania * rošt * vzduchom chladený plášť

Ak vám doslúžil starý hriankovač a hľadáte zaň spoľahlivú náhradu, určite nespravíte chybu, ak sa rozhodnete pre tento model. S celokovovým vyhotovením a vzduchom chladeným plášťom ide o stroj, ktorý prevezme štafetu po tom predchádzajúcom. Otočným kolieskom nastavíte časomieru a s predvoľbami ohrevu či rozmrazovania hriankujete tak, ako ste zvyknutí. Škoda len úzkeho roštu, pre ktorý nevyužije úplnú kapacitu ohrevu. Časom ho odložíte do zásuvky a pečivo budete na škáry ukladať bez neho. Balansovanie pri jeho používaní vás totiž prestane baviť po niekoľkých dňoch.

Hodnotenie: ***-

21,99 €

www.lidl.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Lidl, Russell Hobbs, Ariete, Bosch, Tefal

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: chlieb domáci pomocníci elektrické hriankovače hriankovače raňajky toast toaster
Zdieľať článok

Diskusia