Ako zohriať srdce domova

06. 06. 2007
Zdieľať

V kuchyni strávime množstvo času. Určite sme v nej častejšie ako v kúpeľni, spálni alebo v pracovni. A aj z tohto dôvodu je dôležité, aby sme sa v nej cítili príjemne. Nielen pri varení, pečení či ochutnávaní, ale celkovo. No a teplo, alebo lepšie povedané, tepelná pohoda, je jedným z určujúcich faktorov vplývajúcich na to, či sa cítime príjemne, alebo naopak.

Ak sa teda chceme rozprávať o teple a tepelnej pohode, musíme sa rozprávať o spôsoboch, ako zohriať daný priestor, ako v ňom teplo udržať, ako pri tom neprerobiť, ale skôr ušetriť. Špecifický priestor, akým kuchyňa určite je, si však vyžaduje pozornosť aj v súvislosti s hygienou, ktorá je takisto ovplyvňovaná spôsobom vykurovania miestnosti. Existuje viacero možností a každá z nich má pochopiteľne svoje plusy i mínusy. Najbežnejším spôsobom, ako dostať teplo do priestoru, je u nás stále radiátor alebo konvektor. A hoci aj táto metóda má stále svojich priaznivcov, k slovu sa čoraz častejšie dostávajú novšie a sofistikovanejšie systémy, ktoré navyše blahodárne vplývajú na naše zdravie a celkovú hygienu interiéru. Ak myslíte na podlahové kúrenie alebo vykurovanie zabudované v stenách, myslíte správne.

Pocit teplých nôh poznali už starí Rimania

Možno to kadekoho zaskočí, ale podlahové vykurovanie nie je vonkoncom módnym výkrikom posledných rokov. Ba dokonca ani desaťročí. Už v starovekom Ríme prúdil zohriaty vzduch v dutinách pod dlažbou a prinášal tak obyvateľom príjemný pocit tepla hneď pri prvom dotyku chodidla s podlahou. Niet sa preto čomu diviť, že teplovodné alebo elektrické podlahové vykurovanie je stále častejšie využívanou formou kúrenia. Netýka sa to len novostavieb, ale aj rekonštrukcií, pre ktoré je z viacerých dôvodov efektívnejšie.


Ako zohriať srdce domova

93039

Ostaňme pri podlahovom vykurovaní v kuchyni. Či už si vyberieme ako médium teplú vodu, alebo elektrickú energiu, v oboch prípadoch ide o nízkoteplotný vykurovací systém v porovnaní s bežným kúrením prostredníctvom radiátorov alebo konvektorov. Tým, že teplo v miestnosti sála z veľkej plochy, nemusí byť teplota média taká vysoká. Úsporu energie dosiahneme už znížením teploty v priestore o 1 °C, a to približne o 6 %. Teplotná klíma však napriek zníženiu teploty bude rovnako komfortná. Odborníci tvrdia, že pri znížení potrebnej teploty vzduchu o tri až päť stupňov klesnú náklady na prevádzku o 20 až 30 %. Zmenu klímy však naše telo aj tak nezaregistruje, takže sa budeme cítiť, ako keby sme kúrili po starom, a pritom šetríme.

Podlahové kúrenie – teplovodné alebo elektrické?

Teplovodné podlahové vykurovanie sa realizuje v podlahe rozvodom teplej vody s teplotou nižšou ako 50 °C. Povrch podlahy nesmie prekročiť teplotu 29 °C. Teplonosné médium je zohrievané väčšinou vykurovacím kotlom, najlepšie kondenzačným, ale prípustný je aj iný zdroj, napríklad tepelné čerpadlo či solárne články. Na meter štvorcový vykurovacej plochy potrebujeme len 0,5 l vody, keďže tá koluje v rúrkach s priemerom zhruba 15 mm. Aplikácia teplovodného podlahového vykurovania je remeselne veľmi náročná, pretože nesprávna manipulácia pri kladení rúrok do betónového poteru môže byť príčinou ich poškodenia a oprava po určitej dobe používania je veľmi zložitá a predovšetkým nákladná. Dôležité je aj temperovanie a odplynenie systému. Pre maximálne využitie musíme zabezpečiť správny tepelný odpor vybratej podlahy, kvalitné mikroodplyňovače a mikroodlučovače kalov a, samozrejme, použitie kvalitnej regulácie systému. Už len z týchto dôvodov je zrejmé, že svojpomocná realizácia nie je tou najlepšou cestou, ako zabezpečiť 100 % spokojnosť s novým podlahovým kúrením.


Ako zohriať srdce domova

93042

Rovnako ako elektrické, ani teplovodné vykurovanie nepotrebuje žiadnu údržbu a na podlahu možno položiť väčšinu krytín. Investičné náklady sú však pri štandardnom elektrickom systéme podstatne nižšie. Pri prevádzkových nákladoch je nutné porovnávať celkovú energetickú bilanciu. Čo sa týka elektrického podlahového vykurovania, máme dve možnosti. Vykurovacie káble alebo vykurovaciu rohož. Vykurovací kábel sa zalieva hlbšie pod podlahovú krytinu betónovou vrstvou, a preto sa uplatní v priestoroch, kde si môžeme dovoliť zvýšenie podlahy o 3 až 5 cm. Uplatnenie tak nájde častejšie v novostavbách. Keďže nie je daná vzájomná vzdialenosť termokáblov ako pri rohoži, môžeme tak vytvoriť rôzny výkon na štvorcový meter v závislosti od časového rozpätia vykurovanej miestnosti. Ak nepotrebujeme miestnosť klasicky vykurovať, ale len udržiavať určitú teplotu, je systém termokáblov veľmi výhodný, pretože vykurovacie rohože môžu mať trvalý výkon len 100 alebo 150 W/m2. Vykurovaciu rohož tvorí tenký termokábel uchytený na sieťke. Táto technológia je vhodnejšia do priestorov, kde nemôžeme zvyšovať úroveň podlahy dodatočnou betónovou vrstvou. Celková hrúbka rohože je 2,5 mm, a preto je výhodná hlavne pri renováciách starších podláh. Napojenie vykurovacej rohože je možné priamo zo zásuvkového okruhu, ktorý je potrebné napojiť cez prúdový chránič. Rohož jednoducho rozvinieme, a keďže je samolepiaca, pripevníme ju priamo pod podlahovú krytinu. Veľmi ľahko ju nalepíme na starú dlažbu a potom na ňu prilepíme novú. Jednoducho, usporíme čas i prácu.

Pri výbere vykurovania podlahy treba teda zvažovať finančné zaťaženie pri ohreve vody alebo na druhej strane náklady na elektrické vykurovanie. Takisto musíme brať do úvahy, či nebude problém so zvýšením podlahy, ako bude reagovať zvolený druh krytiny a v neposlednom rade (a to platí pre oba spôsoby), či nás náhodou ešte nečaká výmena okien, alebo zateplenie, ktoré by mohli ovplyvniť celkovú klímu v miestnosti. To by totiž určite komplikovalo nastavený systém vykurovania v našej podlahe.








Výhody podlahového kúrenia:

– pocit tepelnej pohody pri úspore energií,
– teplo sa rovnomerne dostáva do celého priestoru,
– imidž interiéru nekazia radiátory,
– nedochádza k víreniu vzduchu a znižuje sa prípadná vlhkosť miestnosti,
– lepšia hygiena (zvlášť v prípade kuchýň) nezaťažuje alergikov
– prúdenie vzduchu je minimálne, neznečisťujú sa steny a vykurovacie telesá unášaným prachom.

Nevýhody, riziká podlahového kúrenia:

– nebezpečenstvo poškodenia podlahy (vŕtaním, manipuláciou s nábytkom),
– prípadná chyba či mechanická netesnosť sa dá ťažšie odhaliť a odstrániť (používame len overené výrobky),
– riziko zlého nastavenia pri dodatočnej izolácii priestoru zateplením alebo výmenou okien,
– vyššie jednorazové investičné náklady, veľká tepelná zotrvačnosť
.

Stenové kúrenie – nielen pre náročných

Tento spôsob vykurovania je stále označovaný laickou stavebnou verejnosťou ako „nóbl“ riešenie. Nedôvera k novým progresívnym riešeniam nám však často nedovolí vidieť ich výhody a počiatočná investícia je vo väčšine prípadov dôvodom na voľbu inej cesty. Zo skúseností však všetci vieme, že to, čo je kvalitné, efektívne a navyše aj citlivé k nášmu zdraviu, jednoducho musí byť finančne náročnejšie.


Ako zohriať srdce domova

93043

Princíp stenového teplovodného vykurovania je vlastne identický s podlahovým, len sa nachádza v stenách a v stropoch danej miestnosti. Funguje teda ako veľkoplošné vykurovacie teleso, ktorého médium sa ohrieva na teplotu zhruba 35 °C. V stene pod vrstvou omietky sú namontované rúrky – medené alebo plastové, ktorými prúdi ohrievaná voda. Čím je priemer rúrok menší, tým je celý systém vykurovania pružnejší z hľadiska regulácie. Prostredníctvom takéhoto kúrenia dokážeme vytvoriť prostredie s rovnomerným rozložením teploty vo zvislom aj vodorovnom smere. Spotrebujeme tak menej energie ako pri klasickom radiátorovom kúrení. Navyše (v porovnaní s podlahovým vykurovaním), stenovým vykurovacím systémom môže prúdiť aj studená voda, a potom funguje ako chladenie, ktoré na rozdiel od klimatizácie nevíri vzduch. Počas horúceho leta tak naše kuchyne pri varení nemusia pôsobiť ako vyhne, ale umožnia nám cítiť sa v nich príjemne napriek sálajúcim spotrebičom a vonkajšej teplote, ktorá zohrieva celý interiér.

Ak sa však rozhodneme pre stenové vykurovanie, určite musíme rozmýšľať o jeho aplikácii vo viacerých miestnostiach, prípadne v celom dome, pretože v opačnom prípade by to bol zbytočný luxus. Systém je vhodný pre všetky typy stien a domov, zásadou je použitie na obvodové steny, teda na miesta, kadiaľ vstupuje chlad, a samozrejmosťou sú dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti stien. Kúrenie vďaka malej hrúbke krycej vrstvy omietky 1 – 3 cm rýchlo reaguje na reguláciu teploty, preto je pružnejšie ako podlahové kúrenie. Poskytuje vysoký stupeň tepelnej pohody, náklady na reguláciu sú však vyššie. 






Výhody stenového vykurovania:

– vysoký pocit tepelnej pohody,
– zväčšenie sálavej vykurovacej plochy, zníženie teploty vzduchu, možnosť zvýšenia vlhkosti vzduchu,
– maximálna hygiena prevádzky,
– nedochádza k prúdeniu vzduchu, a tým aj k znečisťovaniu povrchu stien a vykurovacích telies unášaným prachom,
– možnosť využitia akéhokoľvek nízkoteplotného zdroja – nízkoteplotné a kondenzačné kotly, solárne kolektory, tepelné čerpadlá,
– minimalizovanie vlhkosti stien, odstránenie plesní – vhodné pre alergikov,
– dobrá regulovateľnosť a pružnosť,
– možnosť využiť aj na chladenie,
– klimatizácia bez prievanu.

Riziká, nevýhody:

– stena nemôže byť zastavaná masívnym nábytkom,
– obmedzenie variability usporiadania interiéru,
– omietka na stenové kúrenie – vápenná, vápennocementová, hlinená (ťažko dostupná), sadrová (s obmedzením teploty do 50 °C ),
– ak chceme zavesiť obraz, musíme určiť polohy rúrok termofóliou pri plastových rúrkach alebo hľadačom kovov pri medených rúrkach,
– systém by mal navrhnúť odborník, ktorý má skúsenosti s týmto typom kúrenia.

Hygiena nie je nezanedbateľná

A v kuchyni to platí dvojnásobne. Už podlahové vykurovanie minimalizuje prúdenie vzduchu, ktoré víri prach a zaťažuje tak organizmus nielen zdravých ľudí, ale predovšetkým alergikov a tých, ktorí sú náchylnejší na znečistené prostredie. Pri podlahovom kúrení prúdi vzduch prirodzenou cestou zdola nahor, presne tak, ako stúpa ohriaty vzduch. V porovnaní s radiátormi alebo s konvektormi, ktoré silným sálaním tepla v jednom bode nerovnomerne rozvirujú vzduch v miestnosti, je to značný prínos. Ešte efektívnejšie tento problém rieši stenové vykurovanie, ktoré prakticky eliminuje akékoľvek prúdenie vzduchu spôsobované presunom ohriatych častíc. A navyše, tým, že v letných horúčavách nahrádza stenové kúrenie klimatizáciu, nedochádza tak ani k nežiaducemu prievanu. Z pohľadu hygieny tak podlahové a stenové vykurovanie môžeme spokojne označiť ako zdraviu prospešný spôsob, ako dostať teplo dovnútra, cítiť sa príjemne a navyše aj ušetriť.













Ako zohriať srdce domova

93044


Aj pri renovácii starej kuchyne si môžete dopriať príjemný pocit nôh v teple, a to dokonca aj bez vybúravania starej dlažby.


Ako zohriať srdce domova

93045


Ako zohriať srdce domova

93046


Ako zohriať srdce domova

93047


Ako zohriať srdce domova

93048

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: energie kuchyňa vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia