Svietidlá v kúpeľni nad zrkadlom v modernom štýle
Zdroj: svetla.sk

3+1 tipov, ako vybrať to pravé svetlo do kúpeľne

29. 04. 2022 Zdieľať

Ráno, vstávate a celý rozospatý zamierite do kúpeľne. Tam zažmurkáte do zrkadla a zistíte, že príprava na ďalší deň nebude jednoduchá. Aby ste sa zvládli upraviť podľa svojich predstáv, dámy nalíčiť a páni oholiť, potrebujete na seba dobre vidieť. Len máloktorá kúpeľňa sa môže pochváliť prirodzeným svetlom, takže nezostáva nič iné, než si dať záležať na výbere kúpeľňového osvetlenia.

Do kúpeľne patrí nielen centrálne osvetlenie, ale aj svetlo nad zrkadlo

V kúpeľni má svoje miesto nielen hlavné svetlo, ale dosť možno oceníte aj svetlo nad zrkadlom. Aby v kúpeľni nevznikali žiadne zákutia bez svetla je potrebné rozmiestnenie svetiel do kúpeľne tiež dobre premyslieť.
Viete, že aby bolo svetlo čo najprirodzenejšie k miestnosti, je dobré do kúpeľne vyberať svetelné zdroje v neutrálnej alebo studenej bielej farbe?

Ako správne vybrať osvetlenie kúpeľne?

Ešte predtým, než si začnete svetlo vyberať, treba dobre premyslieť niekoľko vecí. Svetlo do kúpeľne musí byť nielen pekné a praktické, ale musí tiež splniť niekoľko parametrov. Uprednostnite funkčnosť pred designom, nech nebojujete s nedostatkom svetla.

Svietidlá v kúpeľni nad zrkadlom v modernom štýle

Zdroj: svetla.sk

Tip číslo jedna: Do kúpeľne patrí len svetlo, ktoré je vhodné aj do vlhkého priestoru

Svetlo do kúpeľne musí odolať vlhku, pare, striekajúcej aj stekajúcej vode. Ako to spoznať? Zamerajte sa na IP krytie, ktoré označuje stupeň ochrany. Za písmenami IP nájdete dve čísla, čím sú vyššie, tým väčšia je aj ochrana.
Svetlo do kúpeľne by malo mať krytie aspoň IP44, ktoré udáva ochranu pred vniknutím pevných cudzích telies s priemerom 1 mm a viac a je tiež chránené pred vodou, ktorá strieka zo všetkých smerov.

Tip číslo dva: Svetlo by malo reagovať hneď po rozsvietení

Svetlo v kúpeľni by malo reagovať hneď po rozsvietení. Kto by sa tiež chcel potácať so zlepenými očami tmou? Ideálne sú LED žiarovky, ktoré sú aktuálne IN a nie je sa čomu diviť. Šetria energiu, financie a pýšia sa dlhou životnosťou.

Tip číslo tri: Základom je stropné svietidlo

Každý, kto vstúpi do kúpeľne, si rozsvieti centrálne svetlo, ktoré osvetlí celú miestnosť. Väčšinou zaň volíme stropné svietidlo pripevnené k stropu alebo zapustené do podhľadov. Keď také svetlo vyberáte, zamyslite sa nad:

  • Veľkosťou kúpeľne a jej zákutiach
  • Farbou kúpeľne

Čím bude kúpeľňa väčšia a tmavšia, tým silnejšie hlavné svetlo potrebujete.

Tip číslo štyri: Ako osvetliť kúpeľňové zrkadlo?

Keď sa na seba pozeráte do zrkadla, hlavné svetlo mnohokrát nestačí, je potrebné siahnuť po bodových svetlách, ktoré umiestnite na strany zrkadla alebo nad, prípadne po LED pásikoch, ktoré je možné nalepiť priamo na zrkadlo.

Viete, že bodovky, by rozhodne nemali chýbať v žiadnej modernej kúpeľni? Navodia príjemnú atmosféru, navyše si ich môžete väčšinou natočiť presne tak, ako potrebujete.

Zdroj: PR článok svetla.sk

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: doplnky do kúpeľne led svietidlá renovácia kúpeľne svietidlá zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok