Nebezpečná kombinácia čistiacich prostriedkov pri upratovaní doma
Zdroj: istock.com

Viete, ktoré čistiace prípravky by ste nikdy nemali kombinovať a prečo?

29. 12. 2022
Zdieľať

Mnohé videá, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami, zamerané na dokonalé čistenie domácnosti – od drezov až po toalety – ukazujú použitie rôznych kombinácií chemikálií v snahe získať čo najrýchlejšie ten najlepší efekt. Ak aj vy doma zvyknete pri upratovaní kombinovať prípravky, mali by ste spozornieť. Kombinovanie určitých čistiacich prostriedkov môže mať totiž katastrofálne následky. Prečo?

Keď skombinujete niektoré čistiace chemikálie môže vzniknúť veľmi jedovatá zmes. Zlatým pravidlom pri upratovaní je, že tieto prípravky by sa nikdy nemali miešať dohromady kvôli riziku nežiaducich toxických účinkov pri vdýchnutí. Okrem toho, ak si myslíte, že miešanie produktov čistenie urýchli a zjednoduší, ani to nemusí byť pravda. Akým kombináciám sa určite vyhnite?

Čistič toalety a bielidlo

Na vyčistenie dlho nečistenej alebo staršej toalety nemusí stačiť jedno umytie bežným prípravkom na WC. V tomto prípade je lákavé dokončiť prácu použitím bielidla. Avšak kombinácia čističa toalety a bielidla je nebezpečná, pretože vytvára plynný chlór.

U zdravých ľudí spôsobí vdýchnutie týchto plynov kašeľ, podráždenie nosa a hrdla a problémy s dýchaním. Avšak u astmatikov, ľudí s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc alebo inými pľúcnymi ochoreniami, hrozia vážne dýchacie problémy. Ak pracujete s bielidlom, nemiešajte ho s ničím iným.

Čistacie prostriedky a pomôcky na domáce upratovanie

Zdroj: istock.com

Bielidlo a amoniak

Jedným z najbežnejších príkladov kombinovania chemikálií v domácnosti je použitie bielidla a amoniaku. Chlórové bielidlo, ktoré obsahujú bieliace prostriedky na bielizeň, niektoré dezinfekčné prostriedky a prípravky na toalety zmiešané s amoniakom, ktorý sa najčastejšie nachádza v čističoch okien, vedie k nebezpečnej chemickej reakcii. Vznikajú pri nej toxické výpary plynného chlóramínu. V závislosti od koncentrácie môže byť smrteľný.

Bielidlo a ocot

Zmiešanie čistého chlórového bielidla alebo produktov na báze bielidla a bieleho octu, čistiaceho octu alebo netoxických roztokov na báze octu, je taktiež nebezpečné. Vzniká plynný chlór, ktorý spôsobuje podráždenie dýchacích ciest, pálenie a slzenie očí.

Ak sa vám to stane, otvorte okná a choďte na čerstvý vzduch. Sledujte svoje príznaky a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.

Prečítajte si tiež
10 najlepších tipov, ako na praktickú kúpeľňu

Peroxid vodíka a ocot

Táto kombinácia je vysoko žieravá a predstavuje nebezpečenstvo pre oči, pokožku, sliznice a dokonca aj pľúca.

Čistič na odtok a bielidlo

V snahe vyčistiť odtoky siahame po čističi na odtok. Ak však chcete jeho silu umocniť bielidlom, je to veľmi zlý nápad. Čističe odtokov zvyčajne obsahujú hydroxid sodný, ktorý urýchľuje deštrukciu organických látok. Ak tam nalejete ešte aj bielidlo, škodlivé plyny, ktoré vznikajú pri prebiehajúcich chemických reakciách, vyústia rovno do vašej kúpeľne. Výsledkom môže byť popálenie úst a hrdla, ale aj poškodenie pľúc.

Prečítajte si tiež
Čistenie odtokov, škár a starostlivosť o práčku. Ako často upratovať kúpeľňu a na čo sa zamerať?

Alkohol a bielidlo

Pri kombinácii liehu a bielidla vzniká chloroform. Táto vysoko toxická kombinácia môže poškodiť oči, kožu, pečeň, obličky a nervový systém. Aj keď na čistenie nepoužívate čistý alkohol, niektoré čistiace prostriedky túto zložku obsahujú, preto buďte opatrní a skontrolujte etikety.

Žena kupuje čistiace prostriedky

Zdroj: istock.com

Kyselina šťaveľová a kyselina trichlórizokyanurová

Čistiace prostriedky na báze kyseliny šťaveľovej sú skvelé na odstraňovanie prilepeného jedla a mastnoty z panvíc, hrncov a varných dosiek. Avšak nikdy ich nekombinujte s produktmi, ktoré obsahujú kyselinu trichlórizokyanurínovú (častá zložka práškových čističov). Rovnako ako mnohé iné kombinácie, aj táto vytvára nebezpečný plynný chlór.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: čistenie upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia