Zdroj: Samsung

Dokonalé spotrebiče? Moderné spredu plnené práčky šetria nielen prírodu, ale aj vašu peňaženku

11. 05. 2022
Zdieľať

Moderné technológie a smart funkcie urobili z práčok dokonalé spotrebiče, ktoré v máločom sklamú. Sú výkonné a spoľahlivé, odbremenia od množstva práce a navyše šetria nielen vašu peňaženku, ale aj prírodu.

Rozdiely medzi práčkami

Ako je možné, že sa dá kúpiť práčka za 200 € a aj za trojnásobok tejto ceny? V čom sú hlavné rozdiely a obmedzenia? Práčky do 300 € dlhodobo patria k najpredávanejším. To pochopili aj viacerí výrobcovia, ktorí nechcú prísť o túto časť klientely. Čo lacnejšie práčky ponúkajú? Viacero základných programov, jednoduché ovládanie, vysoké otáčky a prekvapivo nízku energetickú spotrebu. Mínusom je menší bubon (cca na 6 kg bielizne), absencia smart technológií a klasický dizajn.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať nový vysávač, keď starý dosluhuje? Otestovali sme kvalitné vreckové vysávače

V cenovej kategórii do 600 € nájdete rozmanité práčky s množstvom inteligentných funkcií. Nielenže s vami komunikujú cez aplikáciu v smartfóne, dokážu zvážiť množstvo bielizne, pridávajú paru, ale sú aj antialergénne a vybavené bezpečnostnými prvkami. Práčky nad 600 € sú určené pre tých najnáročnejších. Výborne vyzerajú, šetria energie, čas i vodu, ich pranie je maximálne efektívne. Nezľaknú sa ani citlivých tkanín, ktoré bežne nosíte do práčovne. Hoci takmer všetko zvládajú samy, vyžadujú spotrebiteľa, ktorý ich potenciál dokáže využiť naplno. Ide totiž o skutočne prepracované spotrebiče.

NÁŠ TIP

Zo spotrebiteľských testov vyplýva, že práčky majú vo všeobecnosti nižšie známky za plákanie. Aby ste sa úplne zbavili zvyškov pracích prostriedkov z oblečenia, odporúčame používať funkciu extra plákanie.

Malá, ale šikovná

Parná práčka Gorenje WNPI62SB s hĺbkou len 43 cm vyperie 6 kg bielizne, čím sa perfektne hodí do stredne veľkých domácností s menšími kúpeľňami. Okrem programu ExtraHygiene s vyššou teplotou prania disponuje extra rýchlym programom, ktorý dokáže dôkladne vyprať stredne znečistenú bielizeň len za 20 minút. Určite oceníte aj novú funkciu proti pokrčenej bielizni a automatické čistenie práčky SterilTube. Cena 319 €, sk.gorenje.com.

Práčka Gorenje

Zdroj: Gorenje

KEDY JE PRÁČKA TICHÁ?

50 dB tichá pracovňa – hlučnosť špičkovej práčky pri praní.
60 dB bežný hovor – zvuk lacnejšej práčky pri praní.
70 dB zapnutý televízor – hlasitosť špičkovej práčky pri odstreďovaní.
80 dB zapnutý vysávač – hluk lacnejšej práčky pri odstreďovaní.

V troch farbách

Parná práčka Samsung WW90T534DAX/S7 série WW5000T s kapacitou
9 kg bielizne zaujme svojím farebným vyhotovením, a to až v troch odtieňoch – bielej, sivej a čiernej. K jej prednostiam patrí odstránenie až 99,9 % baktérií a alergénov z bielizne, technológia Eco Bubble, ktorá sa postará o dôkladné pranie aj pri nízkych teplotách, a bonusom je automatický dávkovač, ktorý za vás nadávkuje presné množstvo pracieho prostriedku a aviváže. Cena 619 €, samsung.sk

Čierne práčky Samsung v domácej práčovni

Zdroj: Samsung

Ekologická

Práčka Electrolux PerfectCare 700 sa o vaše oblečenie postará z každej stránky. Dôkladne vyperie a rovnako zabezpečí, aby sa bielizeň pokrčila čo najmenej. Technológia SteamCare ukončí každý prací cyklus dávkou pary, čím vás odbremení od žehlenia.

Práčka Electrolux

Zdroj: Electrolux

Nemusíte sa obávať ani prania jemnej bielizne – bubon Care s vankúšovým vzorom zaručí, že oblečenie sa po ňom bude jemne kĺzať a nie zadrhávať. Práčka okrem vás myslí aj na prírodu, pri každom cykle dávkuje menšie množstvo vody, ako je bežné. Cena 587 €, electrolux.sk

Prečítajte si tiež
Toto sú najčastejšie chyby pri praní bielizne. Robíte ich aj vy?

Šetrná k bielizni

Parná práčka LG F69V10VW2W s kapacitou 9 kg bielizne bude skvelou pomocníčkou v domácnosti, kde máte alergika, pretože technológia LG Steam dokáže zničiť až 99,9 % alergénov. Podobne ako predošlé modely je vybavená technológiou AI DD, ktorá deteguje nielen hmotnosť, ale aj mäkkosť tkaniny a sama si zvolí optimálne nastavenie prania, čo prispieva k šetreniu bielizne. Nechýba ani cyklus TurboWash 360, ktorý vyperie už za 39 minút – ušetrí čas, vodu aj elektrinu. Cena 799 €, lg.com/sk

LG práčky

Zdroj: LG

NÁŠ TIP

Zo spotrebiteľských testov vyplýva, že práčky majú vo všeobecnosti nižšie známky za plákanie. Aby ste sa úplne zbavili zvyškov pracích prostriedkov z oblečenia, odporúčame používať funkciu extra plákanie.

Úsporná

Nová práčka Haier HW80- B14959U1-S s kapacitou 8 kg bielizne ponúka ovládanie cez novú aplikáciu hOn, ktorá ukrýva viac ako 60 programov i ďalšie smart funkcie. Jej veľkou prednosťou je značne nízka spotreba energie – iba 47 kWh na 100 cyklov, spotreba vody je 44 litrov na 1 cyklus. Disponuje aj parným programom Refresh, I-Time – úpravou dĺžky cyklu, dotykovým displejom a tichým Direct Motion motorom. Cena 599 €, haier.sk

Muž otvára práčku v domácej práčovni

Zdroj: Haier

Rýchla

Práčka Candy RO1496DWMCRE/1-S v antracitovej farbe s kapacitou 9 kg bielizne má k dispozícii až 9 rýchlych cyklov, a to v rozmedzí od 14 do 59 minút prania. Jednotlivé programy sú určené na rôzne tkaniny pri rôznych teplotách, takže do jednej hodiny vyperiete už aj silne zašpinenú bielizeň.

Prečítajte si tiež
5 dôvodov, prečo stojí sušička bielizne za to

Novinkou je funkcia Snap & Wash v mobilnej aplikácii, ktorá odporučí správny program na základe fotografie hromady špinavej bielizne.
Cena 499 €, candy.sk

Práčka Candy

Zdroj: Candy

DAJTE POZOR!

Práčky s predným plnením môžu mať problémy s tvorbou plesní a s tým spojeným vznikom nepríjemného zápachu. Plesne sa často tvoria vtedy, keď práčku po použití poriadne nevyvetráte, prípadne ak používate nekvalitné prášky a gély.

Špičková

Automatická práčka škandinávskej značky ASKO W4086C.S/1 sa s 21 bežnými aj veľmi špeciálnymi programami spoľahlivo postará o 8 kg bielizne. Ak by ste sa pozreli do jej vnútra, zistili by ste, že nemá gumové tesnenie. Je to preto, že bez neho je zaručené hygienickejšie pranie.

Práčka so sušičkou Asko v modernej práčovni v šatníku

Zdroj: ASKO

Ďalšou „vychytávkou“ je patent Quattro Construction™ so štyrmi tlmičmi, ktoré zabraňujú vzniku silných vibrácií pri odstreďovaní. Cena 1 399 €, sk.asko.com

Spredu plnená práčka oproti práčke plnenej zhora spotrebuje menej vody, je účinnejšia — lepšie využíva gravitáciu — a umožňuje uložiť sušičku na svoju vrchnú časť, čím ušetríte miesto na podlahe.

Zatočí s každou špinou

Práčka Bosch WGG244M0CS s kapacitou 9 kg bielizne a vysokou úsporou energií (energetická trieda A) si hravo poradí so štyrmi druhmi najodolnejších škvŕn. Sama si nastavuje teplotu, pohyb bubna a dĺžku máčania podľa príslušných škvŕn ešte pred spustením zvoleného programu.

Práčka Bosch

Zdroj: Bosch

Nechýba jej ani program špeciálne vyvinutý pre alergikov, rýchly program SpeedPerfect a tichý výkonný motor EcoSilence Drive™
s 10-ročnou zárukou. Cena 745 €, bosch-home.com/sk

Text: Miroslava Maceková

Foto: Bosch, ASKO, Haier, Electrolux, Candy, LG, Gorenje, Samsung

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci domácnosť elektrické spotrebiče inteligentné spotrebiče práčky pranie
Zdieľať článok

Diskusia