22. 05. 2007
Zdieľať

Pustili ste sa do veľkej rekonštrukcie – naplánovali ste si prerobiť kuchyňu, vymeniť okná, dvere, podlahy a kuchynskú linku. Byt to už určite potreboval. A vy ste sa na to zodpovedne pripravili. Väčšinu peňazí na prerábku bytu ste si nasporili vopred. Ostala ,,visieť“ iba kuchynská linka a ak chcete prácu dokončiť, na jej výmenu si musíte požičať. Alebo inak. Sporíte na štúdium pre deti. Potrebujete síce novú linku v kuchyni a peniaze máte, ale na tie nechcete siahať, radšej by ste to riešili pôžičkou. Aké máte vlastne možnosti, ak chcete nákup novej kuchyne financovať takýmto spôsobom? Kto pôžičky ponúka a na koho sa obrátiť, aby ste za pôžičku nezaplatili zbytočne veľa?

Podľa finančných poradcov máte v podstate tri možnosti, ktoré by pripadali do úvahy – pôžičku od banky, od stavebnej sporiteľne alebo nákup na splátky. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody. Nie všade sa dá požičať celá suma, ktorú na novú kuchyňu potrebujete, väčšinou treba počítať s obmedzeniami, a takisto musíte splniť niektoré požiadavky. V zásade však platí, že pôžičku preplatíte menej vtedy, ak si požičiavate menšiu sumu – časť peňazí si teda vopred nasporíte a splatíte ju čo najskôr.

Úver z banky

Ak by ste si na kuchynskú linku chceli požičať peniaze v banke, špeciálny úver na kuchyňu zrejme nenájdete. Banky však na tento účel ponúkajú spotrebné úvery – účelové a bezúčelové. Čo je lepšie a ako postupovať?

V každom prípade sa najprv oplatí zájsť do banky, v ktorej máte vedený účet, a kam vám zamestnávateľ posiela výplatu. Ako dlhoročný klient máte šancu, že získate výhodnejšie podmienky, napríklad si budete môcť požičať vyššiu sumu, alebo aspoň nebudete musieť predkladať toľko dokladov, ako keby ste do banky prišli po prvýkrát. Rozdiely medzi bankami sú však pomerne veľké, preto sa oplatí pozrieť sa aj inde. Výhodou pôžičky v banke je to, že nemusíte mať žiadne peniaze v hotovosti.

Ak potrebujete na linku 100 000 Sk, banka vám ich požičia. Ak potrebujete 250 000 Sk, banka vám požičia plnú sumu, netreba mať vopred nič nasporené. Musíte však splniť podmienky – banka musí byť presvedčená, že úver riadne a načas vrátite. Ak chcete úver preplatiť čo najmenej, pýtajte sa najprv na účelový spotrebný úver, je o niečo lacnejší ako bezúčelový. Bežný klient by mal počítať s úročením od 8 % ročne, splatnosť je väčšinou od 1 do 10 rokov. Pri sume 100 000 korún väčšina bánk nepožaduje ani ručenie, bude postačovať potvrdenie o príjme. Pri týchto úveroch však musíte počítať s tým, že budete musieť banke predložiť potvrdenia o tom, na čo ste peniaze použili – teda faktúra za kuchynskú linku či montáž.


Odkiaľ vziať peniaze na novú kuchynskú linku

93074

Druhou možnosťou sú bezúčelové spotrebné úvery. Vybavujú sa v banke jednoduchšie – klienti musia banke potvrdiť len svoju bonitu, čiže schopnosť splácať úver. Vybavíte ho síce rýchlo a vo svojej vlastnej banke prakticky bez ďalších potvrdení o príjme, výdavkoch a podobne, za tento komfort si však aj zaplatíte. V prípade, že nechcete založiť nehnuteľnosť ani banke nič dokladovať a nemáte žiadneho ručiteľa, sa úroky pohybujú zvyčajne od 10 %, zastavia sa až pri 18 % ročne. Akú sadzbu získate práve vy, zistíte až priamo v banke. Najväčším rozdielom pri účelovom a bezúčelovom úvere je okrem jeho výšky a ceny práve použitie peňazí.

Ak chcete úver lacnejšie (účelový), musíte banke predložiť potvrdenku o každej skrutke. Musíte mať objednanú montážnu firmu, ktorá vám práce vyfakturuje, nemôžete si na pomoc zavolať známeho, ktorý vám napríklad po večeroch po práci kuchynskú linku poskladá za kamarátsku cenu. Banka by mu peniaze, ktoré by ste mu vyplatili ,,na ruku“ pri účelovom úvere, nepreplatila. V bankách to teda v princípe funguje tak, že ak máte bezúčelový úver, banka vám vyplatí peniaze priamo na váš účet a vy si s nimi robíte, čo uznáte za vhodné.

Ak však máte účelový úver, väčšinou platí, že banke nosíte faktúry a ona ich preplatí priamo dodávateľovi služieb, alebo pri menších sumách, ak napríklad materiál nakúpite v hotovosti, banke prinesiete pokladničný doklad a ona vám výdavky preplatí spätne. Bánk je na trhu veľa, takže aj v tomto prípade môžete naraziť na výnimku – aj pri účelovom úvere vám banka vyplatí peniaze na účet. Vy potom máte presne stanovený čas (zvyčajne 6 mesiacov) na to, aby ste jej predložili potrebné doklady. Čo sa týka uznávania dokladov, platí zásada, že banky akceptujú všetky stavebné materiály na vybavenie domácnosti, ktoré sú neoddeliteľne spojené s nehnuteľnosťou, teda napríklad pri rekonštrukcii sa stávajú jeho súčasťou.

Pôžička zo stavebnej sporiteľne

Na kuchynskú linku si možno požičať aj v stavebnej sporiteľni. V zásade platí, že lacnejšie vás vyjde úver v prípade, ak ste vopred aspoň určitý čas sporili. Pre výmenu kuchynskej linky sa ľudia zvyčajne nerozhodujú zo dňa na deň. Ak teda rozhodnutie padne a vy si chcete požičať práve v stavebnej sporiteľni, treba podpísať zmluvu na sumu, v akej chcete linku aj so spotrebičmi kúpiť, a zhruba dva roky sporiť. Úver, ktorý potom získate, vás vyjde lacnejšie. Úrokové sadzby sa pri stavebných úveroch pohybujú od 2,9 do 6 % ročne. Sadzba, ktorú pri úvere dostanete, sa potom počas celého obdobia splácania nemení. Aj keby úroky v ostatných bankách na trhu rástli alebo klesali. Požičať si však môžete aj vtedy, ak dva roky čakať nechcete. Vtedy môžete získať tzv. medziúver. Je však o niečo drahší. Úroková sadzba sa pri ňom pohybuje okolo 8 % ročne. Ak by ste si chceli v súčasnosti požičať na linku 100 000 korún, napríklad v Prvej stavebnej sporiteľni, nepotrebovali by ste žiadny vstupný vklad v hotovosti ani ručiteľa. Pri vyšších sumách by však už bol potrebný počiatočný vklad 10 %, prípadne aj ručiteľ.


Odkiaľ vziať peniaze na novú kuchynskú linku

93073

Výhodou stavebného sporenia je to, že sa dá splácanie rozložiť na dlhé obdobie a splátky tak môžu byť pomerne nízke. Splácanie medziúveru vo výške 100 000 korún, ak ste vopred nesporili, môže vyzerať napríklad takto – sedem rokov budete splácať 1 130 korún mesačne a ďalších 6 rokov 890 korún mesačne. Nevýhodou dlhého splácania je však to, že úver o dosť preplatíte.

Ak vám to teda finančná situácia dovolí, môžete si nastaviť rýchlejšie splácanie. Pri financovaní kuchynskej linky stavebným sporením treba dať pozor na to, že musíte predložiť doklady, na čo ste požičané peniaze minuli. A to v celej výške cieľovej sumy. Niektoré doklady stavebná sporiteľňa uzná, niektoré nie. So samotnou linkou problém nebude, horšie je to so spotrebičmi. Zo stavebného sporenia totiž možno financovať iba niektoré pevne zabudované spotrebiče – sporák, varnú platňu, rúru a digestor. Nie však chladničku, mikrovlnku či umývačku riadu. Na presný zoznam spotrebičov, ktoré stavebné sporiteľne uznávajú, sa treba informovať v tej stavebnej sporiteľni, od ktorej si chcete požičať. Na trhu pôsobia tri.

Postup pri financovaní kuchynskej linky zo stavebného sporenia, ak nechcete vopred sporiť, je približne takýto: Vyhliadnete si kuchynskú linku, necháte si spraviť predbežný rozpočet a zájdete do pobočky stavebnej sporiteľne. Tu vám poradia, čo sa stavebným sporením prefinancovať dá a čo nie, a poradia, na akú cieľovú sumu treba uzatvoriť zmluvu. Pri podpise zmluvy budete potrebovať okrem bežných dokladov na potvrdenie totožnosti aj potvrdenie od zamestnávateľa o príjme, spolu s niekoľkými výplatnými páskami, ak ste podnikateľom, v takom prípade daňové priznanie, ak ide o dôchodcu, tak dôchodcovský výmer. Podobné doklady bude potrebovať aj váš spoludlžník (manžel/manželka), prípadne ručiteľ. Pripravte si aj poplatok za uzatvorenie zmluvy – 1 % z cieľovej sumy. Po schválení úveru si linku objednáte a faktúru následne predložíte stavebnej sporiteľni na preplatenie.


Odkiaľ vziať peniaze na novú kuchynskú linku

93076

Nákup na splátky

Kuchynskú linku si možno kúpiť aj na splátky od splátkovej spoločnosti. Nebude to však také jednoduché, ako keby ste na splátky kupovali novú práčku či televízor. Najprv si totiž musíte zistiť, či obchodný dom, alebo výrobca, u ktorého ste si linku vybrali, umožňuje vôbec nákup na splátky a s ktorou splátkovou firmou spolupracuje. Napríklad obchodný dom IKEA spolupracuje so splátkovou firmou GE Money, kuchynské linky od Decodomu zasa nájdete v katalógu Triangel a podobne. Niekde spolupracujú iba s jednou splátkovou spoločnosťou, inde dostanete na výber viac firiem.

Ak ste doteraz na splátky nič nekupovali, môže vám byť v podstate jedno, ktorej spoločnosti sa zaviažete. Ak však pravidelne nakupujete na splátky napríklad cez spoločnosť Quatro, a splátky platíte riadne a načas, je veľmi pravdepodobné, že v tejto firme, ktorá vás už dobre pozná, dostanete pri ďalšom úvere lepšie podmienky – napríklad si budete môcť požičať vyššiu sumu ako ten, kto na splátky nakupuje prvýkrát. A keďže cena za kuchynskú linku aj so spotrebičmi sa pohybuje zhruba od 100 000 korún vyššie, treba zvážiť, čo si vyberiete. Postup je potom vo väčšine prípadov rovnaký. V obchodnom dome alebo so zástupcom splátkovej spoločnosti podpíšete zmluvu. Potrebovať budete dva doklady totožnosti – okrem občianskeho preukazu to môže byť pas, rodný list či vodičský preukaz. Niekde potrebujú aj doklad na potvrdenie adresy, napríklad faktúru na elektrinu či plyn. Okrem toho budete potrebovať aj potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, väčšinou na tlačive od splátkovej spoločnosti (možno si ho stiahnuť aj z ich internetovej stránky). Po podpise zmluvy pracovník zašle vaše údaje do centrály spoločnosti. Odpoveď na to, či ste úver získali, alebo nie, príde zvyčajne do pol hodiny.


Odkiaľ vziať peniaze na novú kuchynskú linku

93071

Čo by vás mohlo pri nákupe na splátky zaskočiť alebo prekvapiť? Napríklad výška požičanej sumy. Príklad: Ak nakupujete prvýkrát kuchyňu od Decodomu cez katalóg Triangel, môžete dostať pôžičku najviac do 50 000 korún. To na kuchyňu aj so spotrebičmi stačiť zrejme nebude. Ani pri kuchyniach IKEA a splátkovej spoločnosti GE Money si nemôžete požičať viac ako 75 000 korún. Ak si potrebujete požičať vyššiu sumu peňazí, môže to byť problém. (Ďalšiu zmluvu by ste mohli uzatvoriť na niekoho iného.) Pýtajte sa aj na to, či k pôžičke potrebujete ručiteľa. Podľa sumy, ktorú si chcete požičať, ho niekedy potrebovať nebudete, niekedy stačí, aby to bol rodinný príslušník – manžel, manželka, pri vyšších sumách to nesmie byť nikto z rodiny.

Ďalšia vec, s ktorou v niektorých prípadoch treba počítať, je akontácia, teda vstupná platba v hotovosti. Niekde nie je potrebná, niekde však vyžadujú 10 či 20 % zo sumy, ktorú si chcete požičať. Napríklad GE Money má pri splatnosti 3, 4, 6 a 9 mesiacov akontáciu 10 %. Ak si teda požičiavate plnú sumu 75 000 korún na 9 mesiacov, platíte akontáciu 7 500 korún a potom 9 mesiacov splácate tiež 7 500 korún. Pri splatnosti 20 mesiacov však akontácia nie je potrebná. Tu by ste pri pôžičke 75 000 korún splácali 3 750 korún mesačne. Ide o príklady, kedy je navýšenie nulové. Tieto pôžičky sú na trhu najvýhodnejšie. Ak nechcete pôžičku zbytočne preplatiť, hľadajte práve akcie s nulovým navýšením. V ostatných prípadoch bývajú úrokové sadzby aj okolo 20 % ročne. Tovar na splátky treba splatiť zvyčajne do troch rokov, pri akciách bez navýšenia aj skôr.

 

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Legislatíva a financovanie
Tagy: kuchyne kuchynské linky
Zdieľať článok

Diskusia