Ako vyzrieť na malú kúpeľňu?
Pre niekoho už možno otrepaná téma, ktorá sa v časopisoch o bývaní pravidelne opakuje. No pre iného možno práve aktuálna inšpirácia a prehľad informácií, ako si s ňou poradiť. Zariadiť si malú kúpeľňu tak, aby vyhovovala súčasnému štandardu a osobnému komfortu, vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Preto zas a znova ponúkame niekoľko užitočných informácií a nápadov. A možno sa práve rozhodnete „faceliftnúť“ si svoju už dávnejšie prestavanú kúpeľňu.
Štandardná slovenská kúpeľňa má plochu do 6 m2, a to sa týka aj novopostavených bytových domov. Nájdu sa výnimky, ktoré trocha narástli, ale väčšinou sa najviac využívaná miestnosť bytu musí uspokojiť s malou plochou. Nič to, všetko sa dá vyriešiť a troška oklamať malými trikmi.
Koncepcia
Stojí za úvahu porozmýšľať nad tým, či priestory vedľa kúpeľne neponúkajú možnosť posunúť priečky. Postaviť kópiu umakartovej kúpeľne, len z iných materiálov, nie je práve najkreatívnejšie riešenie. Niekedy pomôže napríklad nika vysunutá do priestoru chodby alebo spálne a hneď môžete uvažovať o umiestnení vane aj sprchového kúta v kúpeľni. S nápadmi a celkovou koncepciou vám pomôže konzultácia s architektom v kúpeľňovom štúdiu, kde vám radi vytvoria aj počítačový návrh. Netreba sa báť odvážnejších riešení. Tiež je dôležité ujasniť si otázku umiestnenia WC, či je pre chod domácnosti výhodnejšie mať ho oddelené alebo je prioritou väčšia plocha kúpeľne.
V kúpeľňových štúdiách vám vypracujú počítačový návrh, v ktorom jasne uvidíte priestorové možnosti a ľahšie sa rozhodnete aj v otázke, či WC v kúpeľni, alebo radšej oddelené, a či sa vám do kúpeľne zmestí aj práčka. |
S modernou vlnou masového prerábania umakartových kúpeľní vzniká aj jeden problém, a to je zvýšené, niekedy až neúnosné zaťaženie budov. Preto je vhodné uvažovať o použit ľahších stavebných materiálov, napríklad pórobetónu alebo sadrokartónu. Tieto materiály ponúkajú aj jednoduchú výstavbu predsadených stien či výklenkov. |
Zariaďovacie predmety
Základom je prispôsobiť veľkosť a tvary zariaďovacích predmetov priestorovým možnostiam miestnosti. Výrobcovia už dávnejšie reagovali na dopyt po sanite menších rozmerov, ktorá by zároveň spĺňala náročné estetické kritériá. Čisté tvary, jasné presvetlené línie a netradičné riešenia prvkov sú navrhnuté tak, aby umožňovali maximálnu úsporu priestoru a sprístupnili kvalitnú a elegantnú keramiku aj domácnostiam s malými panelákovými kúpeľňami. Existujú ucelené série výrobkov vyvinuté špeciálne pre miniatúrne panelákové kúpeľne, ktoré sa doslova vyskladajú v priestore ako puzzle.
Tvary jednotlivých predmetov týchto sérií presne nadväzujú na seba a napríklad vaňa so sprchovacím kútom tvoria jeden celok. Či zvoliť vaňu alebo sprchovací kút, záleží od požiadaviek členov domácnosti. Ak by ste však do malej kúpeľne nasilu vpratali veľkú rohovú vaňu, do ktorej sa potom ledva prepcháte cez malý priestor, ktorý v miestnosti ostal, neprinesie vám to vytúžený pocit komfortu. Za povšimnutie stoja napríklad sklené umývadlá, ktoré sú veľmi elegantné a svojou priehľadnosťou odľahčujú priestor.
Niekoľko zásad pre umiestnenie a výber sanitárnej keramiky do malých alebo až miniatúrnych kúpeľní:
|
Farby a štruktúry
Ak nemáte skúsenosti z oblasti navrhovania interiérov, do tmavých odtieňov sa v malej kúpeľni nepúšťajte. Všeobecne platí, že pre malé priestory sú vhodnejšie svetlé odtiene, ktoré kúpeľňu opticky zväčšia a presvetlia. Pravdou však je aj to, že tmavé farby sú teraz moderné a vnášajú do kúpeľní eleganciu a tajomnosť. S istou dávkou rizika sú teda prípustné aj v malých priestoroch, no musia sa správne dávkovať a vyniknú hlavne v spojení s dobre vyriešeným osvetlením, ktoré zdôrazní ich eleganciu. Netýka sa to sanitárnej keramiky, ktorá by rozhodne mala ostať vo svetlých odtieňoch. Čomu by ste sa však jednoznačne mali vyhnúť, sú výrazné a veľké vzory. Tie v malej kúpeľni skutočne nemajú čo hľadať.
V malej kúpeľni kombinujte maximálne tri základné farby, dve však úplne postačia. Veľa farieb v malom priestore opticky rozbíja celok, a tým by kúpeľňa pôsobila oveľa menšia a stiesnenejšia. Obklady nemusia siahať až po strop, stačí do výšky hlavy. Zvoľte aj jednotný formát obkladu, maximálne do rozmeru 30 × 30 cm. |
Nábytok a doplnky
Na to sa často zabúda a podceňuje, že kúpeľňa potrebuje aj odkladacie plochy, a to nie iba poličky. Dokončíte si svoju krásnu, novú kúpeľňu a po nasťahovaní všetkých potrebných drobností zistíte, že jej elegancia sa stráca pod nánosom množstva vecí. Veľa drobných predmetov totiž rozbíja jednoliaty a ucelený vzhľad kúpeľne. Porozmýšľajte preto nad odkladacími plochami už pri návrhu – môžete tak na odkladanie využiť rôzne niky a hluché kúty, do ktorých umiestnite zabudované skrinky alebo police.
Vhod príde aj skrinka pod umývadlom, ktorá v kúpeľni ukryje dostatočné množstvo „potrebností“. Veľkosť a tvar nábytku musia byť tiež prispôsobené priestorovým možnostiam. Malé triky s jednotným tvarom doplnkov, ako sú mydelničky, poháre či držiak toaletného papiera, tiež prispievajú k vnímaniu miestnosti ako jednoliateho celku. A jednoliaty celok navodzuje dojem väčšieho priestoru – síce len o málo, ale predsa. Odľahčene pôsobia sklené doplnky, ktoré svojou hmotou splývajú s okolím.
|
|
|
|
Niektorí výrobcovia pochopili problematiku extrémne malých panelákových kúpeľní a ponúkajú ucelené systémy, vyvinuté špeciálne pre tento priestor. |