Ako vybrať kuchynský drez

03. 09. 2018 Zdieľať

Kuchyňa je miestom vzájomného stretávania, hodovania, ale aj nenútenej konverzácie. Okrem kuchynskej linky, ktorá vám bude svojimi parametrami maximálne vyhovovať, je potrebné ju doplniť aj o kvalitný drez.

Konštrukcia drezu

Jedným z najdôležitejších parametrov drezu je určite jeho konštrukcia. Tá by sa mala primárne odvíjať od miesta, ktoré ste pre drez vyčlenili. Vyberať môžete medzi samostatným drezom, ktorý sa hodí najmä do kuchyne s menšou pracovnou plochou alebo tam, kde je prítomná umývačka, či rozšíreným drezom s praktickým odkvapom. Tento typ drezu sa hodí najmä do kuchýň s častým umývaním surovín alebo permanentným umývaním riadu.

Ideálne hĺbkové rozpätie drezu sa pohybuje od 19-20 cm a viac. K dispozícii sú samozrejme aj lacnejšie plytšie drezy, ktoré vás ale budú zbytočne obmedzovať, či už pri samotnom umývaní, tak pri následnom odkladaní riadu.


Ako vybrať kuchynský drez

2243291
Hornbach

Materiál kuchynského drezu

Na trhu sa stretnete s nerezovými a granitovými drezmi, ale aj s menej známejšími typmi, medzi ktoré patria drezy sklenené, keramické alebo plastové. Ktorý z materiálov zvoliť a prečo?

Nerezový drez je vysoko odolný, ľahko umývateľný a praktický – taký je najrozšírenejší typ drezov v tuzemských kuchyniach. Odoláva korózii aj pôsobeniu chemických prostriedkov. Pri výbere je ale dobré vsadiť na drezy, ktoré sú vyrobené z plechu s minimálnou hrúbkou 0,6 mm.

Medzi najväčšie výhody granitového drezu patrí širší výber farieb, ktoré tak môžete zladiť s kuchynskými skrinkami a zvyškom plochy, ale aj nenáročnosť na údržbu, pevnosť a odolnosť. Vzhľadom pripomína prírodný kameň. Pri výbere sa zaujímajte o zloženie drezu. Kvalitné granitové drezy by mali obsahovať približne 80% kremenných pieskov a 20% spojív a farbív.


Ako vybrať kuchynský drez

2243295
Hornbach

Keramický drez sa vyznačuje pevnou štruktúrou a odolnosťou voči chemikáliám, vyžaduje minimálnu údržbu. Jeho farba si udržuje svoju sýtosť a nebledne ani v priebehu niekoľkých rokov. U menej kvalitných výrobkov ale môže dôjsť k poškodeniu povrchu vplyvom nárazu.

Sklenené drezy sú určené najmä do moderných kuchýň vyššej kategórie. Už na prvý pohľad sú známkou luxusu. Rovnako ako u keramického drezu je ale potrebné vyberať kvalitné výrobky, ktoré odolajú prípadným nárazom.

Plastový drez je vhodný pre všestranné použitie v každom type kuchyne. Aj tu ale dbajte na to, z akého materiálu je drez vyrobený. Prevládať by malo kvalitné PVC. Len to zaručuje, že bude drez ľahko umývateľný.


Ako vybrať kuchynský drez

2243297
Hornbach

Montáž drezu

Kvalitná montáž kuchynského drezu zaručí jeho dokonalú funkčnosť a tiež dlhú životnosť. Pozor ale na zapustenie drezu do kuchynskej linky. Doska musí byť chránená proti zatečeniu vody. Na základe montáže rozlišujeme päť typov drezov:

• Horný (na dosku): Jedná sa o najčastejšiu a najbežnejšiu inštaláciu kuchynského drezu. Montáž drezu je vykonaná za použitia silikónu.

• Spodný (pod dosku): Veľmi efektívny a účinný spôsob inštalácie drezu zaručí, že na jeho okrajoch už nebudú priľnúť žiadne omrvinky a nečistoty.

• Do roviny – integrovaný (s pracovnou doskou): Vhodný spôsob montáže pre dosky z prírodného kameňa alebo kompozitu. Do dosky sa vyfrézuje drážka, do ktorej sa drez zapustí a vytvorí tak s pracovnou doskou jednu líniu.

• Presahujúci (na dosku): Drez je zasadený do vopred vyfrézovanej drážky, ale nie je usadený priamo do roviny. Presahuje tak plochu pracovnej dosky iba svojou hrúbkou plechu, prípadne granitu.

• Celoplošný: Veľmi efektívna a účinná inštalácia spočíva v tom, že drez úplne alebo čiastočne nahrádza časť pracovnej dosky.


Ako vybrať kuchynský drez

2243311
Hornbach

Nevyhnutnou súčasťou kuchynského drezu je drezová batéria. Veľmi dôležité je jej umiestnenie a jej výber úzko súvisí aj s tým, aký drez si do kuchyne zaobstaráte. Hodiť by sa mala nielen svojím vzhľadom a materiálom, ale aj umiestnením a funkciami tak, aby splnila všetky vaše očakávania o vysnívanej kuchyni. Ďalšie rady a tipy čítajte na našom HORNBACH blogu

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské drezy kuchynské linky
Zdieľať článok