Čím vyčistiť pleseň v kúpeľni? 4 tipy na jednoduché prípravky, ktoré si namiešate aj doma
Neželaný hosť, ktorý navštívil už azda každú domácnosť. Pleseň zdobí nielen steny a časti v okolí okien, ale tiež kúpeľňu. Jednoducho miesta, kde je vyššia vlhkosť, slabšie odvetrávanie či nevhodná starostlivosť. Nech už sa vyskytla z akéhokoľvek dôvodu, treba sa naučiť s ňou účinne bojovať.
Ak ste si mysleli, že sa pleseň tvorí len na miestach, ktoré sú poznačené rokmi, sklameme vás. Objaviť sa môže všade tam, kde sa strieda teplo s vlhkosťou, nedostatočne sa vetrá či upratuje. Jednoducho na miestach, kde je vysoká koncentrácia vodných pár, a tým pádom je vlhkosť oveľa vyššia.
Pleseň sa neraz usadí v škárach medzi dlaždicami, za umývadlom, v okolí vane ale aj na silikóne v sprchovom kúte. Považujete za jedinú cestu silikón vždy vymeniť? Nie je tomu tak. Existujú oveľa jednoduchšie spôsoby, ako sa nevzhľadného spoločníka zbaviť.
Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni?
Základné pravidlo znie, že ak je pleseň stará, zbavovať sa jej budete o niečo dlhšie ako v prípade tej, ktorá vznikla len nedávno. Chce to čas aj potrebu zistiť, s čím sa vám najlepšie pracuje a čo vám najlepšie funguje. A záleží aj na plesni, ktorú potrebujete odstrániť, pretože rôzne na druhy môžu fungovať rozlične spôsoby ich ničenia.
Ocot
Univerzálny pomocník, ktorý dokáže často zázraky. Nastriekajte ocot na miesta s plesňou, nechajte pár desiatok minút pôsobiť a umyte handričkou alebo kefkou. Ocot je ideálnym prostriedkom aj vtedy, ak chcete plesni na silikóne predchádzať. Umývajte ním kúpeľňu pravidelne.
Jedlá sóda
Surovina z kuchyne, ktorú netreba absolútne predstavovať. Poradí si s rôznymi neduhmi vrátane plesní. Z dostatočného množstva sódy a vody si vytvorte pastu, ktorou potriete všetky miesta, kde sa pleseň objaví. Mimoriadne účinná je práve na silikón v okolí vane a sprchového kútu. Nechajte cez noc pôsobiť a umyte pomocou špongie.
Boritá soľ
Ešte ste boraxe nepočuli? Ak sa chcete vyhnúť chemickým prípravkom, potom je tento veľmi silný prírodný čistiaci prostriedok tou správnou voľbou. Vo vedre zmiešajte odmerku boritej soli s troma litrami teplej vody. S boraxom i jeho roztokom však pracujte opatrne, hoci ide o prírodnú látku, môže byť toxický a dráždivý pre pokožku aj sliznicu. Roztok v ideálnom prípade nastriekajte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť. Následne dôkladne umyte a opláchnite vodou.
Čajovníkový olej
Okrem toho, že vonia tak čistí a navyše dezinfikuje. Dve lyžice čajovníkového oleja zmiešajte s dvoma pohármi vody a prípravok nastriekajte na všetky miesta, kde sa pleseň nielen nachádza, ale sa aj opakovane tvorí. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu a následne postihnuté miesta dôkladne vyčistite. Olej z čajovníka si poradí nielen s plesňami, ale tiež baktériami.
Pri všetkých prípravkoch odporúčame vyskúšať ich najprv na malom kúsku plesne a overiť si tak jednako ich koncentráciu a jednako i to, či materiál nepoškodia. A nezabudnite, aby bola kúpeľňa v čo najlepšej kondícii, snažte sa okolie vane, sprchového kúta či umývadla vždy utrieť dosucha. Minimalizujete tak problém, ktorému ste vyhlásili boj.
Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock