13. 02. 2006
Zdieľať

Módne trendy v zariaďovaní kuchyne sa dnes vyvíjajú závratnou rýchlosťou. Kuchynský nábytok má z roka na rok pôsobivejšie tvaroslovie a uplatňujú sa v ňom čoraz odvážnejšie dizajnérske nápady. Moderný dizajn, to však nie je len vonkajší vzhľad, ale aj vnútorná funkčnosť. A tak s trendom nízkych a robustných skriniek alebo priestranných vysokých potravinových skríň idú ruka v ruke aj inovácie ich vnútorného vybavenia.

Horizontála si žiada väčšiu pohyblivosť


Kuchyňa v pohybe

45034

Interiérová móda dnes preferuje horizontály. Nevyhli sa ani kuchyni a na kuchynskej linke zanechali viditeľné stopy – horné skrinky sa zredukovali na minimum a dvierka rozšírili na maximum. Kuchyňa bez horných skriniek by však mohla trpieť nedostatkom odkladacieho priestoru, čo nemožno dopustiť. Nerozlučným partnerom nízkej linky je preto vysoká a široká potravinová skriňa a dômyselné systémy, pomocou ktorých sa dajú využiť aj ťažko dostupné miesta vo všetkých odkladacích priestoroch.

Koncept horizontálneho interiéru je priestorovo náročný – nielen na priestor v miestnosti, ale aj na riešenie vnútorného priestoru nábytku. Asi nikto nepovažuje za praktické prebojovávať sa do zadných pozícií na policiach cez hromady hrncov uložených vpredu, lenže nevyužiť všetok odkladací priestor by bolo nehanebné plytvanie. Ako s minimálnymi problémami maximálne využiť hlboké a nízke skrinky, je známe už od čias našich babičiek, staré dobré zásuvky, „šuflíky“ či „fióky“ však dnes nadobúdajú celkom nové podoby.

Princíp skladačky


Kuchyňa v pohybe

45029

Moderné vnútorné vybavenia pre kuchynské skrinky sú v podstate skladačky – pomocou systému dômyselných kovaní sa pospájajú robustný výsuv, úložné koše a prípadne aj dvierka skrinky. Tie sa môžu buď otvárať zvlášť, alebo tvoria čelnú stranu košov a vysúvajú sa spoločne s nimi aj s celým obsahom skrinky. Moderné sú však aj otvorené časti linky bez dvierok, s drôtenými košmi – zásuvkami. Každý diel skladačky môže mať rôzne formy – výsuvy majú rôznu podobu a spôsob pohybu, koše môžu byť drôtené (poskytujú dobrý prehľad o situácii v celej skrini) alebo s plným dnom (cez ktoré sa nič netrúsi, nesype, ani neleje), a môžu sa pohybovať každý zvlášť (na vlastnom výsuve, čo je z hľadiska dostupnosti celej plochy koša praktické pri nízkych a širokých skrinkách), alebo spolu na jednej vodiacej konštrukcii (čo sa využíva najmä pri vysokých skriniach a užších košoch). Vďaka skladačkovému systému si možno voliť aj rozstupy košov. Pri dodržaní štandardných modulových rozmerov tak možno rôznymi vysúvacími zariadeniami prakticky vybaviť akúkoľvek skrinku či skriňu.

Dvierka sa môžu otvárať alebo vysúvať, moderné je, aj keď na niektorých skrinkách zámerne chýbajú (napríklad pod varnou doskou bývajú odkryté drôtené zásuvky na antikorové hrnce)


Kuchyňa v pohybe

45026

Výsuvné koše môžu mať rôznu konštrukciu – drôtené zabezpečia dokonalý prehľad v celej skrini, cez plné dno sa nič netrúsi, nesype, ani neleje a deliace priehradky zabezpečia dokonalú stabilitu pre fľaše

Na kovový rám, ktorý sa pohybuje vo vodiacej konštrukcii, sa pomocou rôznych kovaní pripájajú jednotlivé koše (vo vzdialenostiach a zostave, aká vám vyhovuje) a prípadne aj dvere. Môžete si vybrať buď tzv. plnovýsuv, alebo klasický výsuv – podľa toho, nakoľko možno koše zo skrinky vysúvať (rozdiel pritom nebýva v nosnosti, iba v konštrukcii a cene výsuvu).

Rozdiel medzi plným a čiastočným výsuvom dostatočne vyjadruje ich názov. Kvôli náročnejšej konštrukcii je, pochopiteľne, plnovýsuv drahší.


Kuchyňa v pohybe

45049

Vysoké a široké

Zatiaľ čo v spodných skrinkách linky prevládajú zásuvky takmer klasické (aj keď technicky zdokonalené) – teda jeden kontajner, jeden výsuvný mechanizmus, jedna čelná doska, vo vysokých potravinových skriniach sa uplatňuje vysúvanie celého ich obsahu naraz. Jedným z praktických dôvodov tohto trendu je prehľad o situácii v celej skrini, druhým jednoduché vysúvanie aj najvrchnejších košov.

Pre skrine široké cca 30 a hlboké asi 60 cm sa najčastejšie používa výsuv v strede skrine (klasický alebo tzv. plnovýsuv), najmä pre skrinky so skosenou čelnou stranou je však určený systém s vodiacou a výsuvnou konštrukciou pri jednej (dlhšej) stene. Aby bola celá plocha všetkých košov dobre dostupná, umiestňujú sa do širších skríň (okolo 60 cm) dva rady košov paralelne vedľa seba alebo sa používajú systémy s delenými košmi – tzv. tandemy, ktoré možno v prípade ešte širších skríň tiež paralelne radiť (napr. pre dvojdverovú skriňu širokú 90 cm). Kombináciou rôznych typov výsuvov možno teda „zariadiť“ a sprístupniť takmer akúkoľvek veľkú skriňu.

Vysúvanie celého obsahu vysokej potravinovej skrine naraz zabezpečí prehľad o situácii v celej skrini a bezproblémové vysúvanie aj najvrchnejších košov.


Kuchyňa v pohybe

45038

Neobvykle úzke

Niekedy sa nedá vyskladať linku zo skriniek v modulových šírkach na celý potrebný rozmer – napríklad pozdĺž celej jednej steny – a ostáva ešte pár nevyužitých centimetrov. Takéto úzke a hlboké klasické police by sa prakticky nedali využiť, avšak aj tu pomôžu výsuvy – s veľmi úzkymi košmi, konštruované práve pre takéto prípady. Okrem drôtených košov na uloženie fliaš sem možno umiestniť aj vysúvaciu nádobu na smeti a pod.

Úzky priestor na skrinku vzniká aj v mieste prechodu medzi užšou a širšou časťou linky (moderné sú rozšírenia pracovnej plochy napríklad v mieste varnej dosky a pod.), kde možno riešiť problém podobne. Samozrejme, tak ako pri vysokých skosených skrinkách, aj tu je vodiaci mechanizmus pri dlhšej stene.

Čertovské rohy


Kuchyňa v pohybe

45031

V kúte rohovej linky sa ukrýva množstvo problémov, podstatou ktorých je veľká odkladacia plocha s malým miestom na prístup. Okrem racionálneho využitia veľkej, ale problematicky prístupnej pracovnej plochy treba teda v rohu linky vymyslieť aj spôsob, ako čo najjednoduchšie sprístupniť rozľahlý priestor v skrinke pod ňou. Aby ste sa dostali k veciam uloženým vzadu v kúte bez vyloženia obsahu celej skrine na dlážku a bez rúčky zo zmetáka, potrebujete vhodné dvierka a tiež mechanizmus, pomocou ktorého sa to, čo bolo pôvodne vzadu, dostane dopredu. Asi najznámejšie sú takzvané kolotoče – podľa spôsobu otvárania dvierok a tvaru rohového segmentu linky ich môže byť niekoľko typov. Ich jediným nedostatkom je, že priestor v skrinke nevyužívajú úplne bez zvyšku, čo logicky vyplýva z rozdielu plôch štvorca a jemu vpísaného kruhu. Ak je pre vás využitie každého cm2 odkladacej plochy dôležité, existuje aj mechanizmus, ktorý to dokáže (obr. vľavo dolu), je však omnoho komplikovanejší a, samozrejme, aj drahší ako „kolotoč“.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa
Zdieľať článok

Diskusia