09. 07. 2007
Zdieľať

Riešenie a zariaďovanie kuchyne je téma, s ktorou sa skôr či neskôr stretne počas svojho života hádam každý z nás. Realita v našich končinách je prevažne spojená s kuchyňami malých a ešte menších rozmerov. Súčasné kuchyne musia uspokojovať pomerne širokú škálu funkcií. To znamená, že prevádzkové požiadavky kuchýň závisia nielen od špecifických potrieb, ale aj od priestorových možností, a to oveľa viac ako ktorákoľvek iná miestnosť v byte. Usporiadanie miestnosti, rovnako ako možnosť výberu od uzavretej a integrovanej kuchyne po otvorenú, či od kompaktnej minikuchyne po kuchyňu s jedálňou, sú prvými parametrami, ktoré ovplyvňujú výraz i dizajn tohoto priestoru. Malá kuchyňa (alebo kuchynský kút) sa vzhľadom na minimálny priestor, ktorý je k dispozícii, zariaďuje dosť komplikovane. Na zaistenie dostatku pracovného a úložného priestoru je potrebná značná dávka vynaliezavosti a starostlivého zvažovania možností.

Dispozícia


Malá kuchyňa

93737

V závislosti od využiteľného priestoru a individuálnych potrieb užívateľa existuje niekoľko typov usporiadania priestoru malej kuchyne. Vstavaná líniová kuchyňa sa odporúča pre dlhé a úzke priestory. Usporiadanie do tvaru písmen „L“ je vhodné pri dvoch nadväzujúcich stenách, zatiaľ čo kuchynská linka do tvaru „U“ potrebuje tri adekvátne dlhé využiteľné steny. V prípade štvorcového pôdorysu môže byť kuchynský ostrov uprostred miestnosti praktickou i komfortnou alternatívou.

Zóny

Každá kuchyňa, aj tá najskromnejšia, musí obsahovať základné zóny – pracovnú, varnú, umývaciu a odkladaciu. Tie zároveň musia mať pre vytvorenie malého, no účelného priestoru logické usporiadanie. Pracovná plocha v linke by mala mať pre pohodlnú prípravu stravy hĺbku i šírku najmenej 600 mm bez prerušenia. Najoptimálnejšie umiestnenie pracovnej zóny je medzi varnou a umývacou zónou.


Malá kuchyňa

93733

Veľmi praktické sú v malých kuchyniach výsuvné dosky, ktoré výrazne pomáhajú zväčšiť pracovnú plochu. V malej kuchyni pri predpoklade jej príležitostného používania úplne postačí varná doska s dvomi varnými plochami, široká cca 300 mm. Rúra na pečenie je v málo využívanej kuchyni zbytočný prepych, kúpa vhodnej mikrovlnnej rúry alebo kombinovanej rúry s mikrovlnkou tento hendikep dostatočne nahradí.

Osobitnou otázkou je potreba odsávača pár – digestora. Pokiaľ totiž varíte len občas a varenie býva krátke, digestor môžete vynechať za predpokladu, že priestor kuchyne má prirodzené vetranie cez okno. Umývacia zóna je zastúpená v prvom rade drezom. Jeho veľkosť závisí od priestoru, ktorý mu vyčleníte, a od skrinky, do ktorej je zasadený. Štandardné sú drezy do skriniek so šírkou 450 až 600 mm, ale celkom malé drezy sa dajú umiestniť aj do priestoru so šírkou 300 až 400 mm. Odkladaciu a skladovú zónu tvoria chladnička, potravinová skriňa a všetky skrinky neobsadené spotrebičmi. Veľkosť chladničky i potravinovej skrine závisí od množstva skladovaných potravín v domácnosti.

Materiál

Podlahy, povrchy stien, nábytok a pracovné dosky sú vyrábané v širokej ponuke materiálov a môžu byť použité v rozličných vzájomných priestorových kombináciách a v dekoratívnych štýloch. V prvom rade ale musia byť mimoriadne vodo- a teploodolné a zároveň ľahko a rýchlo čistiteľné. S ohľadom na tosa pre kuchynské priestory najčastejšie používajú materiály na báze dreva, kameň, sklo, antikorová oceľ a rôzne syntetické materiály.

Farba

Vďaka neustálemu vývoju nových materiálov a povrchových úprav je farebné spektrum súčasných kuchýň rozmanité a pestré. Steny malej kuchyne by mali ostať bez výrazných farebných kontrastov a vyvarovať by sme sa mali aj preplneniu stien rôznymi poličkami s množstvom naukladaných a vystavených predmetov. Volíme hladké povrchy, svetlé farby a len malé kontrasty. Steny by mali ostať prehľadné a nie celkom zaplnené, čo sa v malej kuchyni môže zdať takmer nemožné, ale stojí za námahu o tom porozmýšľať. Základné pravidlo pritom znie, že svetlé farby priestor vizuálne zväčšujú, čo je práve pri malých kuchyniach dvojnásobne dôležité.

Svetlo


Malá kuchyňa

93731

Prvá zásada pre malé priestory znie – pustiť do miestnosti maximum svetla. V snahe dosiahnuť optimálne osvetlenie potrebuje kuchyňa viaceré zdroje svetla. Ak je v priestore dostatok denného osvetlenia, máte splnenú hlavnú svetelnú požiadavku. Čo sa týka umelého osvetlenia, sú dobrým riešením halogénové zdroje, ktoré sa veľmi podobajú práve prirodzenému svetlu. Kuchyňa ako priestor s viacerými zónami potrebuje osvetlenie z viacerých zdrojov, ktoré vieme ovládať a používať samostatne. Okrem hlavného (zväčša stropného) svietidla pracovná zóna a zóna varenia vyžadujú nezávislé osvetlenie, najoptimálnejšie spod horných skriniek. Rovnako je vhodné aj samostatné svietidlo pre prípadný jedálenský stolík.

Úložné priestory

Úložný priestor v malej kuchyni musí byť skutočne využitý do posledného centimetra. V súvislosti s ostatnými činnosťami je i množstvo úložného priestoru, samozrejme, úmerné celkovému priestoru kuchyne. V malých kuchyniach býva najjednoduchším riešením využitie steny umiestnením skriniek až po strop. Dvierka na uzavretých skrinkách by mali byť posuvné alebo roletkové, ktoré pri používaní netrčia do aj tak malého priestoru. Na spodných korpusoch je zas najvhodnejší systém plnovýsuvných zásuviek, kde môžeme prehľadne skladovať v podstate všetko. Logický nedostatok miesta pre odloženie všetkých predmetov potrebných v kuchyni môžeme kompenzovať aj vešaním množstva vecí na systémové závesné programy.


Malá kuchyňa

93736

Stolovanie

Riešenie jedálenského kúta priamo v kuchyni (aj keď malej) je vždy logickým a nakoniec aj najlepším riešením. Na minimum sa skracuje servírovacia vzdialenosť a zároveň vzniká intímny a príjemný priestor aspoň na raňajkové či kávičkové posedenie. Priestorovo úsporné riešenia spočívajú v sklopných a výsuvných stolíkoch a vo vyšších typoch stoličiek, ktoré sú spravidla rozmerovo úspornejšie.

Minikuchyne

Dokonalé šetrenie miesta zabezpečia multifunkčné kuchynské jednotky. V nich sú nainštalované všetky základné funkcie do priestoru s hĺbkou 600 mm a so šírkou 110 až 150 mm. Niektoré v sebe spájajú varnú dosku, chladničku a drez, iné napríklad len varnú dosku a drez a pod.

Problémom vznikajúcim pri minikuchyniach je absolútny deficit pracovnej plochy i dostatočného úložného priestoru. Tento nedostatok je možné kompenzovať samostatným mobilným kontajnerom, ktorý sa dá využiť aj ako ďalší úložný priestor, prípadne jednoduchú prípravu jedál je možné zvládnuť aj na jedálenskom stole.

Tip na záver


Malá kuchyňa

93735

Vlastniť malú kuchyňu ešte neznamená, že bude zariadená skromne a variť sa v nej zákonite bude nepohodlne. Základom úspechu je minikuchynku dispozične a funkčne dobre naplánovať. Pri plánovaní kuchyne zvažujte svoje naozajstné potreby, pretože zariadenie malého priestoru je vždy kompromisom chceného a možného.

Pre všetky priestory, osobitne ale pre malé platí, že užitočné je niečo vynechať. Optický nepokoj vyvoláva pocit stiesnenosti. Zmes mnohých rôznorodých foriem, tvarov a farieb pôsobí vždy neútulne. Hlavnou zásadou je ale vedieť sa vzdať nepotrebných a prebytočných vecí a udržiavať v priestore neustály poriadok. Ten viac ako čokoľvek iné navodí aj v malom byte pocit harmónie a pokoja.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa malá kuchyňa
Zdieľať článok

Diskusia