Zdroj: Hania Połczyńska

Dôkaz, že správne zvolené farby dokážu naozaj veľa! Jemne ružová kuchyňa sa stala šperkom bytu

19. 02. 2022
Zdieľať

Farby dokážu veľa. Keď vymeníte bielu či sivú za pastelové odtiene a vhodne ich skombinujete, dostanete elegantný interiér, ktorý pohladí dušu. Mladá poľská architektka Natalia Mielczarek-Prym veľmi rada používa pastely a je zrejmé, že to ovláda bravúrne. Ako príklad prinášame jeden z jej projektov, kde je šperkom jemne ružová kuchyňa.

Natalia Mielczarek-Prym vedie od roku 2018 vlastné interiérové ​​štúdio. Študovala interiérový dizajn a architektúru na Technickej univerzite v Lodži v Poľsku. Sama svoj prístup k práci opisuje slovami: „Pri navrhovaní sa vždy snažím nájsť jedinečné farebné kombinácie a nezvyčajné aranžmány pre jednoduché formy.“ Rovnako to bolo aj pri riešení 78-metrového byt vo varšavskej štvrti Mokotow.

Prečítajte si tiež
Prvorepublikový byt, ktorý prekvapuje poetikou. Architektka spojila pražskú históriu so štýlmi etno a boho

Krásne veci sa dejú, keď sa stretnú tí správni ľudia

„Všetko, čo sa okolo spolupráce na tomto projekte udialo, je dnes dobrou spomienkou. Od prvého kontaktu s majiteľmi bytu, cez priebeh projektu, až po výber zhotoviteľov a konečnú úpravu.

Obývačka v štýle vintage s dubovými parketami

V obývačke dominuje zelená futuristická pohovka. Zdroj: Hania Połczyńska

Krásne veci sa dejú, keď sa stretnú tí správni ľudia a v tomto prípade to všetko začalo pozitívnou energiou mladého páru so synom. Naše dobrodružstvo začalo slovami „nebudeme náročnými zákazníkmi, cítim, že máme rovnaké vnímanie. Bola som šťastná,“ opisuje dnes už z nadhľadu stretnutia s investormi Natalia.

Kuchyňa v pastelovej ružovej s vintage jedálňou

Jedáleň s gačtanovými stoličkami krásne dopĺňa ružovú pastelovú kuchyňu. Zdroj: Hania Połczyńska

Pastely, jednoduchosť aj prvky vintage

Byt vo varšavskej štvrti Mokotow je po premene sympatickou a inšpiratívnou zmesou jemných pastelov, jednoduchosti a vintage prvkov. Už keď vstúpite do bytu, získate informáciu o tom, čo môžete v interiéri očakávať: svetlé farby, sivobiele a béžové odtiene, klasické dubové parkety ukladané v tvare rybej kosti, štuky na stenách a veľký zakrivený šatník s frézovanými úchytkami. Dynamiku interiéru posilňujú tvary. Striedavo sa objavujú početné krivky – raz vo veľkom, inokedy v detailoch.

Prečítajte si tiež
Veľký byt na pešej zóne v centre Piešťan pre náročného majiteľa

Denná zóna s otvorenou kuchyňou

Väčšina komunikácie a každodenného diania prebieha v dennej zóne s otvorenou kuchyňou a obývačkou. Je priestrannou, svetlou časťou bytu, v ktorej vyniknú dubové parkety. Jemné pozadie celého diania dotvára modrá na stenách a ružová na čelách kuchynskej linky. Intenzívnejšia farba sa objavuje len v akcentoch, napríklad na zelenej futuristickej pohovke, alebo v originálnych gaštanových stoličkách poľskej značky – The Good Living & Co.

Kuchyňa v pastelovej ružovej so zlatou batériou

Kuchyňa. Zdroj: Hania Połczyńska

Odvážna voľba sladkej farby potrebovala „schladiť“

„Nápad na kuchyňu, sa objavil v hlave ako prvý a diktoval zvyšok rozhodnutí. Pred odoslaním vizualizácií klientom som si bola celkom istá, že do toho pôjdu. Už som poznala potenciál ich vkusu a vedela som, že sa neboja neštandardných riešení. To, čo dnes môžete vidieť na obrázkoch, bola doslova prvá verzia tohto projektu.

Oblé vintage kresieko pri tv skrinke s dizajnovou vázou

Dynamiku interiéru posilňujú tvary. Zdroj: Hania Połczyńska

Odvážna voľba celkom sladkej farby skriniek si vynútila použitie upokojujúcich prvkov. V tejto úlohe sa skvele osvedčili sivá stolová doska Technistone, čierna lampa a vintage drevený stôl. Jemné interiéry umocňuje aj kontrastná grafika na stenách a štýlová stolná lampa,“ opisuje vznik návrhu jeho autorka, vyzdvihujúc úlohu kontrastu.

Dialóg medzi miestnosťami podčiarkuje kúpeľňa

Ak chcete, aby interiér fungoval ako celok, je potrebné zachovať dialóg medzi miestnosťami. V tomto byte to funguje na výbornú. Dôkazom je aj kúpeľňa, ktorá kombinuje minimalistické zariadenie v teplej ružovej s odtieňmi béžovej na obdĺžnikových obkladoch zellige. Kúpeľňa využíva aj motív zaoblenia – oválne zrkadlo, voľne stojaca vaňa, zaoblené rohy stien. Teplú a jemnú atmosféru dotvárajú ďalšie prvky: mozaiková podlaha, zlaté kovania a vintage drevená skrinka. „Podarilo sa nám nábytok rozmerovo prispôsobiť umývadlu a pri nízkych nákladoch dosiahnuť „wow“ efekt,“ teší sa Natalia.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia zanedbaného štvorizbáku: Varenie je divadlo a kuchyňa srdcom bytu

Najviac potrápila spálňa

Jednou z náročnejších úloh bolo plánovanie spálne. Bolo treba rozlúsknuť situáciu, ako docieliť, aby malá miestnosť držala krok s reprezentatívnym zvyškom bytu, a to už pri veľmi obmedzenom rozpočte. Tentokrát pomohla 240 cm široká skriňa, ktorá akurát „sadla“ do miestnosti s rovnakou šírkou „Zvyšok je intuitívny výber diktovaný atmosférou bytu – teplé, sivobiele steny, čalúnené panely v karamelovom odtieni a celé to dopĺňa moderné čiernobiele osvetlenie.

Biela chodba s dubovými parketami

Byt je teplý a príjemný. Zdroj: Hania Połczyńska

Najlepším potvrdením, že naša spolupráca bola úspešná, sú pre mňa fotografie a videá môjho klienta, ktoré sledujem na Instagrame. Je to byt, v ktorom je hlboká pohovka pohodlnou domácou kanceláriou, aj ideálnym miestom na sledovanie kreslených filmov počas prechladnutia. Kde vás okrúhly stôl pozýva na kávu so sestrou a zrkadlo na chodbe na rodinnú selfie pred odchodom z domu. Toto je byt, kde sa odohráva život,“ dopĺňa na záver Natalia Mielczarek-Prym.

Prečítajte si tiež
Úplne iný byt: Dominantné oblúky a luxus aj napriek malej ploche

Byt s ružovou kuchyňou

architektonický ateliér: natalia m projekty

autor: Natalia Mielczarek-Prym

lokalita: Varšava, Poľsko

plocha: 78 m2

Sabína Zavarská

Foto: Hania Połczyńska

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: boho štýl byty dizajnový nábytok dubové parkety pastelove farby vintage štýl
Zdieľať článok

Diskusia