Zdroj: istock.com

Toto sú najčastejšie chyby pri výbere obkladačiek a dlaždíc! Ako sa im vyhnúť?

26. 05. 2021
Zdieľať

Výber dlaždíc je jednou z najzaujímavejších úloh pri rekonštrukcii kúpeľne alebo kuchyne. Práve v tejto oblasti však mnohí robíme chyby. Necháme sa uniesť aktuálnym trendom alebo vzrušujúcou farbou a vzorom. A výsledok? Nechtiac pokazíme atmosféru celej miestnosti či dokonca bytu.

Ak urobíme chybu pri výbere a umiestnení obkladačiek, náprava je finančne náročná. Špeciálne pri obkladačkách a dlažbách preto platí dvakrát meraj a raz strihaj. Aké chyby robíme najčastejšie a ako sa im vyhnúť?

Neobjednáte si vzorku

Vyberiete si dlažbu alebo obklad na internete a rovno objednáte celé potrebné množstvo. Neskôr prídete na to, že to do vašej kúpeľne až tak nesedí, prípadne farby sú iné ako na monitore. Tomuto častému problému sa vyhnete tak, že si vopred objednáte vzorku a uvidíte, ako vyzerá v skutočnosti, aká je farebnosť, hrúbka a textúra obkladačiek. Omnoho ľahšie si predstavíte, ako bude vyzerať vaša miestnosť po premene a či sa vybrané kachličky hodia k ostatnému okolo.

Výber vzorky obkladačky

Zdroj: iStock

Nesprávne vypočítate potrebné množstvo

Čo môže byť viac frustrujúce, ako tesne pred ukončením premeny zistiť, že na dokončenie vám chýba pár dlaždíc? Mnohí pri výpočte, koľko obkladačiek alebo dlaždíc budú potrebovať robia chybu, že nezarátajú žiadnu rezervu. Treba pritom rátať aj so stratami a s odrezkami. Vždy je dobré nakúpiť o 10 percent obkladov viac, ako potrebujete podľa výpočtu obkladanej plochy. I keď sa zvyčajne dajú kúpiť, jednotlivé série sa môžu mierne farebne odlišovať, takže je ideálne kúpiť všetky obkladačky alebo dlaždice naraz.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?

Ďalšia vec, na ktorú často zabúdame, je dôležitosť rozsahu plochy, ktorú chceme obložiť, ako aj spôsob ukladania. Ak si napríklad vyberiete kladenie v tvare rybej kosti, budete potrebovať ešte ďalších 15 percent dlaždíc navyše.

Nakúpite zlú veľkosť

Výber veľkosti dlaždíc alebo obkladačiek by sa nemal odvíjať len od toho, čo je moderné a čo ste videli na webe či v katalógu. Dlaždice a obklady sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach od najmenších až po veľkoformátové s rozmermi 60 x 120 cm. Aj keď je skvelé, že máme na výber neuveriteľne veľa možností, zlý výber veľkosti môže znamenať rozdiel medzi úspechom alebo neúspechom vášho projektu.

Porovnanie veľkosti obkladačiek pred realizáciou

Zdroj: iStock

V prvom rade by sme mali zvážiť, ako bude dlaždica vyzerať v priestore. Do väčšej miestnosti sa všeobecne lepšie hodia veľkoformátové dlaždice. Menším miestnostiam svedčia menšie dlaždice a obkladačky v mozaikovom štýle. Samozrejme, aj veľké obklady môžu vyzerať v bežnej kúpeľni dobre, ale vopred si vyrátajte, koľko sa ich zmestí na šírku steny, aby ste nemali obrovské straty. V tom prípade je lepšie zvoliť o čosi menší formát.

Prečítajte si tiež
Jednoduché dizajnové triky s obkladačkami, ktoré dajú vašej kúpeľni štýl

Nezoberiete do úvahy funkciu dlaždíc a obkladačiek

Kachličky vyberáme nielen podľa farby a vzoru, ale tiež podľa funkcie, na ktorú majú slúžiť. Budeme ich používať vonku alebo vo vnútri? Potrebujeme, aby boli odolné proti poveternostným vplyvom? Majú mať protišmykovú úpravu? Poraďte sa s odborníkom, ktoré obkladačky sú na vaše účely najvhodnejšie.

Mozaika obkladačky

Zdroj: iStock

Chcete ušetriť na majstrovi

Nikto nemá peňazí nazvyš, ale šetriť na kvalite obkladačiek a na majstrovi, ktorý ich profesionálne inštaluje, sa neoplatí. Zručnosti a skúsenosti profesionála sú aj pri tejto činnosti potrebné, nepodceňujte to. Ak si vyberiete neskúseného obkladača, bude síce lacnejší, ale taký bude aj výsledok.

Majster pokladá dlažbu

Zdroj: iStock

Vyberiete nesprávnu farbu škárovačky

Nielen obkladačky a dlažby, ale aj škárovacia hmota je dôležitá, pretože dotvára konečný efekt premeny. Môže krásu obkladu povýšiť o ďalšiu úroveň, ale aj znehodnotiť. A nejde len o farebnú kombináciu. Moderné tmavé alebo pestrofarebné škárovačky môžu pri umývaní zafarbiť aj samotné dlaždice – tým, že sa zafarbia ich póry. Poškodené nevhodným výberom škárovačky bývajú najmä výrobky z prírodného kameňa a terazzové dlaždice. 

Prečítajte si tiež
Redakcia radí: Ako si navrhnúť kúpeľňu snov?

Sabína Zavarská

Foto: istock.com  

Kategória: Kúpeľňa, WC Podlaha, dlažba
Tagy: dlaždice keramická dlažba keramické obkladačky kúpeľňové trendy obkladačky rekonštrukcia kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia