Po krk v bublinkách

06. 08. 2007
Zdieľať

Okrem toho, že si v podstate prach, na ktorý sa raz znova obrátiš, momentálne si najmä voda. Asi tak z dvoch tretín. A pretože si voda a z vody si vzišiel, voda ti urobí dobre a do vody by si sa mal pravidelne vracať.

To, že voda sa dá piť a dá sa ňou umývať, je len prvé štádium poznania. Ak dospejete do vyššieho štádia, naučíte sa vodu si užívať. A ak ste sa naučili užívať si ju, dokážete si na ňu nájsť čas a ste ochotní do svojich vodných pôžitkov aj niečo investovať, potom ste dozreli na masážnu vaňu (alebo na niečo podobné). Ak ste však v ktoromkoľvek bode zaváhali – napríklad sa vám zdá pravidelné vylihovanie vo vani relaxom príliš náročným na čas –, radšej odolajte spoločenskému (a hydromasážnemu) tlaku. Hydroterapia sa síce dá veľmi príjemne využívať napríklad na relaxáciu po fyzicky aj psychicky namáhavej práci, nepoužívaný (alebo málo používaný) masážny systém však môže znamenať nielen zbytočnú investíciu, ale aj zbytočné komplikácie pri používaní vane.

Vane s tajomstvom


Po krk v bublinkách

103406

Takmer všetky masážne vane začínali svoju „kariéru“ ako vane obyčajné, ale fyzicky i morálne pripravené na montáž masážnych systémov. Takže aj tu nájdete vane najrôznejších tvarov s viacerými možnosťami umiestnenia, z akrylátu či z ušľachtilejších plastov, aj zo smaltovaného plechu. (Z pochopiteľných dôvodov sa masážne systémy častejšie montujú do plastových vaní – je to jednoduchšie aj lacnejšie.) Všetky masážne vane však majú jedno spoločné – masážny systém. A ten vás bude nielen rozmaznávať a čosi stáť. Masážny systém potrebuje aj motor, a ten má tiež svoje nároky – napríklad na miesto. Okrem toho potrebuje samostatne istený prívod elektriny s ochranou určenou do vlhkého prostredia, dostatočné vetranie, prístup na údržbu a servis…

Poznáte to, motory. Žerú, hrejú a hučia. Pri plánovaní kúpeľne by malo rozhodnutie pre masážnu vaňu alebo proti nej padnúť čo najskôr, pretože masážna vaňa je podstatne náročnejšia na montáž než klasická vaňa. Podľa tvaru vane a typu masážneho zariadenia sa musí určiť, kde a ako majú byť prívody elektriny a vody, kde má byť odpad (a to rozhodne ešte pred dlažbou a obkladom), koľko miesta treba na motor alebo motory (podľa toho, či bude mať vaňa jeden, alebo dva masážne systémy) a kde ich treba umiestniť, ako sa budú motory vetrať a odkiaľ bude prístup na servis. Pre lepšie podmienky na montáž, servis aj údržbu obyčajne skrýva útroby masážnych vaní krycí panel, ktorý sa ľahko odníme.


Po krk v bublinkách

103408

Ceny masážnych vaní sa skladajú z dvoch položiek – z ceny vane a ceny masážneho systému (a ďalšieho vybavenia). A medzi výsledkami (v konečnej sume za vaňu, aj v jej možnostiach) môže byť naozaj veľký rozdiel. Cena jednoduchého masážneho systému s najjednoduchším ovládaním môže byť totiž niekoľkonásobne nižšia než cena špičkového vybavenia všemožnými dýzami a terapiami s takzvaným profesionálnym ovládaním.

A to som ešte nespomenula, že diametrálne rozdielne môžu byť aj ceny samotných vaní. Cena masážneho systému však môže vyjadrovať aj rozdiel v kvalite komponentov (napríklad rozdiel vo výkone motora, v jeho spotrebe a životnosti) a v množstve praktických detailov a príjemných vylepšení. To všetko, samozrejme, ovplyvní nielen cenu, ale aj kvalitu masážnej vane, jej fungovanie (alebo poruchovosť), a teda vašu celkovú pohodu pri jej používaní.

Výbava pre vaňu na (masážnej) úrovni


Po krk v bublinkách

103422

Masážne vane majú jedno spoločné – masážny systém. Masážne systémy však zďaleka nemusia byť rovnaké. V hydromasážnych vaniach sa používajú dva základné spôsoby masáže a ich kombinácie: perličkový systém (airpool alebo air masáž) využíva prúdenie zohriateho stlačeného vzduchu (35 až 40°C) dýzami na dne vane; masáž jemnými bublinkami slúži predovšetkým na relaxáciu a duševné uvoľnenie, ale má aj terapeutický efekt pri bolestiach kĺbov a reumatických ťažkostiach.

Hydromasáž (whirlpool) masíruje telo prúdom vody zmiešanej so vzduchom, ktorá pod tlakom prúdi z dýz v stenách vane. Intenzita masáže závisí od rýchlosti prietoku vody (výkonu čerpadla) a množstva vzduchu privádzaného do dýz. Smer prúdu vody sa dá nastaviť pohyblivými časťami dýz. Účinok masáže závisí nielen od nastavenia dýz, ale aj od ich typu, počtu a rozmiestnenia vo vani.

Hydromasážou sa dosahuje fyzické uvoľnenie a maximálna relaxácia celého organizmu. Prúd teplej vody prehrieva svalstvo a urýchľuje metabolické procesy, zlepšuje krvný obeh, regeneruje a spevňuje svalstvo. V kúpeľoch a rehabilitačných zariadeniach sa využíva pri liečbe po zranení svalov a kĺbov, pri nedokonalom krvnom obehu v končatinách, ale aj pri liečbe obezity atď.


Po krk v bublinkách

103415

O bazénoch a vaniach

Kúpať sa v bublinkách však môžete nielen vo vani, ale aj v bazéne. A v čom je vlastne rozdiel? Na to sme sa opýtali Ing. Kateřiny Kadlecovej, majiteľky firmy USSPA.

Aký je rozdiel medzi masážnou vaňou a masážnym bazénom a čo majú spoločné?

Rozdiel je zásadný, takže uvediem aspoň to najpodstatnejšie (ak beriem do úvahy strednú a vyššiu triedu masážnych bazénov):
•Vane slúžia predovšetkým na osobnú hygienu a individuálnu očistu tela; spa, teda masážne bazény, sú určené výhradne na relaxáciu. Chodí sa do nich v plavkách a počíta sa s kúpaním viacerých ľudí spoločne.
•Vane sú súčasťou kúpeľne, teda intímneho prostredia, spa sa až na výnimky do kúpeľní neumiestňujú; najčastejšie sa inštalujú do záhrady, na terasu, do zimnej záhrady, domáceho fitnes a podobne, teda do spoločenských častí domu či bytu.
•Zatiaľ čo masážne vane slúžia na relaxáciu i osobnú hygienu, čo si vyžaduje isté kompromisy, masážne bazény sú výhradne relaxačné zariadenia. Vane mávajú jednoduchý vnútorný tvar, v masážnych bazénoch sú ergonomicky tvarované ležadlá a sedadlá, ktoré zaisťujú rozdielne pozície a väčšiu kapacitu na masáž.


Po krk v bublinkách

103423

•V masážnych vaniach sú dýzy väčšinou po obvode vane, okolo tela. V masážnych bazénoch sú jednotlivé miesta vybavené rôznymi zostavami dýz na cielenú masáž jednotlivých častí tela; miesta počas kúpeľa striedate a dosiahnete tak komplexnú masáž. Väčšia hĺbka a sedadlá umožňujú docieliť priamu masáž tela. To platí, samozrejme, najmä pre špičkové spa, na trhu je však aj množstvo veľmi jednoduchých masážnych bazénov nižšej triedy, kde sú ergonómia i osadenie dýzami pomerne sporé. Aj v takom prípade je však rozdiel oproti masážnym vaniam významný.
•Vo vani sa voda napúšťa pri každom použití, v spa je voda stále napustená. Spa teda v princípe funguje ako bazén – voda ostáva a udržiava sa.

Ďalšie rozdiely sú v technológii (v množstve a výkone čerpadiel a podobne). Masážne bazény mávajú podobne ako bežné bazény filtračný systém a ozonizátor. Nezanedbateľnou súčasťou je systém izolácie – vonkajší plášť (drevený kabinet) a nenahraditeľný termokryt. Masážne vane a masážne bazény majú spoločné snáď len to, že v oboch prípadoch ide o hydroterapiu, ale na odlišnej úrovni a s úplne inými možnosťami využitia.


Po krk v bublinkách

103427

Aký je rozdiel medzi klasickým a masážnym bazénom a čo majú spoločné?
Hlavným rozdielom a výhodou masážneho bazénu oproti klasickému najmä v exteriéri je možnosť celoročného využívania, ďalší rozdiel je v spôsobe používania – ak sa rozhodujete medzi klasickým bazénom a spa, volíte najmä medzi plávaním a relaxáciou. Klasické bazény sú určené na plávanie a sú väčšinou konštruované na chladnejšiu vodu s bežným ohrevom do 28 °C. V našich klimatických podmienkach to znamená, že vonkajší bazén môžete využívať maximálne niekoľko mesiacov do roka.

Naproti tomu masážne bazény sú koncipované predovšetkým na masáž a relaxáciu a celoročné používanie i v exteriéri. Vo vákuovo tvarovanej akrylátovej škrupine sú dýzy osadené do špeciálnych terapeutických zostáv, zameraných na jednotlivé časti tela. Je v nich stále napustená voda, ktorá sa ohrieva na požadovanú teplotu – optimálna teplota na hydroterapiu je 37 až 39 °C. Klasický bazén býva podstatne väčší, takže jeho prevádzka je nákladnejšia, a najmä v interiéri sa môže predražiť i realizácia, pretože je potrebná aj klimatizácia. Pri masážnom bazéne stačí bežné vetranie, prípadne jednoduchý odvlhčovač (podľa veľkosti miestnosti a bazéna). Masážne bazény sa u nás tešia čoraz väčšej obľube a často doplnia už existujúci klasický bazén. Ako sme už spomenuli, len ťažko sa dá porovnávať masážny a klasický bazén. Nielenže sa navzájom nevylučujú, ale spa je ku klasickému bazénu vhodným doplnením.


Po krk v bublinkách

103431

Ako často a akým spôsobom sa masážny bazén napúšťa a vypúšťa?
Interval výmeny vody závisí od veľkosti bazéna – čím viac vody, tým väčšie intervaly – a záťaže (ako často sa využíva a koľkými ľuďmi) – čím väčšia „záťaž“, tým kratšie intervaly. V bežnej domácej prevádzke sa odporúča meniť vodu po troch až štyroch mesiacoch. Z praxe však vieme, že tieto intervaly bývajú aj dlhšie. Záleží na stave vody – netreba ju meniť len preto, že už tam nejaký čas je.

Spôsob vypúšťania závisí od riešenia konkrétneho výrobcu. Všeobecne je najjednoduchšie vypúšťanie hadicou cez okraj. Naša firma vybavuje masážne bazény výpustným ventilom v dne kabinetu, cez ktorý sa voda vypúšťa cez systém hadíc. Stačí pripojiť hadicu a otočiť ventilom. Potom treba spa utrieť, voda sa opäť napustí, ošetrí a nechá ohriať. Ďalej sa neustále filtruje a udržuje sa požadovaná teplota.


Po krk v bublinkách

103429

Čo treba zabezpečiť na osadenie masážneho bazénu?
Masážne bazény nevyžadujú náročné predstavebné alebo predinštalačné prípravy. Možno ich síce zapustiť, prípadne obmurovať a obložiť, najčastejšia je však štandardná inštalácia v drevenom kabinete. Vtedy stačí spevnená plocha, na ktorú sa spa postaví, a prívod elektriny. Pevné pripojenie na prívod a odpad vody nie je potrebné (rieši sa podľa požiadaviek zákazníka pri zabudovaní do zeme). Najdôležitejšie je nájsť pre masážny bazén vhodné miesto s pekným výhľadom, v rozumnej vzdialenosti od domu – aby ste v zime nemuseli bežať cez celú záhradu.

Pridávajú sa do vody v masážnych bazénoch nejaké chemikálie?
Voda v masážnych bazénoch sa udržiava pomocou chemických prípravkov – čo je do istej miery spoločným rysom všetkých bazénov. Chémia na údržbu vody v spa je však špecifická vzhľadom na vysoké teploty vody. Na rozdiel od bazénov ide o výrazne menšie množstvo, preto sa pri domácich spa nerieši nákladné automatické dávkovanie a podobne. Základom údržby vody v masážnych bazénoch je filtračný systém (mechanické nečistoty sa zachytávajú v kartuši z netkanej textílie), ktorý býva pri dobrých spa doplnený o ozonizátor (produkuje ozón, ktorý ničí mikroorganizmy, a tak významne znižuje spotrebu chemických prípravkov na údržbu vody).

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa vaňa
Zdieľať článok

Diskusia