Malá, ale efektívna! Kedy sa rozhodnúť pre lineárnu kuchyňu?
Do malých miestností je ideálna lineárna kuchyňa, ktorá by mala byť dlhá aspoň 3 m bez prerušenia. Obsahuje len najnutnejšie úložné prvky a môže ju využívať jedna až dve osoby súčasne.
Malá kuchyňa nemusí byť nutne nevýhodou. Ak žijete „single“ alebo vo dvojici, veľa toho nepotrebujete a určite oceníte aj to, že budete mať všetko poruke. Jednoduchý kuchynský kút tvoria kuchynské skrinky zoradené vedľa seba v dolnej a hornej časti. Nie je to však pravidlo, horné skrinky môžu nahradiť aj otvorené police. Aby takéto usporiadanie mohlo dobre fungovať, je potrebná dĺžka steny aspoň 3 m bez prerušenia a šírka priestoru minimálne 1,7 m. Vyhnite sa však príliš dlhej linke, aby ste sa medzi jednotlivými zónami nenabehali.
Lineárny tvar sa odporúča do otvorených priestorov a do úzkych miestností. Aby ste sa v malej kuchyni necítili stiesnene, vyberte si kuchynskú linku ideálne v bielej farbe s vysokým leskom. Keďže miesta je málo, sústreďte sa na to podstatné, čo budete v kuchyni potrebovať. Práve menšia pracovná plocha s malým úložným priestorom je jej jedinou nevýhodou. Preto voľte vstavané spotrebiče alebo malé a úzke prístroje, ktoré nezaberú veľa miesta. Na rozšírenie pracovnej plochy môžete využiť rôzne vysúvacie a prídavné systémy.
Rozšírenou verziou lineárnej kuchyne je dvojradové usporiadanie, kde sú dve zostavy kuchynskej linky umiestnené pri stenách oproti sebe. Toto obľúbené riešenie sa dobre uplatní v malých a najmä v priechodných kuchyniach. Priestor medzi zostavami by mal byť široký minimálne 1,2 m, aby sa dolné skrinky a zásuvky dali pohodlne otvárať. Dvojradová kuchyňa sa neodporúča do veľmi širokých miestností, pretože pohyb v nej by bol neefektívny. Jej nevýhodou je, že vo väčšine prípadov sa do nej nezmestí jedálenský kút.
Nevýhoda výhodou
V dvojradovej kuchyni nie je priestor na jedálenský kút, čo možno pokladať za nevýhodu. Priechodnú kuchyňu, ktorá vyúsťuje napríklad na slnkom zaliatu terasu alebo vedie pohľad na krásny výhľad z francúzskeho okna, však možno považovať za výhru. Ak ju navyše zariadite v neformálnom štýle, ktorý spája osviežujúce severské a industriálne prvky moderného dizajnu, všetci vám budú môcť závidieť.
Malá, ale efektívna
Dobre riešená lineárna kuchyňa sa nikdy nezdá malá – je prakticky zorganizovaná a plní svoju úlohu podobne ako akákoľvek iná kuchyňa. Aké by malo byť jej usporiadanie? V smere sprava doľava: skladovacia zóna, varná zóna, miesto na prípravu jedál, drez a odkladacia zóna. Pri malých kuchyniach sa však niekedy nedajú dodržať správne rozmery, a tak sú nutné kompromisy, keď sa niektorá časť vynechá alebo zmenší.
Zaliata slnkom
Túžite po elegantnej kuchyni? Stačí, keď dodržíte pár jednoduchých pravidiel – použite dômyselné usporiadanie, farebne neutrálnu paletu a nejaký výrazný prvok, napríklad zlaté úchytky či batériu, podobne ako v tejto kuchyni.
O dostatok svetla sa postarali okná, presklené dvere vedúce von a žiarivo biele steny. Pri dvojradovom usporiadaní zariaďte jednu stranu dolnými aj hornými skrinkami, čím získate dostatok úložného priestoru. Na opačnej strane si potom budete môcť dovoliť vzdušné otvorené police.
NÁŠ TIP
Ak vám chýba miesto na jedálenský kút, skráťte jednu stranu kuchynskej linky a vytvorte si pult s barovými stoličkami.
Útulné miesto
Malým kuchyniam rozhodne patrí prívlastok útulná. A čím to je? Ide o súhru niekoľkých faktorov – usporiadania nábytku, farebnosti, použitých materiálov a doplnkov.
Ich správny mix a zakomponovanie zaujímavých dizajnérskych prvkov dokážu aj z obyčajného miesta urobiť taký pekný kuchynský kútik ako tento. Vďaka vybúranému otvoru v stene sa kuchyňa viac otvorila a získala na útulnosti.
Text: Miroslava Maceková
Foto: Carlos Muntadas, Swedish Tärnsjö Tannery, Zeke Ruelas, IKEA, iStock
Zdroj: Časopis Môj dom