Inšpirujte sa radami od skúsených kulinárov: Takto si zorganizujete kuchyňu ako šéfkuchár!
Ak to s varením myslíte vážne a radi trávite hodiny skúšaním nových jedál, ktoré zapôsobia na vašich hostí, inšpirujte sa radami od skúsených kulinárov a pozdvihnite tak úroveň vašej kuchyne.
1.
Komerčná kuchyňa má veľký prípravný priestor, niekoľko varných staníc, priechod a zónu umývania. Pri vytváraní domácej kuchyne myslite podobne, pričom nezabúdajte na základný pracovný trojuholník (chladnička, drez a sporák).
Vytvorte si skladovací priestor (špajza, chladnička), za ktorým bude nasledovať prípravná zóna, (drez, doska na krájanie), ďalej sporák a rúra (s hrncami a varechami) a napokon priestor, kam servírujete hotové jedlá, kde budú poruke tácky, misky, príbory a taniere.
2.
Šéfkuchári v skutočnosti nepotrebujú dlhočiznú masívnu kuchyňu. Všetko, po čom túžia, je ľahkosť pohybu. Malý priestor je v skutočnosti výhodou – vášniví kuchári sa pri príprave jedla chcú iba otočiť a nie nachodiť :). Preto si svoju kuchyňu navrhnite tak, aby ste urobili medzi jednotlivými zónami čo najmenej krokov.
3.
Aj napriek tomu, že väčšina riadu končí v umývačke, profesionáli odporúčajú investovať do naozaj veľkého (ideálne dvojitého) a hlbokého drezu, a to aj v malej kuchyni. Bojíte sa, že prídete o vzácnu pracovnú plochu? Môžete k nemu pridať dosku na krájanie tak, aby bola v jednej rovine s pracovnou doskou. Poskytne vám chýbajúci priestor nad umývadlom, kedykoľvek to budete potrebovať.
4.
Najdôležitejšia a najviac používaná je v kuchyni pracovná doska. Pri jej plánovaní sa vyhnite materiálom, ktoré sa môžu ľahko odlúpnuť, poškriabať alebo zafarbiť. Šéfkuchári odporúčajú umelý kompozitný kameň alebo povrchy z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú odolné, veľmi hygienické a zároveň sa ľahko používajú. Nemusíte sa báť, že sa zafarbia a pokojne na ne môžete položiť aj horúci hrniec.
5.
V reštauráciách používajú profesionáli rôzne farebné dosky na krájanie rôznych druhov pokrmov, aby sa zabránilo krížovej kontaminácii. Doma majte minimálne dve dosky – jednu na krájanie slaných jedál a druhú na krájanie sladkostí. Len tak si budete istí, že vaša nasekaná čokoláda nebude chutiť ako cesnak.
Vedeli ste…?
Mise en place (vyslovuje sa me-zohn plahs) je francúzsky kulinársky výraz , ktorý v preklade znamená umiestnenie. Tento termín sa bežne používa v profesionálnych kuchyniach na opis metodológie, pri ktorej sú všetky ingrediencie a nástroje potrebné na varenie receptu organizované a pripravené pred začatím varenia.
Milovníci varenia sa snažia mať dennodenne používané ingrediencie uložené na podnose na dosah ruky v blízkosti varnej zóny. Nemala by tam chýbať soľ, olej, cibuľa, cesnak či obľúbené bylinky.
6.
Neľutujte investíciu do kvalitnej súpravy nožov. Takto viete rýchlo použiť správny nôž na správnu zeleninu. Napríklad zúbkovaný nôž na paradajky šetrí čas, pretože nebojujete so šupkou. Profesionáli takisto odporúčajú investovať do kameňa alebo stroja na brúsenie nožov. Aby ste ich udržali v dobrom stave, mali by ste ich brúsiť každých pár týždňov.
7.
Aby bol proces varenia bezproblémový, každá pomôcka by mala mať svoj účel a miesto – mali by ste byť schopní dosiahnuť čokoľvek, čo potrebujete, takmer bez toho, aby ste o tom premýšľali, aby ste sa mohli sústrediť na hostí aj na varenie.
V dobre rozvrhnutej kuchyni sú otvorené police, nástenné bloky nožov a závesné koľajnice či háčiky na panvice veľmi efektívne. Šéfkuchári však upozorňujú: „Nainštalujte výkonný odsávač, ktorý zabráni mastnote.“
8.
Na chladničku si zaveste zmazateľnú tabuľu s fixkou, aby ste si mohli zapisovať, ktoré potraviny je potrebné dokúpiť. Robte to priebežne, zapíšte si všetko, čo použijete ako posledné (napríklad olej alebo múku). Takto to určite nezabudnete kúpiť počas najbližšieho týždenného nákupu.
9.
Skrinky nad sporákom alebo vedľa neho môžu byť počas varenia poriadne horúce. Neukladajte sem potraviny, ktoré by sa mohli pokaziť, radšej na tieto miesta uložte taniere či iné kuchynské nástroje. V reštauráciách kuchári uchovávajú zásoby potravín mimo varnej zóny práve z tohto dôvodu.
10.
Šéfkuchári svorne radia – majte dva odpadkové koše! Jeden pri prípravnej zóne a druhý, ktorý môžu používať ľudia okolo vás – pri varení sa vám nepletú do cesty. Nikto predsa nemá rád, keď sa pri umývaní zeleniny niekto pod vami nakláňa, aby použil kôš. Ak nemáte miesto pre ďalší vstavaný kôš, je dobré mať v prípravnej zóne aspoň menšiu misku na odpad. Ušetrí vám cestu ku košu a pomôže variť efektívnejšie.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Ellen Marie Bennett, Matthew Williams, Ruvati, Pavonetti, Sinsay, Full Circle
Zdroj: časopis Môj dom