Koľko litrov vody vyplytvá kvapkajúca batéria? Radíme, ako vybrať novú
Kvapkajúca vodovodná batéria zbytočne minie tisícky litrov vody ročne. Áno, dobre vidíte, tisícky. Ak ju potrebujete vymeniť alebo rekonštruujete kúpeľňu, pri výbere odporúčame zohľadniť niekoľko vecí. Pozrite sa, ktoré sú to a prečo...
Ak vodovodná batéria kvapká alebo vykazuje známky starnutia, dlho nečakajte a kúpte si novú. Vedeli ste, že kvapkajúci kohútik ročne vyplytvá až 20-tisíc litrov cennej tekutiny? A to už za včasnú výmenu stojí.
Pri výbere novej batérie sa oplatí brať do úvahy tieto kritériá. Inak sa môže stať, že vám nesadne, alebo ku zakrátko budete meniť znova.
Umiestnenie
Prvým krokom pri výbere batérie je vyjasniť si jej umiestnenie. Na výber máte z troch typov – klasickú nástennú, stojančekovú alebo podomietkovú.
Podomietková sa líši od nástennej tým, že sa technika schová pod obklad. Výhodou je bezproblémová údržba umývadla.
Stojančekovú armatúru môžete umiestniť na umývadlo alebo vedľa neho. Tieto batérie sú obľúbenejšie než nástenné:
- máte na výber z veľkého množstva variantov,
- nie je potrebné sa zaoberať rozstupom prívodov vody,
- inštalácia je jednoduchšia.
Rozmer vodovodnej batérie
Pri výbere vodovodnej batérie vždy dbajte na dĺžku ramena – voda by mala dopadať približne do polovice umývadla, prípadne na jeho odpad.
V opačnom prípade si budete umývať ruky tesne pri jeho vnútornej hrane, čo je dosť nepohodlné.
Na čo si dať pozor
Pri nástenných batériách si dajte pozor na správny rozstup vodovodných rúr, tzv. rozteč, 100 mm majú batérie výhradne od českých a slovenských výrobcov, 150 mm zas všetky zahraničné batérie.
Os stredu batérie a perlátora by nemala byť menšia ako 13 cm.
Dôležitý je aj uhol, pod ktorým prúd z batérie vychádza. Ak je uhol príliš veľký, na menšom umývadle (pri silnejšom prúde) spôsobí vyšplechovanie vody.
Či už vyberáte nové umývadlo s novou armatúrou alebo len vymieňate starú batériu za novú, vždy kontrolujte, či k sebe rozmerovo pasujú.
Kohútiková verzus páková batéria. Ako ušetriť?
V minulosti sa používali hlavne kohútikové batérie, ktoré sa ovládajú pomocou dvoch samostatných kohútikov na teplú a studenú vodu.
Ich nevýhodou je vyššia spotreba vody, v porovnaní s pákovou batériou až o 40 %.
Dnes však slávia veľký návrat, práve kvôli štýlovému retro vzhľadu. Ľudia však preferujú pákové batérie, ktoré poskytujú väčší komfort a presnosť ovládania.
Novým hitom sú termostatické batérie, ktoré nemajú páku na nastavovanie teploty. Tá sa nastavuje automaticky termostatom. Výhodou je, že šetria vodou i energiou na jej ohrev.
Ďalej sa dozviete, ako materiál ovplyvňuje kvalitu a cenu batérie.