Život na vysokej nohe

Život na vysokej nohe

28. 10. 2005
Zdieľať

Barové sedenie v kuchyni či otvorenom obytnom priestore by sa dalo nazvať symbolom životného štýlu. Nie je to však symbol života stráveného vysedávaním po baroch a neplodného mrhania časom, ale naopak, symbol aktívneho životného štýlu, rýchleho tempa a plného nasadenia od rána až do večera.

Barový pult či barové sedenie je predovšetkým miestom na krátke a rýchle občerstvenie. Tu sa môžeme rýchlo a bez dlhých príprav naraňajkovať prípadne i navečerať, na chvíľu si oddýchnuť pri šálke čaju alebo kávy, v rozhovore s členmi rodiny a priateľmi. Vysoký barový pult je teda miesto stretnutí, ktoré je z hľadiska svojej funkcie aj tvarovania významným bodom v obytnom priestore.

Všetko má svoj dôvod


Život na vysokej nohe

33273

Náš životný štýl sa, chtiac-nechtiac, odráža aj na prevádzke domácnosti a našich požiadavkách na zariadenie bytu. A tak aj moderný trend kuchýň, ktoré sú súčasťou otvorených obytných priestorov, nie je ničím iným než odrazom dnešnej rýchlej doby. Za deň toho potrebujeme veľa stihnúť – prácu, domácnosť, rodinu… Preto sa snažíme šetriť čas, kde sa len dá, a spájame dohromady toľko rôznych aktivít, koľko sa len dá. Telefonáty vybavujeme cestou z práce, a kým varíme, chceme sa porozprávať s mužom, prebrať s deťmi problémy v škole či s kamarátmi. Otvorená kuchyňa je teda súčasťou moderného životného štýlu rovnako ako mobilný telefón, auto alebo mikrovlnná rúra.

Barové sedenie je typickou súčasťou kuchyne s otvorenou dispozíciou a má v takomto, relatívne veľkom obytnom priestore dve zdanlivo protichodné funkcie – oddeľuje a zároveň spája:


  • vysoký barový pult opticky oddeľuje rôzne funkčné zóny – „kuchynský“ priestor určený na prípravu jedál od „obytného“ priestoru s jedálenským stolom, pohodlným sedením a televízorom


  • a zároveň funkčne prepája tieto dve zóny jedného priestoru – z jednej strany barového pultu „sa pracuje“ a z druhej „oddychuje“ a v mieste nad barovým pultom sa tieto dve funkcie stretávajú, prelínajú a navzájom komunikujú.


Život na vysokej nohe

33269

Vo veľkom otvorenom obytnom priestore je barový pult v blízkosti kuchyne praktický. Dá sa pri ňom, napríklad v rannom zhone, rýchlo naraňajkovať a netreba nič nosiť kamsi ďaleko k jedálenskému stolu. Okrem veľkého priestoru môže byť druhým, zdanlivo opačným, ale v konečnom dôsledku podobným dôvodom na barové sedenie aj primalá kuchyňa. Klasické spoločné stolovanie sa rieši v obývačke či jedálni a z priestorových dôvodov sa v kuchyni treba uspokojiť s úsporným barovým sedením, ktoré sa využíva najmä na „malé jedlá“ – raňajky či olovranty pre deti, večere vo dvojici a pod.

Typológia a rozmery

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Život na vysokej nohe

33261

Barový pult je hlboký len 30 až 45 cm. Na rozdiel od klasického stola, ktorý má šírku 80 cm a viac, sa pri bare sedí len z jednej strany a nie je tu potrebné ani toľko miesta na servírovanie, pretože stolovanie pri bare je len príležitostné a konzumujú sa tu len „malé“ jedlá ako raňajky či olovrant. Konkrétna hĺbka barového pultu (v rozmedzí spomínaných 30-50 cm) sa určuje podľa toho, na čo sa bude bar používať – či len na „drink“ a kávičku, alebo aj na stolovanie. Minimálna plocha na stolovanie pre jednu osobu má mať šírku 55 cm a hĺbku 35 cm.

Doska barového pultu má vyčnievať nad zvislú stenu pod ním aspoň 22 cm, tak, aby tu bol dostatočný priestor na nohy. Pri barovom sedení treba vždy počítať so stupienkom na podopretie nôh – buď na stoličke, alebo v spodnej časti konštrukcie barového pultu.

Zvýšené stolovanie môžeme podľa jeho výšky rozdeliť na dva typy – barové a polobarové.


  • Barový pult má výšku 100, 110 alebo 115 cm. K takto vysokej ploche na stolovanie patrí barová stolička s výškou sedadla 80 cm, ktorej komfortnosť môže zvýšiť nízke driekové operadielko.


  • Polobar je plocha na stolovanie vo výške pracovnej plochy kuchynskej linky – asi 90 cm. Výhodou polobaru je, že ho možno podľa momentálnej potreby využiť buď ako pracovnú plochu, alebo ako plochu na stolovanie. Polobar je vyšší ako klasický stôl (ten má výšku 72-75 cm), ale nižší ako bar, a aj stolička k nemu musí byť niečo medzi barovou a klasickou. Polobarová stolička má mať operadlo ako klasická jedálenská stolička, avšak menší rozmer sedadla a podporu nôh, podobne ako barová stolička, sedadlo by malo byť asi o 28 cm nižšie ako vrch stolovacej plochy.

Za a proti


Život na vysokej nohe

33260

Barové sedenie alebo stolovanie vo výške pracovnej plochy, ktoré priamo nadväzuje na varné centrum a pracovné plochy v kuchyni, umožňuje priamy kontakt členov rodiny či priateľov pri príprave jedla a vytvára priestor na vzájomnú komunikáciu stolujúcich i „kuchára“. Pri bare sa môžu príležitostne najesť jeden alebo dvaja dospelí, ale pre malé deti nie je barový pult ani vhodný ani bezpečný. Deti musia komplikovane vyliezať na stoličku, a aj tak majú väčšinou barový pult privysoko na stolovanie. Preto je pre ne vhodnejší nižší polobar doplnený vhodnou a stabilnou stoličkou, alebo menší či užší „raňajkový“ stôl v klasickej výške 72 až 75 cm.


Život na vysokej nohe

33267

Barový pult môže byť elegantne jednoduchý a rovný, ale aj oblúkový alebo inak tvarovaný. Tvarovanie barového pultu však nemusí vychádzať len z estetických či kompozičných požiadaviek priestoru, ale môže sa ním zlepšiť aj funkčnosť baru – napr. k oblúkovému pultu sa zmestí viac ľudí alebo sa zaoblením jednej strany baru dá získať väčšia plocha na stolovanie či servírovanie. Avšak nie každý zaujímavý tvar barového pultu je aj praktický. Niekedy sa zložitým tvarovaním dosiahne pravý opak – obmedzí sa plocha baru, možnosť pohodlne sa k nemu posadiť či variabilita používania. Zaoblenie na konci baru je však vždy praktické – neudriete sa o rohy. Barový alebo polobarový pult môže byť vyrobený z rôznych materiálov – napríklad z melamínových alebo dyhovaných dosák, podobne ako stôl či kuchynská pracovná doska, ale aj zo skla. Tvarom aj materiálovou skladbou by mal však vždy harmonizovať s ostatným zariadením miestnosti a celým priestorom (pri otvorenom obytnom priestore nielen s jeho kuchynskou, ale aj obývacou časťou).

Elegancia na dlhých nohách


Život na vysokej nohe

33262

Barová stolička by mala umožňovať pohodlné sedenie v trochu inej polohe a zároveň vniesť do interiéru pútavý estetický prvok. Vysoká barová stolička by mala byť predovšetkým stabilná a ak bude na nej sedávať ťažší človek, mala by mať solídnu konštrukciu. Nízke driekové operadlo zvyšuje pohodlie pri sedení (podopretie chrbta v oblasti drieku je najdôležitejšie) a praktické a pohodlné je aj to, ak má barová stolička oporu na nohy. Ak nie je dostatočne pevný stupienok na stoličke, treba pri barovom sedení vyriešiť oporu na nohy v rámci barového pultu. Pri barových stoličkách sa môžeme stretnúť nielen so zaujímavými tvarmi, ale aj materiálmi – okrem dreva a tvarovanej preglejky sa používajú antikoro či chrómovaná oceľ, plasty, koža i odnímateľné poťahy z polyesteru. Štýl a materiálové kombinácie v celom priestore – kuchyni a prípadne aj obývačke – by však mali byť jednotné. Najelegantnejším riešením sú série stoličiek rôznych výšok s jednotným dizajnom, ktoré umožňujú dokonale zladiť všetky sedenia v jednej miestnosti.

Aj na barových stoličkách sa používajú známe a praktické „prezliekacie“ poťahy. V kuchyni sa čalúnenie ľahko ušpiní a odnímateľný poťah sa dá jednoducho vyprať. Navyše si s viacerými rôznofarebnými poťahmi môžete vytvoriť v miestnosti vždy inú atmosféru.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: bar barová stolička kuchyňa velnoha
Zdieľať článok

Diskusia