7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou kuchyne

03. 03. 2014
Zdieľať

Kuchyňa je srdcom každej domácnosti. Zariadiť ju svojpomocne tak, aby vám vyhovovala z hľadiska ergonómie, vkusu a technických parametrov, však nie je vždy jednoduché.

1. Kam situovať kuchyňu

Kuchyňu situujte v blízkosti vstupu do domu, pretože z predsiene obyčajne zamierite do nej, aby ste si odložili nákup. Na to treba, samozrejme, myslieť už pri architektonickom návrhu domu. Kuchyňu je najlepšie umiestniť na severnú, prípadne severovýchodnú alebo východnú stranu. Neodporúča sa orientácia na južnú a juhozápadnú stranu, pretože v kuchyni vzniká pri varení teplo, ktoré netreba ešte znásobovať orientáciou na slnečnú stranu. 


7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou kuchyne

1303793
DECODOM, spol. s.r.o.

2. Prístup do kuchyne a komora

Je ideálne, ak je prístup do kuchyne priamy a neprechádza sa do nej cez inú obytnú miestnosť domu. V rodinnom dome môžu niektorí majitelia v kuchyni preferovať aj tzv. zadné dvere, ktoré sú napojené napríklad na hobby miestnosť. Pozitívom je aj priame napojenie kuchyne na špajzu či komoru. Ak na uskladnenie potravín nestačí chladnička s mrazničkou v rámci kuchynskej zostavy, ďalší mraziaci box môže byť umiestnený práve v komore. Pri návrhu dispozície rodinného domu by ste na túto miestnosť rozhodne nemali zabudnúť.

Vyhľadávajte predajcov, ktorí sú vám schopní ponúknuť maximum výrobkov a služieb na jednom mieste. Samotná kuchynská linka by vám nestačila. Je potrebné doplniť ju o elektro-spotrebiče, drez, batériu či svietidlá. 

3. Harmónia je dôležitá 

V rámci otvorenej dispozície rodinných domov sa kuchyňa stáva súčasťou obývacej izby, čo však môže byť náročné na celkové zosúladenie vybavenia interiéru. Vždy voľte také farby a materiály, aby interiér pôsobil harmonicky. Veľké presvetlené miestnosti sú vhodné pre rustikálne kuchyne, moderné kuchynské linky zase svojím jednoduchým dizajnom pomáhajú opticky zväčšiť malé miestnosti. 


7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou kuchyne

1303787
DECODOM, spol. s.r.o.

4. Bez elektroinštalácií to nepôjde

Bez vody, plynu alebo elektriny kuchyňa neožije a bude iba dekoračným predmetom. Ideálny postup je nasledovný: navrhnite si kuchynskú linku a až po jej návrhu zavolajte elektrikára, vodára a ďalších majstrov. Podľa technickej dokumentácie vypracovanej kuchynským štúdiom vám ich pripravia tak, aby nevynikli kolízie so spotrebičmi alebo skrinkami. Nezabudnite, že technické normy platia pre všetkých a ich nerešpektovanie sa vám môže vypomstiť pri reklamácii spotrebičov alebo kuchynského nábytku.

Optimálnym usporiadaním nábytku a vybavenia ušetríte veľa času a zvýšite radosť pri práci v kuchyni.

5. Správne vybavenie 

Celkový objem kuchynskej zostavy by mal zodpovedať veľkosti rodiny a spôsobu domáceho hospodárenia, ktorý súvisí so zložením domácnosti, najmä s vekom jej členov a pohlavím. Preto je nutné vybaviť kuchyňu tak, aby bol život rodiny čo najpríjemnejší. Ak je v kuchynskej zostave dodržaný vhodný sled jednotlivých nábytkových a zariaďovacích predmetov tak, aby bolo v kuchyni pri domácich prácach čo najmenej zbytočných krokov, zostava je dôkladne vybavená vstavanými spotrebičmi, príslušenstvom a vybavením a jednotlivé zóny sú umiestnené vo vhodnej výške, plní táto miestnosť svoju úlohu na výbornú. 


7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou kuchyne

1303791
DECODOM, spol. s.r.o.

6. Vhodná dispozícia

V praxi sa používa šesť základných dispozičných riešení kuchyne. Podľa nich rozlišujeme kuchyne priame (lineárne), paralelné (dvojstranné), rohové do tvaru písmena L, rohové do tvaru písmena U, s varným alebo pracovným ostrovom a polostrovné. Kým priame riešenie kuchyne s kuchynskou zostavou umiestnenou len v rámci jednej steny miestnosti je vhodné pre malé domácnosti, vo veľkej domácnosti s veľkým priestorom na kuchyňu oceníte napríklad riešenie s varným alebo pracovným ostrovom, ktorý kuchyňu rozdeľuje na pracovnú a jedálenskú, prípadne obývaciu časť.

7. Farby hýbu aj kuchyňami

Ak už máte o svojej kuchyni reálnu predstavu, o farbe predných plôch, pracovnej dosky, doplnkov, môže sa objaviť problém, ako to všetko zladiť s farbou obkladačiek či steny. Ak chcete vytvoriť priestor plný družnosti, voľte živé, pozitívne farby. Ľahkosť a vzdušnosť kuchyne zase dosiahnete striedmejšou voľbou farieb aj konštrukčného vyhotovenia. Farebné riešenie priestoru kuchyne určite nepodceňte – veľkú kuchyňu môžete vhodnými farbami zútulniť, malú opticky zväčšiť. 


7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou kuchyne

1303789
DECODOM, spol. s.r.o.

Obráťte sa na profesionálov

Ak sa vám zdá, že si sami dokážete navrhnúť kuchyňu, môžete sa mýliť. Nie je totiž kuchyňa ako kuchyňa. Aj tí odvážnejší hľadajú pomoc a rady v kuchynskom štúdiu. Tamojší poradcovia vám pomôžu pri zhmotnení vašich predstáv a upravia ich tak, aby bola vaša kuchyňa funkčná, vyhovovala vášmu životnému štýlu. Aby bol proces tvorby kuchyne úspešný a nebol časovo náročný, je potrebné, aby ste pred prvou návštevou kuchynského štúdia mali premyslenú základnú ideu a pripravili aj rozmerové podklady na návrh kuchyne.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa svojpomocne zariadenie
Zdieľať článok

Diskusia