Zdroj: iStock

Moderné kúpeľne vynikajú praktickými výklenkami. Ako ich riešiť, aby fungovali aj ako dizajnový prvok?

02. 08. 2022
Zdieľať

Kúpeľňové niky vyriešili problém, kam uložiť šampón a sprchovací gél v sprchovacom kúte alebo pri vani. Sú tiež odpoveďou na otázku – ako vyriešiť nedostatok úložných priestorov v kúpeľni a nezaberať cenný priestor. Toto šikovné riešenie má čoraz viac obdivovateľov a inšpiratívne podoby, ktoré zvyšujú aj estetickú hodnotu priestoru.

Zapustený nástenný výklenok je nielen praktický, ale zároveň dodáva rozmer jednotnej stene a vytvára jedinečnú estetiku. Na inšpiráciu prinášame niekoľko spôsobov, ako takúto niku vytvoriť či dotvoriť, aby fungovala aj ako silný dizajnový prvok.

Prečítajte si tiež
Kreatívna rekonštrukcia bytu s nepraktickou dispozíciou: Nika na spanie namiesto spálne

Do niky pridajte osvetlenie

Osvetlenie v zapustených výklenkoch prináša zaujímavú atmosféru, najmä ak nepoužijete veľké svetlo, ale len to v nikách. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, sú LED pásy. Na umocnenie atmosféry si môžete zvoliť aj farebné.

Osvetleé výklenky v stene kúpeľne

Zdroj: iStock

Oblúkový trend

Staronovým hitom interiérového dizajnu sú oblúky a rôzne krivky. Tento motív sa dostáva aj do kúpeľní. Obliny zjemňujú prísnosť a strohosť rovných línií obkladaných stien, vnášajú organický prvok.

Prečítajte si tiež
Úsporná rekonštrukcia na starom sídlisku 500 bytov: Z bytu starých rodičov byt pre vnučku

Samozrejme, oblúkové niky si vyžadujú kus remeselnej zručnosti, najmä pri stenách obložených obkladačkami. Oblúkový výklenok výborne funguje aj na miestach, ktoré nie sú obložené obkladačkami a kde potrebujete úložný priestor navyše.

Moderná kúpeľňa s vzorovaným obkladom

Zdroj: iStock

Ovál s policami

Ďalší typ kúpeľňovej niky pripomína podlhovastú oválnu tabletku umiestnenú v stene na výšku. Takáto nika sa dá predeliť viacerými policami, čím skvele šetrí priestor a vytvára alternatívu ku kúpeľňovej skrinke.

Šesťhranné experimenty

Niky v podobe šesťuholníkov rôznych veľkostí vyniknú v akejkoľvek kúpeľni, najlepšie však vtedy, ak použijete šesťuholníkové obkladačky alebo dlažbu.

Biela stena v kúpeľni s nikou

Zdroj: iStock

Prírodný kameň ako akcent výklenku

Prírodný kameň je vynikajúcou voľbou do elegantnej kúpeľne. Oživte kúpeľňu kúskom mramoru či iného dekoratívneho kameňa.

Niky z dreva priestor harmonizujú

Drevo pridá hygienickým miestnostiam často potrebný uzemňujúci nádych. Myslite však na to, že by to malo byť drevo, ktoré je odolné voči vlhkosti.

Glamour kúpeľňa

Zdroj: iStock

Obložte obkladačkami aj výklenky

Ak chcete mať v kúpeľni zapustený výklenok, premyslite si, či chcete, aby bol obložený rovnako ako stena alebo naopak – kontrastný. Rovnaký obklad ako stena síce neurobí z výklenku silný dizajnový prvok, ale i tak dodá priestoru pocit hĺbky. Kontrastný obklad pridá do priestoru dekoratívny prvok, ktorý zaujme na prvý pohľad.

Prečítajte si tiež
Pôvodné drevené parkety ako hlavná črta zrekonštruovaného bytu

Aká je najlepšia poloha pre kúpeľňový výklenok?

Niky sa najčastejšie umiestňujú do sprchového kúta alebo v blízkosti vane. Je to praktické. Aby ste pohodlne dosiahli na uložené potreby, základňa výklenky by nemala byť vyššie, ako je výška vašich ramien. V prípade, že chcete niku umiestniť nad vaňu, uložené hygienické potreby by mali byť ľahko dosiahnuteľné aj pri sedení a ležaní vo vani.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: interiérové osvetlenie kúpeľňové trendy moderné bývanie renovácia kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia