Zdroj: iStock

Toto sú najčastejšie chyby pri praní bielizne. Robíte ich aj vy?

30. 08. 2021
Zdieľať

Aj keď perieme niekoľkokrát do týždňa a máme na to šikovných pomocníkov, veľmi často robíme pri praní nejaké chyby. Preplnená práčka, priveľa pracieho prostriedku a použitie nevhodného programu sú len niektorými z nich.

Zúrivé drhnutie fľakov a škvŕn

Rôzne druhy škvŕn a fľakov od jedla, nápojov, trávy a krvi mnohí riešia základným postupom našich starých mám. Posypú práškom na pranie alebo zoberú mydlo či dokonca kefu a drhnú, kým fľak aspoň do istej miery nezmizne. Výsledkom takéhoto zúrivého drhnutia však často býva poškodená tkanina a nečistoty môžu preniknúť ešte hlbšie.

Prečítajte si tiež
Čo všetko dokážu najnovšie práčky? Možno budete prekvapení!

Ako teda odstrániť škvrny? Hlavné pravidlo znie: čím skôr, tým lepšie! Nešúchajte tkaninu o seba, použite prípravok na odstraňovanie škvŕn, nechajte pôsobiť a potom bežným spôsobom vyperte v práčke.

Veľký fľak od kávy na bielizni posypaný práškom

Zdroj: iStock

Priveľa pracieho prostriedku

Možno si myslíte, že keď „vám ujde ruka“ a dáte do pračky viac prípravku na pranie ako je treba, nič zlé sa nemôže stať. Alebo, že viac znečistená bielizeň potrebuje viac prípravku. Nie je to tak. Prebytočná pena zadržiava nečistoty z odevov. Tie sa zachytávajú na miestach, ktoré nemusia byť dobre prepláchnuté – napríklad pod golierom a na zdvojených vrstvách patentov na rukávoch, čo vedie k hromadeniu baktérií.

Práčka s preplnený zásobníkom na prášok

Zdroj: iStock

Preplnenie práčky

Keď sa naplní kôš na špinavú bielizeň je veľmi lákavé všetko naraz vtlačiť do práčky a mať vyprané. Preťažovať práčku však nie je najlepší nápad. Čím viac bielizne dáte prať, tým menej priestoru bude mať na samotné pranie, teda premieľanie sa vo vode. Výsledok? Časť nečistôt zostane a môže sa stať, že bielizeň bude páchnuť. Držte sa tým, na koľko bielizne je vaša práčka vyrobená a radšej operte na dvakrát ako naraz, keď vidíte, že v bubne už nie je dostatok miesta.

Kopa farebného prádla vypadávajúca z práčky

Zdroj: iStock

Nečítame si štítky na oblečení

Povieme si, že sveter ako sveter, tričko ako tričko… Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť vidno, niektoré tkaniny sú na teplotu citlivejšie ako iné. Vopred si pozrime odporúčania výrobcu uvedené na štítkoch a bielizeň netrieďme len podľa farby, ale aj podľa teploty, pri ktorej sa môže prať. Inak budeme zbytočne nadávať na zlú práčku.

Prečítajte si tiež
Chcete oživiť kúpeľňu, ale neviete ako? Vneste do nej farby!

Nezapíname zipsy

Mnohí pred praním nezapínajú zipsy na nohaviciach či bundách – aby sa lepšie vyprali. Avšak kovové či umelohmotné zuby zipsu môžu zachytiť jemné a tkané oblečenie, ktoré sa perie spolu s nimi. Lepšie je všetky zipsy uzatvoriť a obzvlášť jemné kúsky prať samostatne alebo v sieťovom vrecúšku na bielizeň.

Ruka odopína zips

Zdroj: iStock

Nadmerne používame bielidlo

Než siahnete po bielidle, dobre si to rozmyslite. Na odstránenie bielkovinových škvŕn (pot, krv, fľaky od jedla) je často nepotrebné. Ak máte obavy, že fľaky bežným praním nezídu, môžete vyskúšať aj jednu prirodzenú alternatívu, vhodnú na bavlnené tkaniny: ponorte ponožky, tričká a spodnú bielizeň do veľkého hrnca s vodou s niekoľkými plátkami citróna a pár minút povarte.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať nový vysávač, keď starý dosluhuje? Otestovali sme kvalitné vreckové vysávače

Nevenujeme sa údržbe práčky

Práčka síce oblečenie čistí, ale aj sama o sebe potrebuje starostlivosť. Okrem pravidelného čistenia filtra – aspoň raz mesačne, nezabúdajme na čistenie bubna. Moderné práčky majú program na čistenie bubna, ktorý používa vysokú teplotu, stačí ho len zvoliť a spustiť.

Žena ručne čistí zásobník práčky

Zdroj: iStock

Existujú tiež prípravky, ktoré práčky zvnútra vyčistia, vydezinfikujú. Po každom praní by sme však mali dočista a dosucha poutierať gumu okolo dvierok, môže sa tam z vlhkosti tvoriť pleseň. A taktiež by sme mali z času na čas vyčistiť dávkovač na prací prostriedok a aviváž.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: čistenie domácnosť práčky Praktické rady pranie údržba
Zdieľať článok

Diskusia