Kúpeľňa s garderóbou v podkroví

Kúpeľňa s garderóbou v podkroví

10. 01. 2008
Zdieľať

Táto kúpeľňa v podkroví prislúcha k rozľahlej izbe mladého muža. Už samotný podkrovný priestor je väčšinou dôvodom na pôsobivo členitý interiér, v tomto prípade sa k šikmým tvarom strechy pridal aj nevšedne tvarovaný pôdorys. Zaujímavý je však nielen priestor kúpeľne, ale aj logické, i keď u nás pomerne nezvyčajné spojenie so šatníkom.
Kúpeľňa s garderóbou v podkroví

129820

V dome, v ktorom prichádzajúceho víta kruhová hala, patrí prízemie spoločným aktivitám celej rodiny – obývačke a kuchyni, miesto tu má aj rodičovská spálňa. Podstatnú časť obytného podkrovia zaberá synova izba. Po štvrťkruhových schodoch sa vystúpi na galériu, ktorá lemuje halu otvorenú v celej výške priestoru. Odtiaľ vedú dvere do synovej izby. Rozľahlá miestnosť je rozdelená na niekoľko častí venovaných rozličným činnostiam – štúdiu, spánku a odpočinku, počúvaniu hudby, posedeniu s priateľmi… Je takmer samostatným bytom mladého muža, a tak je logické, že má aj vlastnú kúpeľňu, do ktorej sa vstupuje priamo z izby. Nezvyčajný pôdorys kúpeľne vyplynul zo susedstva s kruhovou halou, ktorého dôsledkom je oblá stena.


Kúpeľňa s garderóbou v podkroví

129817

Ďalším prvkom, ktorý rozohráva priestor kúpeľne za hranice obvyklých pravouhlých hranolov, je konštrukcia krovu – šikmé stropy, strešné okná, nosné časti krovu… Hru šikmín a tvarovaných plôch zavŕšil architekt Dušan Sadloň, autor návrhu domu aj interiéru kúpeľne, zrkadlami, ktoré všetko nevšedné odrážajú a vracajú pozorovateľovi v niekoľkých kópiách.

Na kúpeľňu nadväzuje šatník – oba priestory oddeľuje nosný prvok konštrukcie krovu, ktorý nie je len jednoducho zakrytý sadrokartónom, ale na jeho prednej stene má miesto umelecká fotografia na podsvetlenom skle. Okolo domodra ladenej fotografie sa vchádza do krajiny zrkadiel – zrkadlá na posuvných dverách šatníka a na nízkej stene pod šikminou krovu kriticky zhodnotia outfit predtým, než človek vyrazí do ulíc, a vo voľných chvíľach sa pohrávajú s priestorom a zahrávajú s úsudkom náhodného návštevníka.

Aby sa k oblej stene dali osadiť štandardné zariaďovacie predmety – umývadlo a sprchovací kút, predsadil pred ňu architekt pravouhlú konštrukciu zo sadrokartónu obloženú modro-bielou keramikou. Zaujímavým detailom je osvetlenie za predsadenou sadrokartónovou konštrukciou, ktoré zvýrazňuje rozdiel medzi omietnutým oblúkom a predsadenou rovinou.


Kúpeľňa s garderóbou v podkroví

129818


Kúpeľňa s garderóbou v podkroví

129816


Pred oblúkovou stenou je predsadená pravouhlá konštrukcia zo sadrokartónu. Na povrchovú úpravu oblúka zvolil architekt pôsobivú viacvrstvovú špachtľovú omietku štuko veneziano, ktorá dobre znáša vlhké prostredie kúpeľne aj občasné umytie mäkkou vlhkou špongiou


Pohľad pri vstupe do kúpeľne – zložitá hra zrkadiel a plôch s rozličným sklonom klame o hraniciach tohto priestoru

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa sprchovací kút umývadlo wc
Zdieľať článok

Diskusia