22. 06. 2005
Zdieľať

Keď som bola na materskej dovolenke so svojimi dvoma deťmi, občas som mala pocit, že trávim život pri kuchynskom dreze. Deti potrebujú vitamíny, veľa ovocia a čerstvú zeleninu, a tak som večne niečo čistila, krájala, strúhala a umývala... a po jedle znova umývala... Skôr, než sa mi poobede vyrovnala skrkvaná koža na prstoch, mohla som si opäť ponoriť ruky do drezu a opláchnuť jabĺčka na olovrant... Myslím, že nikomu nie je jedno, kde a ako trávi svoj život, a medzi prácou pri dreze a pri dreze môže byť veľký rozdiel.

Aj keď je dnes umývačka riadu už samozrejmosť v mnohých domácnostiach, drez a jeho bezprostredné okolie ostávajú stále tým miestom, ktoré gazdinka využíva najviac a najčastejšie. Okrem rýchleho umytia niektorých kúskov chúlostivého riadu či veľkých nádob sa tu odohráva predovšetkým príprava väčšiny potravín pred konzumáciou – umývanie, oplachovanie, odkvapkávanie, krájanie, dolievanie, cedenie… Nie je však drez ako drez a pod týmto názvom sa môže skrývať aj malá nádoba vybavená iba odtokom, ako aj multifunkčné umývacie centrum s niekoľkými vaničkami, plochami s variabilným využitím a bohatým príslušenstvom. Preto je pri zariaďovaní kuchyne mimoriadne dôležitou fázou výber miesta na drez a voľba jeho veľkosti, tvaru, funkcií a materiálu.

Dizajn

Dizajn znamená nielen pekný vzhľad, ale aj celkové praktické a ergonomické riešenie drezu. Zaujímavý tvar a dobre zvolená farba drezu ovplyvnia prvý dojem z vašej kuchyne, ale praktické tvarovanie drezu, logické usporiadanie jednotlivých plôch a vaničiek, ako aj rozličné doplnky, napríklad pracovné a krájacie dosky, odkvapkávacie misky a pod., dokážu zjednodušiť prácu a umožnia vám robiť rozmanité činnosti na čo najmenšej ploche. Ušetríte tak priestor v kuchyni, čas aj vlastné nohy.

Kam s ním

Voľba miesta na drez by mala vychádzať z istej logiky usporiadania kuchyne, ktorá má základ v postupnosti a nadväznosti jednotlivých činností na kuchynskom pracovisku. Blízko pri vstupných dverách by mal byť úložný priestor na potraviny (napr. chladnička, špajzová skriňa). Na ten mala nadväzovať odkladacia plocha a vedľa nej drez s hlavnou pracovnou plochou. Pracovná linka by mala ďalej pokračovať miestom na tepelnú úpravu potravín a ďalšou odkladaciu plochou (na hrnce, taniere a pod.). Podľa nadväznosti jednotlivých funkčných plôch potom volíme aj umiestnenie plochy na odkvapkávanie (tzv. ľavý drez – s nádobou vľavo – alebo pravý drez – s nádobou vpravo). Veľmi praktické a časté sú napríklad drezy v rohu kuchynskej linky. Obľúbené je aj umiestnenie drezu pod okno, ktoré má síce svoje poetické výhody, ale aj prozaické nevýhody. Komplikácie (a zvýšené výdavky) sa môžu vyskytnúť napríklad pri výbere batérie, ktorá by umožnila otváranie okna.

Veľkosť drezu

Ďalším dôležitým rozhodnutím je voľba veľkosti drezu – tá musí vychádzať jednak z možností kuchyne a jednak z vašich potrieb. Záleží napríklad na tom, či tu budete umývať riad a ako často. Veľkosť drezovej vaničky potom treba voliť s ohľadom na veľkosť nádob, s ktorými v ňom budete manipulovať. Väčší riad, ako sú napríklad plechy na pečenie, však môžete pohodlne umyť nielen vo vaničke s veľkou uhlopriečkou, ale aj v dreze, ktorý má na tento účel prispôsobenú odkvapkávaciu plochu so zvýšeným okrajom. Od rozhodnutia pre umiestnenie a veľkosť drezu je potom už len krôčik k výberu typu drezu – ten závisí od vášho vkusu (a finančných možností).

Materiály

Práve pre „hustú prevádzku“ je viac ako dôležité, aby bol drez vyrobený z kvalitného odolného materiálu, ktorému nebude prekážať styk s vodou, potravinami, mastnotou či agresívnymi látkami a zároveň sa bude dobre udržiavať. Dnes výrazne prevládajúdrezy vyrobené z antikora a čoraz väčšiu obľubu si získava umelý kameň. Na trhu sa stretnete aj s ponukou smaltovaných drezov a drezov zo sanitárnej keramiky.

Antikoro

Antikoro, alebo inak povedané nehrdzavejúca oceľ (chrómniklová oceľ 18/10, to znamená, že obsahuje 18 % chrómu a 10 % niklu), je kvalitný materiál s takmer neobmedzenou životnosťou. Dobre odoláva mechanickému namáhaniu, vysokým teplotám a chemickým látkam. Navyše zabezpečuje dokonale hygienické prostredie.
Výhodou antikorových drezov je aj relatívne prístupná cena a zrejme najširšia ponuka rôznych typov. Nevýhodou je náchylnosť lesklého povrchu na poškriabanie a zmatnenie, ako aj nevzhľadné škvrny spôsobené vodným kameňom, ktoré tu ostávajú po každej kvapke vody. Tento problém však výrobcovia odstránili novými úpravami povrchu. Na matnom alebo profilovanom povrchu (jeho štruktúra trochu pripomína odtlačok tkaniny) zaniknú fľaky aj jemné poškriabanie a profilovaný povrch sa už z princípu horšie poškriabe (napríklad nôž sa po ňom neskĺzne, ale odskočí). Ďalším spôsobom odstránenia nedostatkov antikorového povrchu je zmena jeho chemického zloženia. Pri výbere je vhodné venovať pozornosť okrem povrchu aj hrúbke a tuhosti materiálu, pretože drezy z tenkého plechu môžu nepríjemne pružiť.
Antikorový drez treba chrániť pred poškriabaním a hrubým zaobchádzaním, na čistenie sa neodporúča používať drôtenku a abrazívne čistiace prostriedky (na báze piesku či prášku). Drez treba pravidelne čistiť jemnými prostriedkami vhodnými na antikoro (po vyčistení sa odporúča utrieť dosucha).

Drezy z kompozitov

Kompozity patria medzi moderné materiály kozmického veku (asi najznámejším a najstarším uplatnením tohto princípu zlepšenia vlastností na základe spojenia materiálov je železobetón). V prípade drezov sa používa zmes kamenných drvín, farbív a spojív, ktorá dosahuje tvrdosť kameňa a zároveň ju možno obrábať a tvarovať ako živice. Tieto materiály sa označujú rôznymi názvami – napr. Fragranit, Novagranit, Silgranit a pod. I keď sa môžu líšiť pomerom jednotlivých komponentov a konkrétnymi typmi spojív či plnív, ich princíp ostáva rovnaký a súhrnne sa im hovorí umelý kameň alebo granit (niekedy sa stretnete aj s nesprávnym názvom kamenina). Kompozitné materiály na báze kameňa sú tvrdé, húževnaté, stálofarebné a bez pórov, nevidieť na nich zaschnuté kvapky vody. Dobre odolávajú nárazom, poškriabaniu a vysokým teplotám (až 280 °C), rovnako ako kameň nepodľahnú pôsobeniu ovocných farbív ani kyselín obsiahnutých v potravinách či lúhom používaným v domácnosti. Sú elegantné a príjemné na dotyk, jednoducho sa udržiavajú a pri dodržaní odporúčaní majú takmer neobmedzenú životnosť. Veľkou výhodou je možnosť zvoliť si z rôznych farebných odtieňov. Okrem spomenutých predností majú výrobky z umelého kameňa ešte tú výhodu, že sú rovnorodé v celom priereze, takže po drobnej nehode bude nejaký ten škrabanec takmer neviditeľný a v prípade potreby ho možno dokonale odstrániť – prebrúsiť dostratena.
Používanie kompozitných materiálov na báze kameňa sa ani zďaleka neobmedzuje len na kuchynské drezy. Z rovnakého materiálu sa robia napríklad aj praktické pracovné dosky, a tak môže kuchynská pracovná plocha plynulo prechádzať do výlevky či zvislých plôch obkladu bez viditeľných spojov.

Keramika

Tento osvedčený materiál kúpeľňových umývadiel nachádza svoje uplatnenie aj pri drezoch. Jeho veľkou výhodou je tvrdosť a takmer neprekonateľná odolnosť glazovaného povrchu proti poškriabaniu či chemikáliám, z čoho vyplýva aj jednoduché čistenie. Nevýhodou je krehkosť povrchu, takže rýchle stretnutie s ťažkým pekáčom nemusí dopadnúť dobre. V romantickej kuchyni či kuchyni v štýle country je to však veľmi štýlová voľba.

Smaltovaná oceľ

Tradičné smaltované drezy sú asi najlacnejšou alternatívou, ale ich povrch podlieha opotrebeniu, pri neopatrnom zaobchádzaní je zraniteľný, a na trhu je v ponuke len obmedzený výber typov (napr. český výrobca Norma Frýdlant vyrába iba oválne a kruhové drezy v tradičnej bielej alebo hnedej farbe). Smaltované drezy sa vyrábajú z oceľového hlbokoťažného plechu, ktorého povrch je upravený základným a krycím smaltom. Aby sa zachoval dobrý vzhľad, treba drez chrániť pred poškriabaní, hrubým zaobchádzaním a pred nárazmi tvrdých predmetov, ktoré by mohli poškodiť celistvosť smaltu. Na čistenie smaltovaných povrchov sa nesmú používať agresívne chemikálie, najmä lúhy a čistiace prostriedky určené špeciálne na sanitárnu keramiku.

Praktické detaily

Pri kúpe drezu si treba overiť, čo všetko je zahrnuté v jeho výbave a cene, a toto príslušenstvo skontrolovať. Na drezy, ktoré sa osádzajú do pracovnej dosky, budete potrebovať predovšetkým výbavu na prichytenie a prípadne aj tesnenie, ktoré však nemusia byť súčasťou dodávky a v takom prípade ich treba dokúpiť. Najmä pri špeciálnych modeloch (napr. drezoch s excentrickým ovládaním výtokového ventilu) treba pri kompletizácii rešpektovať príslušenstvo odporúčané výrobcom.
Ak chcete pri rekonštrukcii zároveň s drezom meniť aj sifón (čo sa odporúča), je vhodné kúpiť ho súčasne s drezom. Tak budete mať istotu, že kúpite typ vhodný pre daný model drezu a vyhnete sa alternatíve dodatočného nákupu spojeného so zložitým vysvetľovaním, čo vlastne potrebujete.

Viac v galérii k článku.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: antikoro drez interiérový dizajn keramika kuchyňa materiály
Zdieľať článok

Diskusia