Minimálna kuchyňa

26. 10. 2005
Zdieľať

Pri bývaní na malej ploche môžeme všeličo oželieť, ale byt bez kuchyne, resp. priestoru na uvarenie aspoň jednoduchého jedla si ťažko vieme prestaviť. Predstava domova, aj keď malého – garsónky alebo jednoizbového bytu – sa vždy spája aj s bublajúcou vodou na čaj a vôňou domáceho jedla. Bývanie v malých bytoch je neoddeliteľne spojené s bojom o centimetre. Riešenie závisí od naturelu obyvateľa a od toho, aké činnosti uprednostní a vyhradí im väčšiu časť priestoru.

Aj keď kuchyňa niekedy leží najmä u samostatne žijúcich mladých ľudí na okraji záujmu, nikdy celkom nevymizne z obytného priestoru. Na základe predstáv o socialistickom spôsobe života sa v období 60. rokov minulého storočia presadzovali tzv. laboratórne kuchyne. Dôkazom je množstvo minimálnych kuchýň v bytoch hromadnej bytovej výstavby panelového typu, rovnakých bez ohľadu na veľkosť bytu, s prestavbou ktorých sa teraz snažia dať si rady ich obyvatelia. Predstava o minimalizácii varenia a zmene stravovacích návykov sa nenaplnila, ale sa na základe zmeny životných podmienok pretavila do formy kuchynského centra bezprostredne napojeného na obývaciu izbu, kde sa stretáva rodina, a príprava jedla sa tak stáva súčasťou života celej rodiny.

Kuchyňa v garsónke


Minimálna kuchyňa

33009

Malá, miniaturizovaná kuchyňa ako súčasť garsónky alebo jednoizbového bytu je často situovaná do vstupného priestoru alebo je bezprostrednou súčasťou obytného priestoru. Práve kuchyňa riešená na malej ploche si vyžaduje premyslené rozvrhnutie jednotlivých častí a dôkladné domyslenie všetkých detailov. Aj keď množstvo prvkov kuchyne môžeme minimalizovať, aj takáto kuchyňa musí bezpodmienečne obsahovať pracovnú plochu, varnú plochu, umývaciu časť a odkladacie priestory doplnené chladničkou. Malá kuchyňa musí mať logiku nadväznosti pracovných postupov ako vo veľkej, priestrannej kuchyni. Prepojenie pracovnej plochy s umývacím centrom a varnou plochou bez ohľadu na jej veľkosť a druh je podmienkou plynulého pracovného postupu.

Minimálne priestorové nároky

Výška pracovnej plochy závisí od výšky užívateľa, pohybuje sa v rozmedzí 86 až 91 cm. Malú pracovnú plochu môžeme zväčšiť prehľadným uložením jednotlivých kuchynských spotrebičov (kávovar, hriankovač, odšťavovač, mikrovlnná rúra alebo aj kuchynský robot) na výsuvné police, ktoré po vysunutí môžu slúžiť ako pracovná plocha.


Minimálna kuchyňa

33013

Varné centrum sa v súčasnosti (aj vzhľadom na ceny energií) vo väčšine nových bytov a aj prestavieb rieši na báze elektrickej energie. V porovnaní s plynovým varným centrom je to výhodné aj vzhľadom na bezpečnosť (výbušnosť plynu), hygienu a zdravie (splodiny vznikajúce pri spaľovaní plynu vytvárajú usadeniny a ohrozujú zdravotný stav obyvateľov bytu). Elektrické rozvody musia byť riešené a dimenzované na záťaž novými elektrickými spotrebičmi. Mnohé existujúce byty túto podmienku nespĺňajú a je potrebné uvažovať pri ich prestavbe aj o rekonštrukcii elektroinštalácie.


Minimálna kuchyňa

33015

Pri výbere druhu varného zariadenia treba prihliadať na priestorové možnosti a naše požiadavky a zvyky. Ako najvhodnejšie riešenie sa odporúča kombinácia varnej dosky a teplovzdušnej rúry, ktoré treba umiestniť do takej výšky, aby bola uľahčená ich obsluha. Dno rúry by malo byť vo výške približne 115 cm, varná doska asi 15 cm nižšie ako pracovná doska na prípravu jedla, aby sa dalo dobre vidieť aj do zadných hrncov. Samostatná varná doska a rúra sú náročnejšie na priestor, a preto sme v malej kuchyni niekedy nútení použiť sporák. Pri elektrickom sporáku je potrebné napätie 380 V. Pre minimálne alebo skriňové kuchyne postačuje elektrická dvojplatnička kombinovaná s mikrovlnnou rúrou umožňujúcou grilovanie a prípadne aj pečenie. Elektrospotrebiče s menšími rozmermi – sporáky, chladničky alebo umývačky riadu – sú na trhu dostupné vo veľkom výbere.


Minimálna kuchyňa

33018

Dôležitým prvkom, ktorý nemôžeme vynechať najmä v priestoroch bez priameho vetrania, je odsávač pár, ktorý nemusí byť napojený na vonkajšie prostredie. Je to tzv. recyklačný odsávač. Je vhodné vybrať typ s vysokým výkonom, ktorý navyše obsahuje úložné plochy alebo skrinky, čím usporíme viac miesta. Najviac miesta môžeme ušetriť pri odkladacích plochách. Pri ich riešení treba brať do úvahy ľahkú dostupnosť a logickú nadväznosť uložených predmetov pri kuchynskej prevádzke. Pri minimálnom type kuchyne môžeme použiť skrinky s menšou hĺbkou 45 až 35 cm. Nedostatok odkladacích plôch a úložných priestorov môžeme riešiť sústavou poličiek a vešiakov vo voľných častiach priestoru medzi hornými a spodnými skrinkami kuchynskej zostavy, na bočných stenách a pod., prípadne prenosným vyťahovacím kontajnerom, ktorý môžeme zasunúť aj do niky v obývacom priestore. Je potrebné maximálne využiť celú výšku stien v rôznych kombináciách uzavretých a otvorených prípadne i presklených prvkov, ktoré pôsobia v malom priestore ľahko a vzdušne. Dôležitým prvkom je spôsob otvárania skriniek, kde práve vhodne voleným systémom (odsúvanie, žalúzie a pod.) môžeme ušetriť vzácny priestor.

Keďže tieto malé kuchyne sú často situované v priestore bez priameho osvetlenia, dôležitou súčasťou riešenia je dobré osvetlenie pracovnej plochy a odkladných priestorov.

Materiály jednotlivých častí – korpusov, čelných plôch, ale aj výplňových častí môžeme použiť rôzne, podľa svojich požiadaviek a podľa toho, ako je kuchyňa situovaná – či ako súčasť obývacej izby, alebo v samostatnom priestore. Drevo, laminát, melamín, hliník, antikoro, sklo, ale aj priesvitné plasty nám dávajú možnosť vytvoriť tie najpôsobivejšie kombinácie novým, netradičným spôsobom. Pracovná plocha musí byť riešená z materiálu, ktorý sa dá ľahko udržiavať v čistote, materiálu odolného proti vlhkosti, teplu a mechanickému poškodeniu. Materiály ako prírodný kameň, antikoro, corian sú ideálne, ale patria do vyššej cenovej úrovne. Najčastejšie sa používa lacnejšia drevotrieska s vhodnou povrchovou úpravou.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa miniku
Zdieľať článok

Diskusia