Aké materiály je najvhodnejšie použiť pri rekonštrukcii kúpeľne?

27. 10. 2018
Zdieľať

Rekonštruujete kúpeľňu a zvažujete, aký materiál použiť? Poradíme vám!

Steny a podlaha v kúpeľni by mali byť pripravené na podmienky v intenciách domáceho  extrémne mokrého prostredia. Rozhodujúcou je odolnosť  proti vlhkosti, podlaha by nemala byť šmykľavá ani vtedy, keď je mokrá. Preto nie je výber materiálov neobmedzený, je však dostatočne pestrý na to, aby si každý mohol vybrať to, čo je jeho srdcu blízke.

Pri rozhodovaní o materiáli asi najviac zaváži osobný vkus, odporúčam však brať do úvahy aj možnosti vetrania a mieru namáhania jednotlivých povrchov – predsa len, iné potrebuje stena pri vani alebo v sprchovacom kúte, iné postačí na menej exponovaných plochách. Pre svoju odolnosť a široké možnosti v stvárnení povrchov sú najobľúbenejším kúpeľňovým materiálom keramické obklady, na stenách aj na podlahe existujú však aj iné možnosti.

Menej frekventovaná, ale do minimalistickej kúpeľne ako stvorená, je napríklad liata podlaha, ktorá vytvorí jednoliaty jednofarebný povrch ‒ neobyčajne odolný proti zaťaženiu, vode, kyselinám aj lúhom, ale náchylný na poškriabanie. Ryhy na povrchu síce podlahe neuberú na funkčnosti, nie každý však s rovnakou ľahkosťou prenesie cez srdce každý šrám.

PVC alebo jeho prírodný predchodca, linoleum, by síce vode odolali (i keď prírodné linoleum len s istými „ale“), pre ich sprofanovanie v nedávnej minulosti a sortiment orientovaný skôr na iné oblasti však nemá význam sa nimi širšie zaoberať. Na malej ploche kúpeľne v tomto prípade neobstojí ani argument priaznivej ceny, a tak je PVC akceptovateľné len ako dočasné riešenie.


Veľkoformátové obklady.Rozhodli ste sa pre obklady? Nezabudnite ale ani na rozmery miestnosti. Ak má vaša kúpeľňa len pár štvorcových metrov, siahnite po väčších formátoch obkladov v svetlých farbách, ktoré ukladajte na šírku. Priestor tak opticky získa na veľkosti.

Veľkoformátové obklady.Rozhodli ste sa pre obklady? Nezabudnite ale ani na rozmery miestnosti. Ak má vaša kúpeľňa len pár štvorcových metrov, siahnite po väčších formátoch obkladov v svetlých farbách, ktoré ukladajte na šírku. Priestor tak opticky získa na veľkosti.
isifa/shutterstock

Veľkoformátové obklady.Rozhodli ste sa pre obklady? Nezabudnite ale ani na rozmery miestnosti. Ak má vaša kúpeľňa len pár štvorcových metrov, siahnite po väčších formátoch obkladov v svetlých farbách, ktoré ukladajte na šírku. Priestor tak opticky získa na veľkosti. 

 

Parkety v kúpeľni? 

Keďže drevo sa tradične používalo na stavbu lodí či v saunách, kde vládnu omnoho drsnejšie podmienky než v bežných kúpeľniach, nemôžeme sa tváriť, že bude lepšie ho z našich mierne vlhkých interiérov vynechať. Drevo prirodzene reaguje na zmenu vlhkosti vo svojom okolí (rozťahuje sa, sťahuje, krúti), každé drevo však reaguje inak a potrebuje iné zaobchádzanie.

Dôležitý je preto starostlivý výber druhu dreva, jeho príprava a úprava a väčšinou aj upevnenie na konštrukciu, ktorá umožní jeho prevetrávanie. Ak máte chuť na svetlý interiér s nádychom vidieckej romantiky, možno odporúčať napríklad palubovku (dosky spájané na pero a drážku) zo severských ihličnanov alebo z topoľového dreva, z ktorého sa robia aj obklady v saunách, ak na niečo tmavšie a modernejšie, vyberte si exotiku. Asi najznámejším exotickým drevom v našich končinách je tík, aj u nás sa však možno prepracovať k drevu z cédra alebo zo stromov s tajomnými menami, ako iroko, ipe, massaranduba, wenge či makassar.

Exotické dreviny sú husté, tvrdé a prirodzene olejnaté. Sú na kontakt s vodou pripravené prírodou, a tak napríklad drevené rošty z exotických drevín z Južnej Ameriky vydržia bez akejkoľvek povrchovej úpravy aj podmienky v sprchovacom kúte. Napríklad tíkové drevo, ktoré sa používa aj na záhradný nábytok, obsahuje veľký podiel kaučuku a tíkového oleja, a tak je prirodzene mastné a husté. Tak dobre odoláva vode, že sa z neho dá vyrobiť dokonca aj vaňa. V mokrom prostredí sa používa povrchovo neupravené – pôvodná farba býva medová, časom starne do striebrosivej, neuberie mu to však nič z jeho dobrých vlastností.

Na tíkovom nábytku (aj kúpeľňovom) nájdete aj lak či patinu. Aby drevo odolalo vode a opotrebeniu, možno ho napustiť olejom, povrch drevených výrobkov sa zvykne chrániť aj ďalšími spôsobmi: voskovaním, napustením epoxidovou živicou alebo lakovaním. Ak si na podlahu v kúpeľni vyberiete drevo z domácich druhov drevín, mala by byť masívna a treba ju ošetriť špeciálnym lakom alebo vyplniť póry v dreve tlakovým napustením epoxidovými živicami. Takto upravené drevo možno použiť hoci aj na výrobu umývadiel.

Mnohí odborníci varujú pred nevhodnými lakmi, ktoré časom popraskajú. Cez drobné prasklinky sa voda dostane do dreva, lak jej však zabráni, aby sa z dreva odparila… a je po paráde aj po podlahe. Drevená podlaha v kúpeľni môže byť aj z exotického masívu, ktorý patrí k najdrahším podlahovinám, vode však dokážu odolať aj veľkoplošné drevené parkety. 

Pri výbere obkladu treba zvážiť základnú farebnosť priestoru, ako aj formát obkladu a možnosti využitia rôznych doplnkov. 


Drevo na doplnkoch. Správne zvolené kúpeľňové doplnky vytvárajú bezpochyby tú pravú atmosféru vo vašej wellness oáze. Drevo na nich použité je veľmi príjemné na dotyk, čo vám zaručene spríjemní každodenné rituály a dopraje vytúžený relax a oddych.

Drevo na doplnkoch. Správne zvolené kúpeľňové doplnky vytvárajú bezpochyby tú pravú atmosféru vo vašej wellness oáze. Drevo na nich použité je veľmi príjemné na dotyk, čo vám zaručene spríjemní každodenné rituály a dopraje vytúžený relax a oddych.

Drevo na doplnkoch. Správne zvolené kúpeľňové doplnky vytvárajú bezpochyby tú pravú atmosféru vo vašej wellness oáze. Drevo na nich použité je veľmi príjemné na dotyk, čo vám zaručene spríjemní každodenné rituály a dopraje vytúžený relax a oddych. 

Nielen obklad robí stenu 

Okrem obkladu (či už keramického, alebo dreveného) sú ďalšou možnosťou povrchovej úpravy stien omietky. V kúpeľniach sa však obvykle využívajú najmä na menej exponovaných miestach, teda tam, kde na ne voda nemá dosah. Najčastejšie sa používa sadrová, vápenná štuková omietka a vápenná pálená štuková omietka, ktorá sa hodí špeciálne do vlhkých miestností. Na klasické omietky patrí ešte vhodná maľba.

Na miestach, kde stena prichádza často do priameho kontaktu s vodou a kde sa žiada pravidelne ju umývať, napríklad od mydlových fľakov či stôp po zubnej paste, ktoré zanechali vzorné detičky, je dobré vystriedať ju osvedčeným, odolným a umývateľným keramickým obkladom. Ak sa chcete vyhnúť síce overenej, ale trochu opozeranej keramike a siahnuť po niečom originálnejšom, môžete omietnuté steny chrániť na exponovaných miestach sklom alebo plexisklom vo všetkých jeho mutáciách (vzory pre takéto riešenia sa dajú celkom bežne nájsť napríklad na stenách za kuchynskou linkou). 

Minimalistickým, etno- a iným aktuálnym trendom ulahodí aj pálená cementová omietka s trochu brutálnym vzhľadom hladkého sivého betónu alebo betón vyhladený oceľovým hladidlom na superhladkú, bezprašnú a umývateľnú plochu (takzvaný kletovaný betón). Aj keď nasiakne, rovnako ľahko sa z neho voda aj odparí, takže pri dobrom vetraní a zriedkavom namáčaní sa vlastne nič hrozné nestane. Ďalším riešením vhodným do vlhkého prostredia kúpeľní sú hladené vápenné štukové omietky farbené v hmote (niekoľkovrstvová hladená benátska štuka alebo marocká štuka na báze vápna a jemného kamenného prášku, ktorej  povrch pripomína mramor, takzvaný tadelakt).

Tieto omietky sa farbia v hmote, nanášajú sa špeciálnym postupom a hladia tak, až sa ich povrch zamatovo leskne. Sú pórovité, čo je vo vlhkom prostredí výhodou – dokážu totiž „dýchať“. Tieto omietky však rozhodne nie sú lacným riešením a komplikované bude aj zohnať firmu, ktorá vám ich kvalitne zrealizuje. 


Aké materiály je najvhodnejšie použiť pri rekonštrukcii kúpeľne?

2280745
h

„Pekne vypečený“ materiál 

Keramické obklady sú u nás osvedčenou klasikou a ruka v ruke s ich obľubou ide aj priam nepredstaviteľná šírka ponuky farieb, vzorov, štruktúr a veľkostí. Ukladanie dlažby alebo obkladu si teda bude vyžadovať veľkú dávku trpezlivosti od remeselníka, výber toho najvhodnejšieho materiálu zase od vás. Rozhodnúť sa a vybrať si „tú pravú“ z takej záplavy, je pomerne veľké sústo, preto odporúčam rozdeliť si túto úlohu na viac fáz – najprv si prejdite niekoľko obchodov, aby ste  si urobili prehľad, potom si nechajte čas na listovanie v katalógoch, „strávenie“ všetkých informácií, triedenie dojmov a ujasnenie si odpovedí na otázky štýlu, farebnosti a vzorov, ktoré vás budú denne obklopovať niekoľko rokov.

Nemenej dôležité bude vyberať z cenových relácií, na ktoré je stavaná vaša peňaženka. Až potom budete zrelí na zodpovedné rozhodnutie. Ak by ste nakúpili vo fáze prvotného očarenia, vystavili by ste sa reálnemu nebezpečenstvu, že podľahnete trendovým novinkám, aké vás rýchlo omrzia, alebo si interiér „preplácate“. Definitívne áno by malo padnúť pri pohľade na reálny obklad vystavený v obchode na dostatočne veľkej ploche.

Pri výbere treba zvážiť základnú farebnosť priestoru a možnosti farebných kombinácií, ako aj formát obkladu a možnosti využitia rôznych doplnkov. Jednotlivé série dávajú priestor nielen na kombináciu farieb, ale aj na využívanie rôznych rozmerov obkladu (v rámci série možno klásť k sebe obkladačky s rôznymi rozmermi, prípadne aj dlažbu bez narušenia plynulosti škár), na oživenie sa používajú obkladačky s farebným vzorom alebo plastickou štruktúrou povrchu, ale aj listely či tvarové prvky.

Opäť pritom platí – čím širšia ponuka, tým vyššia cenová kategória. Isté možnosti cenovo nenáročného estetického stvárnenia pri každom obklade či dlažbe otvára aj voľba neutrálnej, farebne zladenej alebo kontrastnej škárovacej hmoty. Na úvahy o zvýraznení škár, a tým aj rastra obkladu, je však miesto len vtedy, ak je obklad položený premyslene a precízne – škáry sú priebežné, rovné a rovnomerné.

Požiadavky na parametre obkladu a dlažby vyplývajú zo spôsobu využívania priestoru, pričom podľa charakteristických vlastností súvisiacich s technológiou výroby rozoznávajú odborníci niekoľko skupín vypaľovaných výrobkov. Keďže keramika určená do exteriéru či frekventovaných vstupných priestorov musí fungovať v podstatne tvrdších podmienkach, nemá v tomto kontexte zmysel hovoriť pri kúpeľňových sériách o požiadavkách napríklad na mrazuvzdornosť. Bežné zaťaženie v kúpeľni znesie asi každá, čo len trochu solídna obkladačka či dlaždica.

Kritériá výberu sa teda môžu pokojne scvrknúť na dodržanie rozmerovej tolerancie a vzhľad. Vhodná je aj protišmyková úprava podlahy, čo však býva často v rozpore s požiadavkami na vzhľad alebo jednoduché čistenie. Čo je totiž hladké a lesklé, to sa šmýka, čo je nešmykľavé a drsné, to sa ťažko čistí. Tento problém môžete prípadne vyriešiť aj koberčekom s protišmykovou spodnou stranou položeným pri vani či sprchovacom kúte. 


Okrem obkladu (či už keramického, alebo dreveného) sú ďalšou možnosťou povrchovej úpravy stien omietky. V kúpeľniach sa však obvykle využívajú najmä na menej exponovaných miestach, teda tam, kde na ne voda nemá dosah. Najčastejšie sa používa sadrová, vápenná štuková omietka a vápenná pálená štuková omietka, ktorá sa hodí špeciálne do vlhkých miestností.

Okrem obkladu (či už keramického, alebo dreveného) sú ďalšou možnosťou povrchovej úpravy stien omietky. V kúpeľniach sa však obvykle využívajú najmä na menej exponovaných miestach, teda tam, kde na ne voda nemá dosah. Najčastejšie sa používa sadrová, vápenná štuková omietka a vápenná pálená štuková omietka, ktorá sa hodí špeciálne do vlhkých miestností.

Okrem obkladu (či už keramického, alebo dreveného) sú ďalšou možnosťou povrchovej úpravy stien omietky. V kúpeľniach sa však obvykle využívajú najmä na menej exponovaných miestach, teda tam, kde na ne voda nemá dosah. Najčastejšie sa používa sadrová, vápenná štuková omietka a vápenná pálená štuková omietka, ktorá sa hodí špeciálne do vlhkých miestností. 

Pre kúpeľne v minimalistickom štýle je typická striedmosť až chladná elegancia, špičkové materiály a maximálne rozmery.

 

Nie je všetko keramika… 

Asi najväčší podiel na trhu majú tzv. klasické glazované materiály – na keramickom črepe (červenom alebo bielom) je vrstva glazúry. Vlastnosti výrobku potom logicky závisia od oboch zložiek – črep je zodpovedný za tvrdosť a nasiakavosť, povrchová glazúra najmä za oteruvzdornosť, odolnosť proti vzniku škvŕn a šmykľavosť (či nešmykľavosť).

Lesklá či matná glazúra má tiež nepriamy vplyv na spôsob údržby – ak máte upratovačku, môže vám to byť v podstate jedno, ale ak si budete upratovať sami, možno stojí za zváženie aj to, že na lesklom povrchu vidieť každý odtlačok prsta a každú zaschnutú kvapku. Aby bol pekný, treba ho leštiť ako sklo alebo musí mať špeciálnu povrchovú úpravu. Matná glazúra je možno menej atraktívna, ale aj menej háklivá.

Rôzne glazované keramické materiály môžu mať aj veľmi odlišné vlastnosti – od kúpeľňových sérií s malou oteruvzdornosťou a vyššou nasiakavosťou (pre kúpeľňu však takéto parametre úplne vyhovujú) až po mrazuvzdorné dlažby s mimoriadne vysokou oteruvzdornosťou určené do verejných priestorov. Druhý, mierne odlišný výrobok je takzvaný gres – väčšinou ide o spekaný neglazovaný materiál, ktorý je v celom svojom priereze rovnaký a pre ktorý sa používalo talianske pomenovanie gres porcellanato. Charakterizuje ho veľmi nízka nasiakavosť a z toho vyplývajúca vysoká mrazuvzdornosť, pevnosť a tvrdosť črepu. Je teda vhodný aj do veľmi namáhaných priestorov v interiéri aj v exteriéri.

Efektný lesklý povrch sa pri neglazovaných gresoch dosahuje leštením a oproti matnému či pieskovanému je o niečo háklivejší. Spočiatku bola farebnosť gresov obmedzená, dnes sa však vďaka novým pigmentom možno stretnúť nielen s prírodnými farbami, ale aj s pastelovými odtieňmi modrej, zelenej a podobne. Jedinou nevýhodou neglazovaného gresu môže byť oproti glazúre o niečo nižšia oteruvzdornosť (pri materiáli rovnakom v celom priereze takéto opotrebenie veľmi neprekáža) a horšia čistiteľnosť povrchu.

Problém s čistením môže zmierniť impregnácia bezfarebnou ochrannou vrstvou proti tvorbe škvŕn. Pri gresoch sa niekedy pletú pojmy s dojmami. Názvom gres sa označuje jednak tzv. umelý alebo technický kameň, ktorý je takmer nerozoznateľnou napodobeninou prírodného originálu, ale má lepšie vlastnosti – napríklad tvrdosť a oteruvzdornosť (a vyššiu cenu). 


Aké materiály je najvhodnejšie použiť pri rekonštrukcii kúpeľne?

2280749

Stále aktuálny je ale aj trend jednoduchých kúpeľní s jemnou farebnosťou (najlepšie „tón v tóne“) a veľkými formátmi obkladov. Neutrálne tóny môžu byť doplnené aj kontrastnou farbou, napríklad vínovou, upokojujúce sú kompozície z prírodných farieb od maslovej cez béžovú a okrovú až po hnedú a farbu pálenej hliny.

Obklad dopĺňajú detaily a podlahy „tón v tóne“ alebo v príbuznom, o poznanie sýtejšom odtieni. Oživením môžu byť jednoduché listely alebo štruktúra na povrchu obkladačiek. Decentná svetlá farebnosť sa hodí aj do malých kúpeľní, pre veľký formát to však neplatí. Čím menšia je miestnosť, tým menšie by mali byť obkladačky a dlaždice. Malá kúpeľňa so štyrmi zrezanými dlaždicami na podlahe by pôsobila skôr smiešne než elegantne.

Trend veľkých formátov má zrejme aj svoj praktický základ: väčšie dlaždice = menej škár, lepšia hygiena a jednoduchšia údržba. Iná rovnica však môže znieť: väčšie dlaždice = vyššia technologická náročnosť pri výrobe a viac možností na problémy pri kladení. Preto pozor na kvalitu obkladu, presnosť rozmerov a výber obkladača. Kvalitný kalibrovaný obklad (jednotlivé obkladačky v rámci série sa dodávajú v požadovanom rozmere s minimálnymi odchýlkami) je stavaný na kladenie s minimálnymi  škárami.


Porušte monotónnosť. Vo všeobecnosti možno povedať, že sa v našej kultúre uprednostňuje predovšetkým keramický obklad a keramická podlaha. Je to tak najmä z dôvodu ľahšej údržby.  Ak sa aj vy prikláňate ku klasike, vyhrať sa môžete so vzormi na podlahe, stene a nábytku.

Porušte monotónnosť. Vo všeobecnosti možno povedať, že sa v našej kultúre uprednostňuje predovšetkým keramický obklad a keramická podlaha. Je to tak najmä z dôvodu ľahšej údržby. Ak sa aj vy prikláňate ku klasike, vyhrať sa môžete so vzormi na podlahe, stene a nábytku.

Porušte monotónnosť. Vo všeobecnosti možno povedať, že sa v našej kultúre uprednostňuje predovšetkým keramický obklad a keramická podlaha. Je to tak najmä z dôvodu ľahšej údržby.  Ak sa aj vy prikláňate ku klasike, vyhrať sa môžete so vzormi na podlahe, stene a nábytku. 

Je známe, že minimalizmus sa teší veľkej obľube už niekoľko rokov. Pre kúpeľne v tomto štýle je typická striedmosť až chladná elegancia, minimum detailov prepracovaných až po geniálnu jednoduchosť, špičkové materiály a maximálne rozmery. Typické sú elegantné neutrálne farby (od čiernej cez sivú a antracitovú až po bielu alebo odtiene béžovej a hnedej) a veľkorozmerové obklady, prípadne oživené zaujímavou štruktúrou povrchu. Aj tu je na mieste horizontálne členenie, ako aj kompozície z jednofarebného materiálu s rôznymi rozmermi. Malé štvorcové formáty obkladačiek dnes ustupujú väčším obdĺžnikovým, uloženým často na šírku. Veľký formát dokonale zdôrazní čistotu a eleganciu minimalistického interiéru, veľmi efektné sú aj farebné kombinácie – či už v decentných neutrálnych farbách, alebo dramatických kontrastoch. povedať, že biely črep je známkou kvality a stávkou na istotu. 

 

MATERIÁL

Kúpeľňa si na materiály potrpí. Aj z tohto dôvodu sa neustále hľadajú nové riešenia, ktoré by splnili všetky praktické, ale aj dizajnové požiadavky.


Kvalitný kalibrovaný obklad (jednotlivé obkladačky v rámci série sa dodávajú v požadovanom rozmere s minimálnymi odchýlkami) je stavaný na kladenie s minimálnymi škárami.

Kvalitný kalibrovaný obklad (jednotlivé obkladačky v rámci série sa dodávajú v požadovanom rozmere s minimálnymi odchýlkami) je stavaný na kladenie s minimálnymi škárami.

OBKLAD

Kvalitný kalibrovaný obklad (jednotlivé obkladačky v rámci série sa dodávajú v požadovanom rozmere s minimálnymi odchýlkami) je stavaný na kladenie s minimálnymi škárami.


Na klasické omietky patrí ešte vhodná maľba. Na miestach, kde stena prichádza často do priameho kontaktu s vodou, je dobré vystriedať ju osvedčeným, odolným a umývateľným keramickým obkladom.

Na klasické omietky patrí ešte vhodná maľba. Na miestach, kde stena prichádza často do priameho kontaktu s vodou, je dobré vystriedať ju osvedčeným, odolným a umývateľným keramickým obkladom.

OMIETKA

Na klasické omietky patrí ešte vhodná maľba. Na miestach, kde stena prichádza často do priameho kontaktu s vodou, je dobré vystriedať ju osvedčeným, odolným a umývateľným keramickým obkladom. 


DREVO  Ide o ekologické riešenie, ktoré vytvára teplo a vnáša do priestoru priateľskú atmosféru. Myslite na to, že kúpeľňa je, čo sa týka vzdušnej vlhkosti a prítomnej vody, vysokonamáhaná, voľte preto najmä drevo s vyššou hustotou.

DREVO Ide o ekologické riešenie, ktoré vytvára teplo a vnáša do priestoru priateľskú atmosféru. Myslite na to, že kúpeľňa je, čo sa týka vzdušnej vlhkosti a prítomnej vody, vysokonamáhaná, voľte preto najmä drevo s vyššou hustotou.

DREVO

Ide o ekologické riešenie, ktoré vytvára teplo a vnáša do priestoru priateľskú atmosféru. Myslite na to, že kúpeľňa je, čo sa týka vzdušnej vlhkosti a prítomnej vody, vysokonamáhaná, voľte preto najmä drevo s vyššou hustotou.


Prírodný kameň vyzerá krásne v exteriéri aj interiéri. Ide o stáročiami overený materiál, ktorý sa pôvodne používal najmä ako stavebný prvok, no postupne aj ako základné spojenie pri kvalitnom nadčasovom interiérovom dizajne.

Prírodný kameň vyzerá krásne v exteriéri aj interiéri. Ide o stáročiami overený materiál, ktorý sa pôvodne používal najmä ako stavebný prvok, no postupne aj ako základné spojenie pri kvalitnom nadčasovom interiérovom dizajne.

KAMEŇ

Prírodný kameň vyzerá krásne v exteriéri aj interiéri. Ide o stáročiami overený materiál, ktorý sa pôvodne používal najmä ako stavebný prvok, no postupne aj ako základné spojenie pri kvalitnom nadčasovom interiérovom dizajne. 

text: Erika Kuhnová redakčná úprava Michaela Donauerová
foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
zdroj: tvorivé bývanie 4/2018

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: drevené parkety keramické obklady obklady rekonštrukcia kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia