Kúpeľňová poetika

Kúpeľňová poetika

23. 06. 2009
Zdieľať

Konečne! Vydýchla som mimovoľne, keď som ju uvidela. Keď značka Axor predstavila jednu zo svojich tohtoročných noviniek, bolo to ako balzam pre ženskú dušu – po rokoch mužského dizajnu kúpeľní konečne jedna naozaj ženská! Overené: kúpeľňa od Patricie Urquioly vyvolávala prejavy neskrývaného nadšenia u všetkých okolostojacich dám.

Dizajn moderných kúpeľní je už roky prevažne mužský – najmä tých, ktorým vládne minimalizmus. Čisté, pragmatické, utilitárne, plné dokonalých technológií a prosté akýchkoľvek zbytočností. V podobnom duchu sa niesli aj koncepcie kúpeľní, ktoré Axor, dizajnová značka firmy Hansgrohe, už roky vytvára v spolupráci so známymi dizajnérmi. Či to bol Phoenix design, Philippe Starck, Antonio Citerio, alebo Jean Marie Massaud, každý z týchto mužov zvolil, prirodzene, mužský prístup k tvorbe prostredia kúpeľne. (Aby som nebola nespravodlivá, musím návrhu posledného z nich uznať väčšiu mieru voľnosti a menšiu odmeranosť, príjemné pre nežnú ženskú dušu.) Až španielska dizajnérka Patricia Urquiola, autorka tohtoročného konceptu kúpeľne Axor, konečne prišla s kúpeľňou naozaj ženskou – takou, ktorá sa neberie priveľmi vážne a dáva priestor na individuálnu predstavu o pohodlí.


Kúpeľňová poetika

203827

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Pôdorys kúpeľne Axor Urquiola
V kúpeľni Axor Urquiola sa navzájom prelínajú rôzne oblasti života – spálňa nie je prísne oddelená od kúpeľne, ide skôr o súhru odpočinku a starostlivosti o telo v jednom priestore. Miestnosť je koncipovaná tak, aby sa tu mohli ľudia stretávať a komunikovať spolu, ale popritom tu nájsť aj útočisko a pocit súkromia. Priestor kúpeľne harmonicky splýva s priestorom spálne a miestom na ďalšie spôsoby relaxu, napríklad na čítanie kníh. Vďaka zariadeniu v rovnakom duchu, ktoré sa prelína medzi jednotlivými zónami, pôsobí priestor ako jednoliaty celok, zároveň je však spálňa od kúpeľne opticky oddelená paravánom. Samotná kúpeľňa je akýmsi spojením dvoch rozdielnych svetov – mužského a ženského. V každej z týchto symetrických, v hrubých rysoch rovnakých častí kúpeľne, sú detaily riešené rôzne, podľa osobitých požiadaviek a zvyklostí muža a ženy.
Kúpeľňová poetika

203829

Čo prináša život

Mnohé z kúpeľní súčasnosti sú ovplyvnené minimalizmom a mužským prístupom k vytváraniu interiéru – ich vybavenie vychádza z praktických požiadaviek a tvary sú redukované až na funkčne nevyhnutné minimum. Mužská prísnosť tohto prístupu spočíva v tom, že kúpeľne sú vo svojej dokonalej funkčnosti dokončené – čokoľvek doplníte, bude navyše. Máloktorej žene však vyhovuje priestor, v ktorom nemôže zanechať vlastnú stopu, kúpeľňa, v ktorej treba tajiť štýlom nevhodné predmety a bežné toaletné potreby. Patricia Urquiola prišla s veľmi ženským prístupom k priestoru aj k dizajnu jednotlivých predmetov a navrhla celkom inú kúpeľňu – nielen formou, ale aj obsahom. Nejde v nej len o prozaické vyhovenie potrebám a plnenie funkcií, ale skôr o poetiku príjemného života, plnú podnetov na romantické snenie. Ako sama hovorí, zdrojom jej inšpirácie je každodenný život. V architektúre a dizajne premýšľa Patricia Urquiola súčasne v niekoľkých rôznych rovinách – zaujímajú ju rôzne modely správania, remeselné techniky, spomienky… a zmes toho všetkého potom interpretuje. Zvládanie viacerých činností naraz je pre ženy typické, rovnako ako miešanie rôznych, pre mužov zdanlivo nesúvisiacich vecí. V duchu princípu tvorby „Mix and mend“, teda miešania a plátania, navrhla Urquiola interiér kúpeľne ako akýsi patchwork – spojila prírodné inšpirácie s čistými líniami, hravé prvky s precíznym remeselným vyhotovením, brilantné povrchy s mäkkými oblúkmi, pripomínajúcimi dizajn 60. a 70. rokov minulého storočia, moderné technológie s predmetmi zo starožitníctva a suvenírmi z ciest; akoby pri vytváraní interiéru neplatilo žiadne neporušiteľné pravidlo. Na prvom mieste je tvorivá voľnosť, ktorá dáva celku zvláštnu poetiku. V jej kúpeľni tak vyznievajú úplne prirodzene predmety z bežných obchodov a interiérové prvky typické pre iné miestnosti, ako sú vešiak na kabáty, lampa, nočný stolík či kufor, a spolu s nimi prenikol aj do kúpeľne v showroome reálny život. Urquiolin neobmedzujúci interiér žije a necháva žiť.

Kúpeľňová poetika

203833

Možnosť mať inú predstavu

Predstavy muža a ženy o ideálnej kúpeľni sú rôzne. Je rozdiel v tom, ako žije, aké má rituály, čo chce ukázať a čo chce vidieť žena, a čo muž. Máloktorá žena napríklad túži ráno vidieť fúzy v umývadle, a nie každá sa chce vidieť v zrkadle skôr, než sa umyje. Preto vytvorila dizajnérka vo svojom návrhu ideálnej kúpeľne dve takmer symetrické, v základe rovnaké, ale v detailoch rôzne zóny – mužskú a ženskú. Preto sú tu dve umývadlá, a nie sú vedľa seba, ako je to bežné, ale na opačných koncoch miestnosti. Preto je na ženskej strane zrkadlo vedľa umývadla tak, že sa v ňom pri umývaní nevidíte. Dáma sa pozrie do zrkadla len vtedy, keď chce, nie vždy keď príde k umývadlu. Zrkadlo je však dostatočne veľké, a ak sa ho rozhodne použiť, môže si napríklad líčidlá rozložiť na toaletnom pulte. Naproti tomu v pánskej časti je priamo nad umývadlom malé zrkadlo akurát na oholenie – jednoducho a prakticky. Muži niektoré veci neriešia, nevnímajú a považujú za zbytočné.

Príkladom slobody pri vytváraní priestoru aj pri miešaní rôznych vecí môže byť aj Urquiolin paraván. Už z podstaty paravánu vyplýva individuálny prístup k deleniu miestnosti, pričom tento konkrétny je prvkom viacnásobne praktickým – môže byť stenou tam, kde ju potrebujete, radiátorom, zrkadlom aj vešiakom. Individuálne usporiadanie a zariadenie priestoru tak, aby sa v ňom ktokoľvek cítil dobre, však umožňuje celá kolekcia kúpeľňového vybavenia Axor Urquiola. Každý z objektov dokáže zapôsobiť aj samostatne, zároveň však môžu rôzne komponenty vytvoriť celok so zvláštnou poetickou harmóniou. Aj vďaka tomu, že sa v nich miešajú prvky rôznych štýlov, sú vhodné do najrôznejších interiérov.


Kúpeľňová poetika

203830

Patricia Urquiola
Narodila sa v Oviede v Španielsku a v súčasnosti žije a pracuje v Miláne. Vyštudovala Faculdad de Arquitectura v Madride a potom absolvovala aj štúdium na milánskej polytechnike. Niekoľko rokov sa venovala architektúre, pracovala v dizajnérskom štúdiu De Padova a Lissoni Associati a v roku 2001 si v Miláne otvorila vlastné dizajnérske štúdio. Navrhovala nábytok a doplnky okrem iného aj pre značky ako Alessi, Driade, Kartell, Molteni, Moroso či Rosenthal, jej dizajnérskym dielam udelili viacero medzinárodných cien za dizajn a architektúru; niekoľko z nich nájdete aj v newyorskom Museum of Modern Art.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kohútik kúpeľňa umývadlo vaňa
Zdieľať článok

Diskusia