Povrch dvierok novej kuchyne
Zdroj: Oresi kuchyne

Slováci v tom majú jasno: Pri výbere novej kuchyne rozhoduje cena. Ako ušetriť?

20. 12. 2022 Zdieľať

Pri kúpe novej kuchyne je pre väčšinu Slovákov rozhodujúcim faktorom jej cena. Prinášame preto rady, ako si vybrať to najlepšie z najlepšieho, a pritom nezruinovať rodinný rozpočet. Pretože nová kuchyňa skutočne nemusí byť drahá, no zároveň môže byť kvalitná.

Čísla novembrového prieskumu pre spoločnosť Oresi Slovakia, do ktorého bolo zapojených 1 032 Slovákov, hovoria jasne. Až 70 % opýtaných si novú kuchyňu vyberá preto, lebo tá pôvodná je už poriadne opotrebovaná. A pri jej výbere sa rozhodujú podľa ceny.

„Cena je najdôležitejšia pre 41 percent opýtaných. Náš prieskum ukázal, že druhým faktorom výberu je kvalita, ktorá je rozhodujúca pre 24 % respondentov. Som presvedčený, že na základe týchto kritérií sa dajú vybrať kuchyne, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale sú aj z prvotriednych materiálov, a preto dlho vydržia, čo v konečnom dôsledku prináša úsporu nielen vo forme peňazí,“ povedal Ladislav Jelen, CEO spoločnosti Oresi Slovakia.

Potešenie aj úžitok

Hoci Slováci vymieňajú starú kuchyňu za novú v priemere raz za 10 rokov a viac, keď nastane správny čas na novú kuchyňu, vyberajú si dôkladne. „Roky skúseností v tomto segmente a desiatky tisíc zrealizovaných kuchýň nám potvrdzujú, že dobrá kuchyňa je taká, v ktorej sa nielen príjemne varí, ale máte v nej celkovo dobrý pocit. Dizajn je vecou individuálneho vkusu, ale pocit pohodlia, pohody a domova je spoločný pre dobré kuchyne naprieč všetkými dizajnmi,“ dodáva L. Jelen.

Vnútorná výbava kuchyne

Dobre naplánujte aj vnútornú výbavu. V kuchyni MAGIQ od Oresi sú ukryté spotrebiče a špajzová skriňa so systémom vnútorných zásuviek Designo v bielej farbe. Zdroj: TV Prima

Ako dobre kúpiť a neprerátať sa?

Ušetriť pri kúpe novej kuchyne sa dá vtedy, keď sa kupuje s rozumom, u overeného predajcu a so záručným listom. Dobre kúpiť nie je možné ani bez dobrého plánu.

Obrátiť sa pri výbere kuchyne na odborníkov je určite cesta, ako ušetriť. „Ak nájdete takého predajcu kuchýň, ktorý má dobré referencie a majú s ním dobré skúsenosti aj vaši známi, určite ste na správnej adrese a medzi jeho službami, ktoré pomáhajú šetriť peniaze, bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj poradenstvo a 3D vizualizácia priestoru kuchyne ešte pred jej kúpou,“ odporúča L. Jelen.

Dobré kuchynské štúdiá ponúkajú aj možnosť vytvorenia plánu a vizualizácie novej kuchyne online. Do kuchynského štúdia nemusíte ani zájsť, napriek tomu všetko vidíte na vlastné oči v reálnom čase.

Odolné materiály, ktoré dobre vyzerajú

Výber materiálov je dnes naozaj široký. Od rezistentných laminátov cez špičkové nábytkárske lamino, akryl, ktorý je oveľa odolnejší voči poškrabaniu než lak, laky vo vysokom lesku aj v mate až po luxusné materiály, ako je drevená či kamenná dyha, keramika, tenké plátky kovu alebo polymérneho skla.

Pracovná doska s osadeným drezom

Pracovné dosky z kompaktného laminátu sa stali hitom. V kuchyni Rhodos z radu Bauformat je pod vysokoodolnou pracovnou doskou z kompaktu osadený drez so spodnou montážou. Zdroj: Oresi kuchyne

Pokiaľ ide o pracovnú dosku, experti na kuchyne radia vybrať si takú, ktorá naozaj veľa znesie. „Ak si vyberiete kvalitnú pracovnú dosku, určite ušetríte na tom, že bude dlho vyzerať dobre a nebude poškodená, takže ju nebude treba po dvoch rokoch vymieňať,“ je presvedčený L. Jelen.

Povrch dvierok novej kuchyne

Pri nákupe kuchyne vyberajte povrch dvierok, ktorý najviac zodpovedá nárokom vašej domácnosti. Pre rodinu s malými deťmi alebo domácimi zvieratkami môžete zvoliť model MAGIQ z radu Dolti Collection s povrchom z odolného akrylu vo vysokom bielom lesku Arctic. Zdroj: Oresi kuchyne

Na detailoch záleží

Nemenej dôležitá ako povrch je aj kvalita korpusov a kovania. Aj v tomto prípade kvalita predlžuje životnosť a funkčnosť kuchyne a drôtených programov. „Odporúčam vyberať si kuchyne, ktoré majú certifikáty potvrdzujúce stabilnosť nábytku a jeho zdravotnú neškodnosť, pretože dýchať formaldehyd v kuchyni určite nikto nechce. Kvalitné kuchyne, ktoré vôbec nemusia byť cenovo nedostupné, mávajú aj certifikát kvality na kovania, ekologické certifikáty potvrdzujúce, že materiály a výrobné postupy sú ohľaduplné k životnému prostrediu. V neposlednom rade odporúčam vyhľadávať aj certifikáty a ocenenia deklarujúce dobrý prístup k zákazníkovi a dodržiavanie vysokého štandardu kvality. To všetko v konečnom dôsledku znižuje cenu kuchyne,“ dodáva L. Jelen z Oresi.

Kvalitné kovanie v kuchyni

Vyberte si kvalitné kovanie, ktoré predĺži životnosť vašej kuchyne. Vo vybavení kuchyne Silk Touch vo farbe Cappuccino z radu Dolti Collection sú plnovýsuvné šuplíky a carga či rohová otočná ľadvina. Zdroj: Oresi kuchyne

Zdroj: PR článok Oresi Slovakia

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynský nábytok plánovanie kuchyne pracovná doska zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok