Stará vaňa v novom šate
Ak vaša vaňa volá po facelifte, netreba hneď kupovať novú. Veľakrát postačí dopriať jednému z najobľúbenejších prvkov v byte omladzovaciu kúru v podobe opravy poškodených miest a špeciálneho náteru. Odborníčka z Hornbachu radí, ako ľahko vaňu zrenovovať a na čo si dávať pozor.
Každá vaňa sa používaním opotrebováva. Jej vrchnú vrstvu môžu poškodiť nielen padajúce predmety a ich ostré hrany, ale aj vodný kameň a hrdza, ktoré vytvárajú nevzhľadné farebné a matné škvrny. Nepriateľom vrchnej vrstvy vane sú aj agresívne čistiace prostriedky, ktoré dávajú vnútrajšku vane zabrať zo všetkého najviac.
Lokálne opravy vane
V momente, kedy je viditeľné opotrebovanie vane trvalé, nastáva čas na renováciu pomocou špeciálnych, na to vyvinutých opravných setov, ktoré slúžia k drobným opravám trhlín a defektov vane.
„Najľahšie sa dajú opraviť vane akrylátové, pomocou individuálnych retušovacích sád však možno opraviť aj liatinové, smaltové a mramorové vane,“ hovorí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúpeľní v projektových marketoch Hornbach a dodáva, že všeobecne platí, že poškodené miesto sa vybrúsi, vyhladí a doplní sa chýbajúci materiál. „Potom sa znova prebrúsi a vyhladí do finálnej podoby. Vďaka tomu bude povrch vane opäť vyzerať ako nový.“
Náter vane a potrebné príslušenstvo
Ak je povrch vane poškodený vo veľkej miere či dokonca celý, najjednoduchším spôsobom renovácie je náter či nástrek príslušnými farbami. „Pred veľkoplošným nástrekom je nevyhnutné najskôr poškodené miesta opraviť vrstvou smaltu z retušovacej sady, obrúsiť a potom zdrsniť plochu, na ktorú sa farba bude nanášať,“ približuje Marcela Bínová. „Než sa pustíte do náteru vane, uistite sa, že vám v miestnosti cirkuluje vzduch. Pozor si však dajte na prievan, ktorý môže na čerstvý náter priviať prachové častice alebo malý hmyz.
K práci používajte vždy len kvalitné štetce a valčeky, nie príliš široké, aby náter dostal šancu dobre prekryť renovovanú plochu, ktorá má veľa oblín,“ upozorňuje Marcela Bínová z Hornbachu. Náter je nevyhnutné dobre rozotierať a dávať pozor, aby sa niekde nevytvorila hrubšia vrstva. Dokonalý náter je ten, ktorý je zároveň aj rovnomerný.
Pred aplikáciou špeciálneho náteru je nevyhnutné najprv zbrúsiť a odmastiť pôvodný povrch vane. „Opravovanú plochu aj zvyšok vane prebrúsime brúsnym papierom, ktorým odstránime nielen pozostatky tvrdej vody a solí, ale aj zvyšky kozmetických prípravkov. Brúsime do chvíle, kým povrch nie je úplne matný. K odmasteniu postačí prípravok, ktorý na tento účel používame bežne v domácnosti, napríklad acetón alebo riedidlo,“ radí Marcela Bínová.
Produkty, ktoré môžete použiť na renováciu vane
Špeciálna farba na vane EPOXLEX biela
Štetec plochý SPOKAR EVO
Vaňa Riho Dara
Kúpeľňová vaňa Jungborn Calista
Kúpeľňová vaňa Jungborn Siana Duo
Zdroj: PR článok Hornbach