Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

VÁŠ TIP: Veľmi jednoduchá premena kúpeľne, pri ktorej nestratíte čas ani peniaze

11. 05. 2022
Zdieľať

Všetci veľmi dobre vieme, že kúpeľňa je najdôležitejším miestom v dome, ktoré neplní len úžitkovú, ale aj estetickú funkciu. Aby bolo preto vykonávanie hygienických potrieb pre nás aj príjemné, snažíme sa v tomto priestore o navodenie dobrej atmosféry pomocou moderného a nadčasového dizajnu. Aj rekonštrukcia alebo čiastočná renovácia tých najmenších obytných plôch si však vyžaduje značné peniaze, trochu skúseností a čas.

A nakoľko ani jedno z toho mnohí z nás nemajú, snažíme sa nájsť originálne riešenie, ktorým sa dajú niektoré zložité veci obísť, a pritom si vytvoriť rovnako elegantnú, plne funkčnú a úžitkovú miestnosť. A jedno z týchto efektívnych riešení máme pre vás aj my.

Prečítajte si tiež
VÁŠ TIP: Svojpomocná renovácia klasickej desaťročnej kuchyne

Ide o renováciu, ktorá má reálny základ a môže vás presvedčiť, že podobným a veľmi jednoduchým spôsobom si môžete tento malý kúsok v dome premeniť na príjemnú oázu pokoja.

Paneláková zelená kúpeľňa so sprchovým kútom

Predtým. Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Ako na to?

Staré obklady stačí natrieť vhodnou farbou

Zrejme minimum z nás má to šťastie, že sa sťahuje do staronového bytu alebo domu bez nutnosti ďalšieho vybavenia a zariadenia. Mnohí si prevezmú nehnuteľnosť ako „holobyt“, prípadne čiastočne zariadený po predchádzajúcich majiteľoch. V priebehu času si predsa môžeme všetko podľa potreby prispôsobiť na svoj obraz.

Paneláková zelená kúpeľňa so sprchovým kútom

Predtým. Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Súčasná doba a neustále sa zvyšujúce ceny stavebných materiálov ale mnohým plány menia. Viac-menej sme radi, ak máme na zabezpečenie základných životných potrieb a kde bývať. To však nie je dôvod, že si svoje sny o peknom bývaní nemôžeme splniť. A špeciálne farby na obklady vás o tom presvedčia rovnako dobre ako nás.

Prečítajte si tiež
VÁŠ TIP: Splnený sen o veľkej knižnici

Z viacerých dôvodov sme sa rozhodli renováciu kúpeľne vziať do vlastných rúk a pomocou valčekov a farby premeniť priestor malej kúpeľne na niečo príjemnejšie aj bez odborníkov a väčších zásahov do konštrukcie. Presne tak, renovovať akékoľvek povrchy dnes môžete veľmi jednoducho aj s odolnou farbou na obklady.

Ideálnou voľbou sú farby na obklady 2 v 1

Renováciu kúpeľne týmto jednoduchým spôsobom vám umožní špeciálna farba na obkladačky, ktorá v sebe zároveň obsahuje aj lak. Takéto farby nájdete v mnohých obchodných domoch so stavebným materiálom, ale aj v špecializovaných predajniach.

TIP: Ja som použil Farba na obklady 2v1.

Kúpeľňa po aplikácii farby na obklad

Kúpeľňa po aplikácii farby na obklad. Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Výrobcovia prinášajú na trh tak dokonalé produkty, že ich nemusíte nijako špeciálne riediť ani čakať na dlhé doby schnutia. Ide o farby na keramický podklad, čo je materiál, ktorým sú obložené viaceré naše kúpeľne aj kuchyne. Farba je odolná nielen proti nárazom a oderom, ale aj vode a vlhkosti. Má vysokú kryciu schopnosť a rýchlo schne, čo pri premene kúpeľne, ale aj obkladov kuchyne určite oceníte.

Renovácia kúpeľne postup

Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Postup

Ako prvé si premerajte priestor, ktorý bude potrebné natrieť, aby ste vedeli, koľko farby si kúpiť. Kúpeľne nie sú veľké a nie vždy sú obkladom obložené celé steny až po strop, takže veľa farby určite neminiete. V našom prípade mala renovovaná kúpeľňa rozlohu cca 8 m2, na náter všetkých štyroch stien, vrátane obkladačiek v sprchovom kúte, sme minuli 4 plechovky bielej farby s objemom 1 litra. Farba obsahuje lak (môžete si kúpiť aj klasickú farbu a do nej pridať špeciálny vode odolný lak), takže farba je ním dobre zafixovaná a dolná.

Renovácia kúpeľne postup

Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Prekvapí vás aj dobrá krycia schopnosť farby, o čom vás presvedčí fakt, že behom dvoch náterov sa v našom prípade zo škaredej tmavozelenej kúpeľne stala elegantná biela. Priestor sa opticky zväčšil a pôsobí oveľa príjemnejšie. Doladili sme to čiernymi doplnkami, veľkým zrkadlom a lacnou skrinkou nad čiernu, spredu plnenú, automatickú práčku, do ktorej sa toho skutočne veľa zmestí.

Renovácia kúpeľne postup

Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Farba sa dobre natiera valčekom a už po prvých náteroch, v závislosti od pôvodného podkladu, môžete vidieť značný rozdiel. Samozrejme, je dobré, ak pôvodný lesklý povrch obkladačiek trochu zdrsníte brúsnym papierom a dôkladne vyčistíte.

Prečítajte si tiež
VÁŠ TIP: Ako sme si počas karantény vynovili bývanie

Tu upozorňujeme, že pokiaľ nie je povrch zbavený mastnoty, napríklad od silikónov alebo tmelu, farba sa nebude dať
nanášať – prípadne nebude dobre držať. Radšej si všetko dôkladne dopredu vyčistite, prospeje to nakoniec aj samotnej kúpeľni.

Renovácia kúpeľne postup

Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Farba schne (v závislosti od značky) cca 12 hodín. Treba počítať pár dní so špecifickou vôňou farby a laku, ale pri dobrom vetraní sa tejto atmosféry zbavíte rýchlo. My sme náter aplikovali cez zimu a bez problémov sme to zvládli s tým, že kúpeľňa sa nachádza vedľa spálne. Farba krásne už niekoľko mesiacov drží aj v sprchovom kúte a pevne veríme, že to do rozsiahlejšej rekonštrukcie aj naďalej vydrží.

Kúpeľňa po renovácii

Kúpeľňa po renovácii. Zdroj: Ing. Ľuboš Jurovatý

Ak teda nemáte na rozsiahlejšie rekonštrukcie, vyskúšajte to aj vy – ako dobré a jednoduché – možno dočasné riešenie. Je to lacné, litrová plechovka farby na obklady 2 v 1 stojí v priemere 25 €, takže do 100 € rozpočtu by ste sa mohli pokojne zmestiť. Kúpeľňa sa rozžiari a bude vám robiť radosť aj po vizuálnej stránke – minimálne do času, než si našetríte na niečo kompletnejšie.

Text, foto a realizácia: Ing. Ľuboš Jurovatý

Kategória: Vaše tipy
Tagy: farby do kúpeľne interiérové premeny keramické obklady kúpelňové obklady rekonštrukcia kúpeľne renovácia kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia