Ako si navrhnúť novú kuchyňu? Toto sú najčastejšie chyby pri jej plánovaní!
Dobre navrhnutá kuchyňa nám dokáže ušetriť kopu nervov, času ale aj zabrániť zbytočným kolíziám pri príprave jedla. Viete, aké sú najčastejšie chyby pri jej plánovaní?
1. Malá pracovná plocha
Minimálna pracovná plocha po stranách varnej dosky i drezu by mala byť 60 cm. To, čo nepotrebujete mať nutne položené na pracovnej doske, odložte do skrinky, dajte na poličku a na drobnosti a pomôcky použite závesný systém.
2. Zle usporiadané spotrebiče
Pri plánovaní sa držte osvedčeného trojuholníka. Ak medzi chladničku a umývadlo umiestnite sporák, budete ho musieť neustále obchádzať. Ak si dáte chladničku ďaleko od vchodu, každodenné vykladanie nákupov bude pre vás nočnou morou.
3. Príliš veľa políc
Otvorené police môžu v kuchyni vyzerať ohromujúco, najmä ak máte na vystavenie pôsobivý riad. Ak to však s nimi preženiete, kuchyňa môže pôsobiť chaoticky a preplnene, navyše sa na nich bude neustále hromadiť prach.
4. Nevhodná výška pracovnej dosky
Príprava jedla na pracovnej doske, ktorá má nesprávnu výšku, môže byť frustrujúca. Ak je príliš nízka, bude vás pri skláňaní bolieť chrbát, ak bude príliš vysoká, nebudete mať na ňu pohodlný dosah. Nezabudnite, že výšku si vždy môžete prispôsobiť, dokonca zvážiť i dvojúrovňovú pracovnú dosku.
5. Kuchynská batéria
V dreze by ste mali byť schopní napustiť aj vyššiu vázu alebo veľký hrniec. Ideálne je zvoliť si vyššiu batériu s vyťahovacou sprškou, ktorou dokážete naplniť aj nádobu položenú na kuchynskej linke vedľa drezu.
6. Nevyužitý priestor
Základ tvorí dostatočne veľká potravinová skriňa. Využite celú výšku miestnosti a potiahnite horné skrinky až po strop. Inak sa vám v prázdnom priestore nad nimi bude len zbytočne hromadiť prach.
7. Nedostatočné osvetlenie
Centrálne osvetlenie je potrebné doplniť adekvátnym osvetlením pracovnej dosky, najčastejšie sa používajú LED pásy zabudované do horných skriniek. Najvhodnejšie je použiť jasné biele svetlo (tzv. cool white), ktoré prebúdza aktivitu.
8. Ostrovček v malom priestore
V malej miestnosti zaberie ostrov väčšinu priestoru a sťažuje pohyb v kuchyni. Pri nedostatku miesta zvoľte radšej menší mobilný vozík s pracovnou plochou a policami alebo ho vynechajte úplne.
9. Ťažko udržiavateľné povrchy
Do kuchyne je ideálne voliť ľahko umývateľné a udržiavateľné materiály. Ak sa chcete vyhnúť starostiam a náročnej údržbe, nedávajte si za pracovnú dosku malé obkladačky s množstvom škár, drevenú dosku k umývadlu či otvorené poličky okolo digestora.
10. Dizajnové úchytky
Malé trendové úchytky môžu vyzerať elegantne, sú však nepoužiteľné, keď sa pokúšate mokrými rukami otvoriť ťažkú zásuvku, mohutné dvere chladničky alebo umývačky riadu.
11. Nedomyslené detaily
Vonkajší vzhľad a krásny dizajn nestačí. Pred realizáciou si ujasnite smer a spôsob otvárania, hĺbku skriniek a prístup k nim. Premýšľajte aj nad ich vnútorným členením, vhodným vysúvaním, deliacimi priečkami, háčikmi a inými inteligentnými riešeniami.
Veľká debata
Urobili by ste vo svojej kuchyni dnes niečo inak?
ÁNO
„Vstavaná chladnička vyzerá pekne, no ak sa po čase pokazí a váš model sa prestane vyrábať, môže to byť celkom problém.“
Jana pracuje v školstve ako vychovávateľka. S manželom a dvoma deťmi žijú v rodinnom dome v blízkosti Bratislavy.
Našu krásnu drevenú kuchyňu sme si nechali vyrobiť na mieru pred osemnástimi rokmi. Aj keď nie je zlá, po čase vidím, čo všetko by som urobila inak. Pod oknom máme napríklad umiestnený dvojdrez. Jedno väčšie umývadlo a druhé menšie, ktoré je vybavené drvičom. Nebolo to najlepšie riešenie, pretože to menšie prakticky nevyužívam, iba čo ho musím stále čistiť. A drvič je nakoniec zbytočný, keďže máme dom so záhradou a odpad hneď vyhadzujeme a kompostujeme.
Trošku ľutujem aj výber kuchynskej dosky, ktorá je drevená. Po rokoch vôbec nevyzerá pekne. Nabudúce by som zvolila niečo odolnejšie a praktickejšie. Nekúpila by som si už mikrovlnku s digestorom v jednom, lebo po 18 rokoch sa prestala vyrábať a teraz musíme prerobiť celú kuchyňu. Tiež by som si už do kuchyne nedala vstavanú chladničku, pretože je malá, napriek tomu, že patrí medzi najväčšie na trhu. Dnes sa už vyrábajú samostatne stojace spotrebiče, ktoré sú krásne a dizajnové. To, čo sa mi páči, je samostatná špajza, na ktorú nedám dopustiť, aspoň nemusím stále behať na nákup. Drez pred oknom s výhľadom do záhrady je na nezaplatenie – vždy som videla na deti, keď sa hrali vonku. Som spokojná aj s menším stolíkom, ktorý máme na konci kuchynskej linky. Hoci máme samostatný jedálenský kút, často ho využívame – šúpem pri ňom zemiaky a zároveň synovi pomáham s projektmi do školy, alebo pri ňom večer debatujeme s manželom pri pohári vína.
Dvojdrez by som si už určite nekúpila. Jedno väčšie umývadlo je oveľa praktickejšie riešenie. Drvič odpadu sa v rodinnom dome tiež ukázal ako zbytočná investícia.
NIE
„Vďaka závesnému regálu, háčikom a úchytkám naboku skriniek máme pracovnú plochu stále voľnú.“
Ľubka pracuje ako fyzioterapeutka a so svojím manželom a s dospievajúcimi dcérami býva v panelákovom byte v meste na severe Slovenska.
Hoci bývame v menšom panelákovom byte a naša kuchyňa nie je veľká, som s ňou i po rokoch veľmi spokojná. Supermoderný vzhľad nebol pre mňa nikdy prioritou, skôr som hľadala spôsoby, ako využiť potenciál, ktorý priestor ponúka. Tým, že priestor v paneláku je menší, máme horné skrinky až po strop. Všetky spotrebiče okrem mikrovlnnej rúry sú vstavané. Vďaka tomu pôsobí celá linka v tvare L jednoliato a čisto. Pre zvýšenú prašnosť v okolí som sa snažila vyhnúť otvoreným skrinkám a policiam. Tam, kde to len bolo možné, som si nechala urobiť zásuvky. Pri vyťahovaní hrncov a pokrievok sa tak nemusím neustále zohýbať a vždy rýchlo nájdem, čo hľadám. Vďaka úplnému vysúvaniu vidím okamžite celý obsah zásuvky.
Som veľmi spokojná aj s vertikálnym priečinkom na veľkú dosku na cesto a s úzkou zásuvkou na čistiace potreby. Pracovnú plochu som chcela mať čo najviac voľnú, a tak máme všetky malé elektrospotrebiče uložené vo vysokej skrini. Z tohto dôvodu sme si aj mikrovlnnú rúru nechali namontovať na poličku pod horné skrinky. Všade, kde sa dalo, využívam úchytky (zboku linky na zavesenie utierok) a háčiky (na zavesenie naberačiek, na koreničky). Som rada, že sme nezrušili potravinovú skriňu pri okne. Pod oknom máme stôl so štyrmi stoličkami. Ak by mala kuchyňa inú dispozíciu, určite by som rúru umiestnila vo výške očí, inak som so všetkým veľmi spokojná. Naša kuchyňa nie je výnimočná, ale vyhovuje nám a navyše sa tu celá rodina cíti príjemne – to je pre nás to najpodstatnejšie.
Text: Katarína Paukeje
Foto: iStock
Zdroj: Časopis Môj dom