Zdroj: Leicht

Aký materiál si zvoliť na kuchynskú dosku?

09. 07. 2021
Zdieľať

Dominantou každej kuchyne je pracovná doska – predstavuje najviac namáhaný a využívaný povrch. Vzhľad a odolnosť proti opotrebeniu patria medzi základné kritériá. Pre mnohých je však dôležitý i samotný materiál a jeho pravidelná údržba. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody – ponúkame vám prehľad tých najpoužívanejších.

Žula a mramor

Spomedzi prírodných kameňov, ktoré vládnu kuchynským doskám, sú najobľúbenejšími žula a mramor, zriedkavejšie nájdeme aj kremeň, travertín alebo luxusný ónyx. Žula vzniká stuhnutím a ochladením magmy, ide o vyvrhnutú horninu. Žulové dosky môžu byť státisíce až milióny rokov staré. Pracovná doska je odolná, teplovzdorná, antibakteriálna, ľahko sa čistí a udržiava. Mramor vzniká metamorfózou iného typu kameňa.

Prečítajte si tiež
Najnovšie kuchynské roboty prešli redakčným testom. Ktorý zvíťazil?

Má jemnejšiu štruktúru než žula – je pretkaný množstvom žiliek, obláčikov, často v ňom možno nájsť aj pozostatky rastlinstva alebo živočíšstva. Oproti žule je mäkší, takže sa môže ľahšie poškrabať, a zároveň je chúlostivý na škvrny od kávy či oleja, alebo horúcej panvice. Pri nehodách sa snažte potraviny hneď utrieť a nenechať ich zaschnúť. Prírodný kameň je porézny, treba ho impregnovať raz za jeden až tri roky.

Biela kuchyňa s mramorovou doskou

Zdroj: Calderone

VEDELI STE?

Mramor je skvelou voľbou pre všetkých šéfkuchárov a milovníkov pečenia, pretože je na dotyk prirodzene chladný. Pomáha udržiavať maslo v ceste studené a lepšie sa s ním pracuje.

Drevo

Masívne drevo zútulní a zohreje každý priestor, vyžaduje si však viac starostlivosti. Vyliatu tekutinu je potrebné čo najskôr utrieť a vyvarovať by ste sa mali aj akýchkoľvek chemikálií. Pracovnú dosku z dreva je nutné pravidelne ošetrovať špeciálnym olejom, čím sa predĺži jej životnosť. Tak či onak, počas používania sa pravdepodobne nevyhnete poškriabaniu alebo nevzhľadným mapám z rozliatych farebných kvapalín. Dobrou správou je, že dosku možno renovovať brúsením, ktoré sa aspoň postará o vzniknuté škrabance. Tvrdé dreviny môžu pri dobrej starostlivosti vydržať veľa rokov. Treba počítať s tým, že drevo časom jemne zmení svoj vzhľad. Veľa majiteľov to však berie ako výhodu – pracovná doska vekom získava krásnu patinu a charakter.

Kuchyňa s dreveným stolom a tehlovou stenou

Zdroj: One London Property

Laminát

Klasické laminátové pracovné dosky sa vyrábajú z drevotriesky a syntetickej živice, sú tvrdené pri vysokom tlaku a teplote. Nosná drevotriesková doska je potiahnutá dekoratívnym laminátom (papier napustený živicou), ktorý môže byť na hrane postformingovaný (zabraňuje vsiaknutiu vlhkosti), alebo môže byť použitá ABS hrana. Hrúbka dosky býva od 36 do 100 mm, pričom hrubšie sú, samozrejme, pevnejšie a odolnejšie. V závislosti od kvality (ktorá môže byť rôzna) odolávajú teplotám do 180 °C, sú nenáročné na údržbu, avšak v prípade poškodenia sa ich povrch nedá opraviť.

Zelená linka s hnedou doskou a béžovou zástenou

Zdroj: IKEA

Kompaktný laminát

Medzi posledné trendy patrí kompaktný laminát, ktorý je silnejší a odolnejší než klasická laminátová doska. Rozdiel medzi nimi spočíva vo výslednej hrúbke zlisovaných vrstiev. Kompaktné lamináty sa vyrábajú v laminačných lisoch pod vysokým tlakom a za veľkej teploty z prírodných vlákien (asi 60 %) a syntetických živíc. Takéto dosky sú veľmi odolné proti úderom, mechanickému poškodeniu aj vode a nevyžadujú si prakticky žiadnu údržbu.

Prečítajte si tiež
Ergonómia kuchyne: Ako si naplánovať a zariadiť pracovný priestor

Môžu byť s čiernym alebo bielym jadrom, majú elegantné hladké hrany. Na rozdiel od klasického laminátu sa dokončujú prebrúsením a preleštením a nie je nutné ich ďalej dokončovať olepovaním (ako pri lamináte s ABS hranami). Konečný vzhľad môže pripomínať betón, mramor, žulu, drevo, bridlicu či oceľ a môžu mať matný (jemne štruktúrovaný) alebo hladký povrch.

Čierna linka a hnedý barový pult

Zdroj: Wickes

Kompozit

Kompozit vzniká kombináciou dvoch alebo viacerých substancií, ktoré spoločne získavajú nové a lepšie vlastnosti a robia tak materiál odolnejším. Napríklad pracovná doska z umelého kameňa (nájdete pod značkou Corian, Silgranit a pod.) je kompozitnou zmesou drveného kameňa a hybridnej živice. Takýto materiál je neporézny, odolný a dá sa spracovať do atypických tvarov. Doska z technického kameňa (nájdete pod značkou Technistone, Zodiaq, Quartz a pod.) je výsledkom kombinácie prírodného kameňa, hlavne kremeňa a živice. Vďaka moderným technologickým postupom získava veľkú mechanickú a chemickú odolnosť. Vzhľadovo je na nerozoznanie od prírodného kameňa. Je však tvrdší a odolnejší než umelý kameň. Ak túžite po pracovnej doske s drezom v celistvosti bez škár, kompozitná pracovná doska je ideálnym riešením.

Žulový ostrovček a čierna vstavaná skriňa

Zdroj: Technistone

VEDELI STE?

Odlíšiť žulu od syntetického kameňa je čoraz ťažšie. Rozdiel zistíte až pri dôkladnejšom skúmaní štruktúry. V žule sú kryštály nerovnomerné a náhodne usporiadané. Kryštály v umelom kameni majú jednotný vzhľad v celom kuse.

Betón

Výhodou betónu je jeho nenáročná údržba a zaujímavý vzhľad. Je odolný proti teplu a celkovo proti tepelným zmenám, prieniku vody, chemikáliám i proti fyzickému namáhaniu. Má dokonca vyššiu odolnosť aj oproti doskám z prírodného kameňa, najmä čo sa týka chemikálií. Betónová doska sa musí odliať na mieru konkrétnej linky aj s prípadnými otvormi na drez a varnú dosku. Po stuhnutí musí betón ešte vyzrieť, čo trvá asi mesiac. Povrch betónu sa upravuje leštením a brúsením, aby sa uzavreli póry, a následne sa použije impregnačný lak. Pomocou prísad sa dá pigmentovať do rôznych odtieňov. Betónová pracovná doska je ťažká, potrebuje stabilný a pevný základ.

Tyrkysová linka s drevenými plnými policami

Zdroj: Mira Nikolova

NEVIDITEĽNÝ DREZ

Páči sa vám drez vsadený pod pracovnou doskou? Takáto montáž je vhodná pre pracovné dosky z prírodného alebo umelého kameňa, keramiky, skla, kompaktného laminátu a kompozitných materiálov.

Keramika

Keramické dosky sa vyrábajú z hliny spolu s rôznymi minerálmi, ako je oxid kremičitý a kaolinit. Ide o mimoriadne odolný materiál, je hygienický a prirodzene nenasiakavý – povrch nie je potrebné nijako chemicky ošetrovať, takže poskytuje možnosť priameho kontaktu s potravinami. Keramická doska je v podstate bezúdržbová. Má najvyššiu tepelnú odolnosť spomedzi všetkých ostatných materiálov. Pri keramickej doske nemusíte mať obavy položiť na ňu horúci hrniec. Pozor si však dajte, ak ste zvyknutí krájať priamo na pracovnej doske. Na keramickej by ste si zničili nôž. Ak by ste použili keramický nôž, zničíte nôž aj pracovnú dosku.

Drez v sivej pracovnej doske a drevená stena

Zdroj: Leicht

Nehrdzavejúca oceľ

Dosky z ocele sú prirodzene antibakteriálne, pretože oceľ je pevná, vodotesná, odolná proti teplu a kyselinám. Jej údržba je veľmi jednoduchá. Spolu s antikorovým umývadlom vsadeným priamo v doske vytvoríte jeden funkčný kus. Má však aj svoje nevýhody. Je náchylná na poškrabanie a udržať ju lesklú a bez odtlačkov prstov či kvapôčok vody je takmer nemožné. Matnejší povrch zabezpečí, že existujúce škrabance budú menej viditeľné. Na čistenie a lesk je nutné používať čistiaci prostriedok na nehrdzavejúce povrchy.

Moderná kuchyňa s oceľovou pracovnou doskou

Zdroj: Franke

Sklo

Pracovné dosky zo skla patria k drahším alternatívam. Sú štýlové, všestranné, odolné a ľahko udržiavateľné. Sklenené dosky sa vyrábajú v rôznych odtieňoch a povrchoch (matné, lesklé), dajú sa dokonca podsvietiť, vďaka čomu vznikne v priestore naozaj dizajnový kúsok. Mnohí výrobcovia kuchynských dosiek sa v poslednom čase začali pozerať na sklo ako na obnoviteľný materiál.

Prečítajte si tiež
Dizajnérka radí, ako prerobiť kuchyňu v malom vidieckom domčeku

Vznikajú tak zaujímavé povrchy, pri ktorých sa zároveň spracúva odpadové sklo z priemyselných závodov. Rozbité sklenené výrobky či polotovary sa zohrievajú vo forme a opäť spájajú. Dosky z recyklovaného skla možno vyhotoviť v akomkoľvek tvare na mieru. Sú krásne, odolné a recyklovateľné.

Biela vintage kuchyňa do U s tyrkysovou rúrou

Zdroj: Cortney Bishop Design

KOMBINUJTE

Nebojte sa rôzne povrchy vzájomne kombinovať. Ostrovček s drevenou doskou bude príjemným miestom na jedenie, kým miesto pri dreze z odolného kremeňa zvládne aj náročnú prevádzku.

Prehľad jednotlivých materiálov

Žula a mramor

Pracovná doska zo žuly

Zdroj: Shutterstock

+ pevná, odolná, teplovzdorná, na čistenie stačí trochu vody, mydla a handrička z mikrovlákna

– porézna, nepriateľom mramoru sú kyseliny (vyhnite sa citrónu i octu), náročná inštalácia, vysoká cena, vyžaduje pravidelnú impregnáciu, pozor na tupý náraz, doska by mohla prasknúť

Drevo

Drevená pracovná doska

Zdroj: Shutterstock

+ prirodzený vzhľad, odoláva vyšším teplotám, dá sa prebrúsiť; ak je udržiavané, i s pribúdajúcim vekom vyzerá stále skvelo

– bez ošetrenia voskom či olejom je veľmi nasiakavé, nutná pravidelná údržba

Laminát

Hnedá laminátová pracovná doska

Zdroj: Shutterstock

+ veľký výber farieb a dekorov, jednoduchá údržba (nie je nutná impregnácia či špeciálne prípravy), nízka cena

– viditeľné spoje, ľahko sa poškodí (predovšetkým nožom, vysokou teplotou), pri vniknutí vody do drevotriesky hrozí napučanie, nedá sa opraviť prebrúsením, vždy je nutná výmena

Kompaktný laminát

Kompaktny Laminat pracovna doska

Zdroj: ISIFA

+ elegantný vzhľad, odoláva vyšším teplotám, antibakteriálny, vodoodolný, odoláva škvrnám i chemikáliám, ľahká údržba, najväčší rozmer dosky je až 400 x 90 cm, množstvo dekorov

– vyššia cena

Kompozit

Kompozitná pracovná doska

Zdroj: ISIFA

+ je neporézny, hygienický, nie je potrebná impregnácia, ľahká údržba, technický kameň sa nepoškodí, nepoškriabe

– finančne náročný, umelý kameň sa ľahšie poškriabe (než technický kameň)

Betón

Pracovná doska z betónu

Zdroj: ISIFA

+ je originálny, odolný, pomerne lacný, je recyklovateľný, poškodenie dosky (odštiepenie z rohu) dokážu výrobcovia opraviť

– nutná impregnácia, náročnejšia inštalácia, vysoká hmotnosť

Keramika

Pracovná doska z keramiky

Zdroj: ISIFA

+ extrémne odolná proti vysokým teplotám, poškriabaniu, kvapalinám i chemikáliám, množstvo farebných možností, prírodná a recyklovateľná, minimálna údržba

– je krehká, tupý náraz ju môže poškodiť, nesmie sa na nej krájať, pri dĺžke tri a viac metrov sú viditeľné spoje, vysoká cena

Nehrdzavejúca oceľ

Oceľová pracovná doska

Zdroj: ISIFA

+ antibakteriálny a odolný povrch, znáša vysoké teploty či kyseliny, ľahká údržba, priemyselný a industriálny vzhľad

– pri vysokom lesku je náchylná na poškriabanie, kvapky vody či odtlačky prstov, vyššia cena

Sklo

Sklenená pracovná doska

Zdroj: ISIFA

+ luxusný vzhľad, dajú sa tvarovať na mieru, sú neporézne, hygienické, majú nulovú nasiakavosť, odolné proti vysokým teplotám, chemikáliám i bežnému mechanickému poškodeniu

– vysoká cena, nie je možná oprava prasklín, v prípade rozbitia ťažkým predmetom je nutné vymeniť celý kus

Text: Katarína Paukeje

Foto: ISIFA, Shutterstock, Calderone, One London Property, iKEA, Wickes, Technistone, Mira Nikolova, Leicht, Franke, Cortney Bishop Design

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynská doska kuchynské inšpirácie povrchové materiály zariadenie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia