Zdroj: Tefal

Najnovšie kuchynské roboty prešli redakčným testom. Ktorý zvíťazil?

15. 06. 2021
Zdieľať

Je tak trochu záhadou, prečo sa v posledných rokoch zúžil sortiment kuchynských robotov na pultoch predajní. Ak príde na krájanie a strúhanie zeleniny, je iba malá šanca, že budete s nožom či strúhadlom v ruke rýchlejší ako tento zručný elektrický pomocník.

Cuisine française

Kuchynský robot nie je pomocník, ktorý by bol nevyhnutný pre slovenskú kuchyňu z jedného hrnca. Ak však nadovšetko milujete francúzsku gastronómiu, okamžite vám ušetrí kopu cenného času s prípravou surovín. Za minútku vymiesi krehké cesto na korpus, za pár sekúnd nakrája zeleninu na plátky či tenučké prúžky.

Prečítajte si tiež
Konečne dospeli! Čo dnes dokážu teplovzdušné fritézy?

Vyšľaháte v ňom majonézu, krém i omáčku, nasekáte cukor na krupicu, rozvláknite mäso na hašé, rozbijete starý bochník chleba na hrubšiu či jemnejšiu posýpku. Razom akoby všetky tie nepopulárne práce urobil niekto za vás. Len s neustálym skladaním, rozoberaním a umývaním si musíte poradiť sami.

kuchynský robot

Zdroj: Tefal

Čo by ste mali vedieť

Ovládanie

Intuitívny otočný gombík alebo tlačidlá s displejom? V oboch prípadoch je motor riadený elektronikou. Rozdiel je iba v tom, že za tlačidlami možno ukryť nielen odlišné otáčky motora, ale aj rytmické pulzovanie pohonu. Ak treba trieštiť ľad alebo miesiť cesto, môže to byť užitočné na ochranu motora.

Sekanie

Zúbkovaná čepeľ a povlakovanie na zvýšenie jej odolnosti predĺžia životnosť ostria. Na výkone sa však v konečnom dôsledku prejaví najviac dĺžka rotujúcich nožov. Čím viac sa približujú k okrajom nádoby, tým mocnejší záber vyvinú na suroviny pri spracovaní. Pozor na prsty, na brúsení si výrobcovia dávajú záležať.

Strúhanie a rezanie

Dokonalé čepele na rezanie plátkov, menej vydarené matrice na strúhanie. Nie každý výrobca si dá s brúsením strúhadiel toľko práce, koľko by ste čakali. Kým sa rozhodnete pre konkrétny model, dôkladne si ich prezrite. Rozdiely sú priepastné a výrobca neraz počíta s tým, že si za extra profily budete priplácať.

Šľahanie

Vlnkovaný disk, dierované ramená alebo skutočná metlička, ktorá obieha po obvode pracovnej nádoby? Nech to konštruktéri poňali akokoľvek, viac myslia na prípravu majonézy a spájanie krémov, ako na vypekanie zákuskov. Je to skôr pomocník na emulgovanie ako skutočný šľahač, ako ho poznáte z pákových robotov.

Prečítajte si tiež
Ako si navrhnúť novú kuchyňu? Toto sú najčastejšie chyby pri jej plánovaní!

Miesenie

Dokonalé cesto na chrumkavý korpus a sypké sušienky, s napätím vymiesené cesto na knedľu či kysnuté pečivo. Hoci na každej škatuli nájdete chrumkavé pečivo na ilustráciu použitia spotrebiča, skutočné miesenie je skôr okrajovou záležitosťou, ktorá dá motoru riadne zabrať. Do zemiakových placiek sa pustíte, chlieb je však priveľkou výzvou.

Odšťavovanie

Do výbavy food procesorov pribudli citrusovače približne pred piatimi rokmi pre svoju jednoduchosť a nenáročnosť. V našich podmienkach však nie sú pre domácnosť pridanou hodnotou na všedný deň. Nepočítajte príslušenstvo na kusy, ale skutočne sa pozrite, čo vám výrobca pribalil. Inak vám nepotrebné časti budú zaberať miesto v zásuvke.

Špiralizér

V našom teste sme sa stretli dokonca aj so špirálovačom, ktorý do nás vlial kopu nadšenia a očakávaní. Ukázalo sa však, že udržať zeleninu bez toho, aby sa voľne pretáčala v podávači, je prakticky nemožné. Na trhu nájdete desiatky zariadení z tejto kategórie, ktoré sotva dokážu uspokojiť očakávania spotrebiteľov.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Kapacita

Hoci na obrázkoch e-shopov vyzerajú takmer rovnako, jednotlivé modely sa výrazne líšia objemom pracovných nádob.

Výkon

Pri krájaní a strúhaní na wattoch nezáleží. Ak sa však chystáte i na sekanie, mixovanie a miesenie, každý kúsok výkonu navyše sa počíta.

Rozmery

Zmestí sa vám food procesor na kuchynskej linke pod vrchné skrinky? Je dosť štíhly na uloženie na odkladacom stolíku? Dosiahnete káblom do zásuvky? Všetko si vopred preverte.

Výbava

Nôž, hák na miesenie, súprava strúhadiel, šľahacia metla, citrusovač, mixér a možno aj špiralizér. Čo všetko výrobca pribalil?

Životnosť

Nože sa tupia, plastové diely zasa lámu. Preverte si, či výrobca ponúka náhradné diely za prijateľnú cenu popri predĺženej záruke.

Užitočné rady

  1. Ak vymeníte váženie za meranie objemov, nikdy sa vám nestane, že nádobu preplníte. Šálky a lyžice imperiálneho systému (základná jednotka palec/inch) majú čosi do seba.
  2. Znečistenie ovocím a zeleninou stačí vypláchnuť vodou. Do umývačky riadu vkladajte príslušenstvo len po práci s tukovým cestom a mäsom.
  3. Vždy počúvajte zvuk motora, aby ste ho neprehriali a nepreťažili. Éra ťažkých a robustných pohonov je už za nami. Výrobcovia stroje odľahčili.
Prečítajte si tiež
6 interiérových rastlín, ktoré skrášlia vašu kuchyňu a nie sú náročné na údržbu

Ako sme testovali

Nekonečné krájanie, strúhanie, sekanie a miesenie. Ak povýšite rodinnú gastronómiu o priečku vyššie, rýchlo prídete na to, kde sú prednosti a slabiny jednotlivých modelov. Nezastavíte sa pri ich skladaní, rozoberaní a umývaní.

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Philco PHFP 7725

Food procesor Philco

Zdroj: Philco

Pohon: 1 000 W, 5 rýchlostí, 3 programy, pulzovanie

Kapacita: 2 l misa, 1,5 l mixér

Funkcie: sekanie, strúhanie, emulgovanie, miesenie, mixovanie, špirálovač

Výkon motora a výborné zladenie pracovných nástrojov robia z tohto modelu jasného favorita pre každú kuchyňu. Bez ohľadu na to, či sekáte zemiaky alebo strúhate koreňovú zeleninu na prúžky, motor s výkonovou rezervou prechádza každou úlohou s nadhľadom. Oslovila nás nielen päťstupňová regulácia otáčok na správne tempo sekania a miesenia, ale aj séria predvolieb, ktoré bránia motoru v prehrievaní pri dlhších úlohách. Jediné, čo nás sklamalo, je špirálovač – pri húževnatej zelenine sa upcháva, tú jemnejšiu zasa neudržíte v reze bez pretáčania.

Hodnotenie: ****-

Cena: 229,90 €

www.philco.sk

Bosch MulTitalent 8 MC812M844

Food procesor Bosch

Zdroj: Bosh

Pohon: 1 250 W, plynulé nastavenie rýchlosti, pulzovanie

Kapacita: 3,9 l misa, 1,5 l mixér

Funkcie: sekanie, strúhanie, šľahanie, miesenie, mixovanie, odšťavovanie, trieštenie

Veľký objem pracovnej nádoby a široká škála pracovných nástrojov sú lákadlom, ktoré upriamia vašu pozornosť na tento model. Dokonalý šľahač na smotanu a bielky, nôž, ktorý zachytí každý kúsok na spracovanie, či trieštivý mlynček sú výbavou, ktorú si zamilujete. Najviac sa vám však zapáči strúhanie a krájanie, pri ktorom základnú súpravu troch diskov dokážete rozšíriť o ďalšie štyri kusy na dokonalý výsledok. Čo nás však brzdilo, je náročnejšie rozoberanie a čistenie dielcov. Chvíľku potrvá, kým si zvyknete na rozmanitosť uzamykacích a voľných spojov.

Hodnotenie: ****-

Cena: 235 €

www.bosch-home.com/sk

Tefal Double Force DO821838

Food procesor Tefal

Zdroj: Tefal

Pohon: 1 000 W, dva stupne rýchlosti, pulzovanie

Kapacita: 3 l misa, 2 l mixér

Funkcie: sekanie, strúhanie, šľahanie, miesenie, mixovanie, odšťavovanie, trieštenie

Príslušenstvo v šikovnom košíčku, povlakované nože a základňa, ktorá sa udrží na mieste i pri miesení kysnutého cesta. Tento model je pravou rukou pre všetkých, čo hľadajú šikovného pomocníka na každodenné použitie. Rýchle a presné strúhanie, energické sekanie a silové miesenie nás presvedčili o spoľahlivosti rovnako ako pribalený mixér a malá pracovná nádoba na sekanie orieškov, drvenie maku a prípravu pesta. Rýchle rozoberanie a jednoduché čistenie sú plusom na nezaplatenie, príjemná cena za odľahčenú konštrukciu zasa príjemným povzbudením. Neváhajte, ak nehľadáte čosi viac.

Hodnotenie: ****

Cena: 105 €

www.tefal.sk

Philips Viva Collection HR7530

Food procesor Philips

Zdroj: Philips

Pohon: 850 W, 2 rýchlosti, pulzovanie

Kapacita: 1,5 l misa, 1,5 l mixér

Funkcie: sekanie, strúhanie, emulgovanie, miesenie, mixovanie, odšťavovanie, trieštenie

Dokonale nabrúsené strúhadlá, ktoré uberajú kus za kusom bez prítlaku na zeleninu a absolútne bezpečné úchytky na ich vyberanie nás pri testovaní okamžite upozornili na vyladenie tohto stroja. Nebojte sa pustiť do miešania cesta na krehké korpusy, nemajte strach denne vyzvať tohto pomocníka do práce. Ide o šikovne riešený stroj, ktorý za slušnú cenu ponúka veľmi atraktívnu službu. Ľahká základňa s vyššie položeným ťažiskom vás však bude pri miesení cesta držať v strehu. Keď sa sypké suroviny spoja s tekutými, tanec na pracovnej doske sa začína.

Hodnotenie: ****

Cena: 89,90 €

www.philips.sk

Braun PurEase FP3131

Food procesor Braun

Zdroj: Braun

Pohon: 800 W, dva stupne rýchlosti, pulzovanie

Kapacita: 2,1 l misa, 1,2 l mixér

Funkcie: sekanie, strúhanie, emulgovanie, mixovanie, miesenie

Ak je pre vás varenie iba víkendovým koníčkom, tento odľahčený a kompaktný model sa môže stať vaším spoločníkom na kulinárske dobrodružstvá. So základnou výbavou nezaberie v kuchyni veľa miesta, a pritom naplní všetky vaše základné očakávania. Seká, strúha, pripravíte v ňom majonézu, sladučký šejk, ale i cesto na knedľu či krehké pečivo. Rešpektujte však objem jeho pracovnej nádoby a ľahké pracovné tempo, ktoré mu svedčí viac ako nával tvrdej práce. Ak hľadáte svoj prvý food procesor, alebo sa chcete len zoznámiť s jeho funkciami, nie je to krok nesprávnym smerom.

Hodnotenie: ***

Cena: 69,90 €

www.hej.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Tefal a archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci kuchynské roboty varenie zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia