Zdroj: LAUFEN

Bratislavský byt MYTO: Spojenie švajčiarskej kvality a vizuálnej nadčasovosti kúpeľne LAUFEN vytvára príbeh elegancie a pokoja

08. 08. 2024 Zdieľať

V srdci bratislavskej novostavby Rezidencie Pri Mýte nájdete byt plný kreativity a nadčasovej elegancie s kúpeľňou, ktorá podčiarkuje komplexnú myšlienku bytu. Architekt Lukáš Šíp zo slovenského štúdia coolstock navrhol interiér vlastného bytu v Bratislave, kde už šesť rokov so svojou rodinou žije. Bytový komplex bol dokončený v roku 2017 podľa štúdie slovinského ateliéru Architektúra Krušec a hneď vzápätí sa v hlave slovenského architekta začal rodiť interiér vrátane skvostnej nadčasovej kúpeľne.

Od samého začiatku boli dispozície bytu rozčlenené do troch funkčných zón. Architekt Lukáš Šíp sa zameral na vytvorenie vizuálnej podoby tohto prirodzeného členenia pomocou vybraných materiálov, farieb a štruktúr. Dennej časti (kuchyňa, obývacia izba, lodžia) dominujú „surové“ povrchy, ako je masívne drevo s výraznou kresbou alebo odhalený betónový strop.

Oproti tomu v obslužnej zóne, ktorou je chodba, kúpeľňa a toaleta, vytvára vizuálne jemnejší dojem liata epoxid-cementová podlaha a čierny betónový strop. V nočnej časti (spálňa, detská izba) sú miestnosti ozvláštnené vlnenými kobercami a omietnutými bielymi stropmi. Charakter podláh a stropov sa mení podľa zóny, ale rovnaký materiál stien ich všetky vizuálne prepája.

Zdroj: LAUFEN

Celý koncept vznikol v lete 2017 a realizácia bola dokončená na Vianoce toho istého roku. Snaha bola nájsť všeobecnú nadčasovosť interiéru prostredníctvom výberu základných, prírodných materiálov a geometrickej jednoduchosti návrhu interiérových prvkov. Tento prístup nesie stopy súčasnej škandinávskej a japonskej architektúry, ktorý je prenesený do interiéru, a to vrátane kúpeľne – práve tá nie je len funkčnou miestnosťou, ale aj miestom odpočinku a relaxácie.

Kúpeľňa LAUFEN s prvkami minimalizmu

Hlavným cieľom kúpeľne bolo vytvoriť dojem priestoru a vzdušnosti aj napriek obmedzeným rozmerom miestnosti. Voľba sprchovacieho kúta namiesto vane a minimalistický dizajn hrali kľúčovú úlohu v dosiahnutí tejto vízie. V tomto duchu architekt vyberal aj umývadlo, voľba padla na ikonickú švajčiarsku značku LAUFEN.

Práve umývadlo zo série VAL od dizajnéra Konstantina Grcice z tenkostennej keramiky Saphirkeramik a s odkladacou keramickou plochou prinieslo do kúpeľne estetiku a funkčnosť, ktorú si architekt prial. Malé kúpeľne totiž vyžadujú inteligentné riešenie, aby čo najlepšie využili obmedzený priestor bez toho, aby pôsobili preplnene.

Kúpeľňa LAUFEN v bratislavskom byte MYTO

Zdroj: LAUFEN

Odkladacie plôšky sú pre sériu VAL typické a posúvajú celú kolekciu ešte o úroveň vyššie z hľadiska funkčnosti. Materiál Saphikeramik totiž umožňuje vytvárať povrchy s jemnými trojrozmernými textúrami, ktoré poskytujú úložný priestor napríklad na udržanie mydla.

Umývadlo potom dopĺňa podomietková trojotvorová batéria Kartell • LAUFEN, ktorá umocňuje celkový dizajn. Batérie z tejto kolekcie predstavujú kombináciu najnovších technológií a prémiového designu – upútajú prepracovanými líniami, ktoré skvele dopĺňajú minimalistický interiér.

Pri ich výrobe je využívaná inovatívna PVD technológia a farba sa tak stáva neoddeliteľnou súčasťou kovu. Batérie si tak uchovávajú dokonalý vzhľad dlhé roky bez akéhokoľvek poškodenia. Samozrejmosťou švajčiarskej značky je tiež vybavenie batérií extrémne odolnými keramickými kartušami a prvkami, ktoré šetria vodu i energiu.

Kúpeľňa LAUFEN v bratislavskom byte MYTO

Zdroj: LAUFEN

Značka LAUFEN je pre mňa synonymom technickej kvality a vizuálnej nadčasovosti. V tomto prípade som chcel minimalistický dizajn kúpeľne doplniť tvarovo zaujímavými, až sochárskymi prvkami,“ uvádza na výber kúpeľňového vybavenia LAUFEN architekt a majiteľ bytu Lukáš Šíp.

V kúpeľni upúta pozornosť aj tesársky spoj, tzv. „čapovanie“, na skrinke pod umývadlom, ktoré v spojení s vybranou minimalistickou keramikou a batériami vytvára nevšedný dizajn.

Šesť rokov trvajúce bývanie s rodinou v tomto byte svedčí o tom, že byt splnil svoj účel. „Nemáme potrebu akokoľvek interiér vizuálne meniť či dopĺňať ďalším nábytkom,“ dopĺňa architekt Šíp. Celková harmónia priestoru a nadčasový design vytvárajú priestor, ktorý odoláva času a prináša pohodlie a radosť.

Kúpeľňa LAUFEN v bratislavskom byte MYTO

Zdroj: LAUFEN

Kto je Lukáš Šíp

Ing. arch. Lukáš Šíp, PhD. (*1983)

Architekt a pedagóg. Študoval na Fakulte architektúry STU v Bratislave a na Universität GH v nemeckom Essene. Štúdium ukončil doktorátom na FAD STU v roku 2009. Pôsobí paralelne v architektonickej praxi, pedagogike a aplikovanom výskume, pričom hľadá možné presahy týchto troch sfér.

Od roku 2010 pracuje na Fakulte architektúry a dizajnu STU a v architektonickom ateliéri coolstock, ktorý spolu zakladal v roku 2012. V pedagogike a výskume sa zaoberá udržateľnou architektúrou, analýzou možných foriem a architektonického výrazu. Je spoluautorom publikácií Rukoväť udržateľnej architektúry, Solárne mestá, East Side Architecture a editorom knihy Vzdelávanie architekta na Fakulte architektúry STU v Bratislave.

Vo svojej praxi neustále hľadá nové priestorové a materiálové vlastnosti, unikátny „leitmotív“ architektúry vždy v kontexte s miestom a rešpektom k zámeru klienta. Za svoju prácu získal viacero ocenení, v tomto roku cenu Drevostavba roku 2023 a BIG SEE Wood Design Award 2023.

Zdroj: PR článok LAUFEN

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: nadčasový dizajn umývadlá umývadlové batérie
Zdieľať článok
Architekt Stanislav Bernacík: Prečo je naklonený princípu jednovrstvového murovania?Dom z tehly

Architekt Stanislav Bernacík: Prečo je naklonený princípu jednovrstvového murovania?

Hovenia: Čudný názov, za ktorým sa skrýva rastlina s chutnými a liečivými stopkamiZáhrada

Hovenia: Čudný názov, za ktorým sa skrýva rastlina s chutnými a liečivými stopkami

Prečo vám hnednú tuje? Vinníkov môže byť hneď niekoľko – čo si treba všímať?Urob si sám

Prečo vám hnednú tuje? Vinníkov môže byť hneď niekoľko – čo si treba všímať?

Zatepliť alebo nezatepliť jednovrstvové murivo? Názory sa rôznia, ale jedno je isté!Urob si sám

Zatepliť alebo nezatepliť jednovrstvové murivo? Názory sa rôznia, ale jedno je isté!