Zdroj: istock.com

9 tipov na úsporu vody v kuchyni a kúpeľni, ktoré vás nebudú stáť ani cent a 6 vecí, ktorými znížite spotrebu vody o polovicu

05. 02. 2023
Zdieľať

Niektoré úsporné opatrenia si vyžadujú istú investíciu – napríklad kúpu úspornej batérie či umývačky. Sú však aj také, ktoré vás nebudú stáť ani cent. Stačí zmeniť zvyky a štvorčlenná rodina môže ročne ušetriť až 200-tisíc litrov vody.

Spotreba vody pri niektorých každodenných činnostiach nemusí byť dramatická. No ak sa vynásobí počtom členov domácnosti a dní v roku, vyšplhá sa na neuveriteľné čísla.

Ako na úsporu vody

1. Zatvárajte vodu

Kým si umývate zuby alebo sa holíte, stlačte páčku na batérii dolu. Tento jednoduchý pohyb vám ušetrí každú minútu asi 10 litrov vody. Ak pri čistení zubov použijete pohárik namiesto otvoreného kohútika, ušetríte približne 25 litrov vody na jedno umytie. Pri holení si namiesto prúdu vody môžete napustiť trochu na opláchnutie žiletky do umývadla. Štvorčlenná rodina vie takto za rok ušetriť až 95-tisíc litrov pitnej vody.

Umývanie-zubov

Zdroj: istock.com

2. Nesprchujte sa zbytočne dlho

A malé deti kúpte spolu. Osprchovať sa dá bez problémov za päť minút aj za menej. V porovnaní s kúpaním vo vani tak miniete aj bez úspornej sprchovej hlavice asi o dve tretiny menej vody. Skrátením sprchovania len o jedinú minútu ušetrí bežná rodina ročne takmer 22-tisíc litrov vody.

3. Vypínajte sprchu

Ani kým sa pod sprchou mydlíte alebo si šampónujete vlasy, nemusí voda len tak odtekať do kanála. Takto ušetríte každú minútu asi 15 litrov vody. Pri štvorčlennej rodine to môže byť aj viac než 20-tisíc litrov ročne.

Voda-pri-sprchovani

Zdroj: istock.com

4. Používajte misku

Pri oplachovaní ovocia, zeleniny alebo málo znečisteného riadu si dajte do drezu misku. Zachytenú vodu potom môžete použiť na polievanie kvetov. Každý liter pitnej vody sa počíta – za rok ich takto dokážete ušetriť aj vyše tisíc.

5. Dajte si džbán do chladničky

Naplňte fľašu alebo džbán vodou a dajte ich do chladničky. Keď budete chcieť studený nápoj, nebudete musieť čakať, kým odtečie teplá. Každá minúta čakania pri naplno otvorenom kohútiku totiž znamená 10 až 15 litrov vyplytvanej pitnej vody. Koľko to môže byť za rok? Aj viac než 2-tisíc litrov.

Dzban-do-chladnicky

Zdroj: istock.com

6. Spúšťajte ich, až keď sú plné

Práčku ani umývačku nezapínajte poloprázdne. Počkajte, kým sa nazbiera dosť riadu a bielizne. Na jedno pranie alebo umývanie v optimálne naplnenom spotrebiči sa totiž spotrebuje menej vody a energie než na dve polovičné náplne. Bežná rodina tým môže ušetriť až 10-tisíc litrov vody ročne.

7. Nezohrievajte jej viac než treba

Nenapúšťajte do rýchlovarnej kanvice viac vody, než koľko práve potrebujete. Tento jednoduchý zvyk vám pomôže ušetriť viac vody a energie, než si myslíte – vodu na kávu alebo čaj totiž ohrievame niekoľkokrát denne. A tú zvyšnú obvykle vylievame.

Prečítajte si tiež
Ako rýchlo a účinne vyčistiť rýchlovarnú kanvicu? Stačí pár domácich ingrediencií a vodný kameň je preč!

8. Zeleninu varte v pare

Bude chutnejšia, zachová si viac živín a navyše takto miniete menej vody aj energie, než keby ste ju varili v hrnci plnom vody. Vodu, ktorá vám ostane, nevylejte. Môžete ju využiť napríklad pri varení polievky, alebo ju nechajte vychladnúť a polejte ňou kvety.

Varenie-zeleniny-v-pare

Zdroj: istock.com

9. Olej ani tuk nevylievajte do odtoku

Na jeho spláchnutie a očistenie drezu je totiž potrebné veľmi veľa vody. Navyše si tukom môžete odtok upchať.

Koľko stojí kvapka vody?

Jedna kvapka nestojí v podstate nič, no cez kvapkajúci kohútik môže dennodenne odtekať do kanála až 80 litrov vody. A to znamená takmer 30-tisíc litrov za rok. Poriadnu škodu dokáže narobiť aj pretekajúca nádržka na záchode. Do výmeny tesnenia (prípadne rovno do novej úspornej batérie) sa preto oplatí investovať už pri prvých zbierajúcich sa kvapkách.

Ako znížiť spotrebu vody o polovicu? 6 vecí, vďaka ktorým sa to podarí, nájdete na ďalšej strane. 

1 / 2
Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: šetrenie šetrenie pitnej vody umývanie úsporná domácnosť varenie
Zdieľať článok

Diskusia