Zdroj: IKEA

Čistenie odtokov, škár a starostlivosť o práčku. Ako často upratovať kúpeľňu a na čo sa zamerať?

15. 06. 2022
Zdieľať

Vlhké prostredie vyhovuje baktériám a plesniam, ktoré môžu spôsobovať rozličné ochorenia. Preto si kúpeľňa vyžaduje oveľa väčšiu starostlivosť ako iné miestnosti. Pravidelné upratovanie a osvojenie si niekoľkých návykov vám pomôže udržať si zdravú domácnosť.

Upratovanie kúpeľne vyžaduje istú námahu a čas, pretože tu okrem obyčajného prachu musíte bojovať s usadeninami, nánosmi, vodným kameňom a plesňami, ktoré keď zanedbáte, už sa ich nezbavíte. Preto je prvým a zároveň najdôležitejším krokom pravidelné upratovanie, a to raz za týždeň. Pri šikovnej organizácii vám celý proces zaberie maximálne hodinu, čo nie je až také zlé. Ak si vybudujete takýto návyk, na čistenie nebudete musieť používať agresívne chemikálie, pretože všetko hravo vyčistíte prírodnými prostriedkami – octom, sódou bikarbónou a citrónom.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa, ktorá kráča s dobou? Priestranná, praktická a komfortná

Čo nemusíte čistiť každý týždeň? Sprchovú hlavicu najlepšie vyčistíte ponorením do horúcej octovej vody, ktorú necháte pôsobiť do nasledujúceho dňa. Podľa tvrdosti vody zistíte, ako často by ste ju mali čistiť – spravidla stačí raz za mesiac. Podobný interval zvoľte aj na odtoky v umývadlách a vani. Práčku stačí dezinfikovať raz za tri mesiace a škáry na dlažbe a obkladoch vydrhnite maximálne dvakrát do roka.

Starostlivosť o práčku

Pravidelne čistite filter, zásobník na pracie prostriedky i gumové tesnenie, kde sa môže hromadiť voda. Raz za tri mesiace nalejte do bubna ocot a zapnite práčku na najvyšší program (90 °C) – horúca voda baktérie zničí a odstráni nečistoty i nepríjemný zápach. Aby ste zamedzili usádzaniu vodného kameňa, pridávajte do prania praciu sódu. Nezabúdajte po každom praní nechávať otvorené dvierka i zásobník na pracie prostriedky.

Práčka so sušičkou v domácej práčovni

Čistenie odtokov a batérií

V prvom rade sa pokúste znížiť množstvo odpadu, ktorý by sa mohol dostať do odpadových rúr – v kúpeľni najčastejšie vlasy. Na ich čistenie sú určite účinnejšie i šetrnejšie ekologické prípravky ako tvrdá chémia. Zmiešajte hrsť jedlej alebo pracej sódy so 115 ml horúceho octu, nalejte do odpadovej rúry a nechajte pôsobiť. Sódu v kombinácii s octom použite aj na vodovodné batérie. Nielenže sa budú krásne lesknúť, pasta si účinne poradí aj s usadenými minerálmi z kvapôčok vody.

Čistá sprchová hlavica

Zdroj: Sanela

Toaleta biela ako sneh

Stratila toaleta svoju pôvodnú farbu a na žlté fľaky nič nezaberá? Vyskúšajte raz za týždeň po spláchnutí nasypať na problémové miesta šálku sódy bikarbóny. Po pol hodine na ne nakvapkajte ocot a vykefujte.

Prečítajte si tiež
Pýchou panelákového bytu sa po rekonštrukcii stala preslnená kúpeľňa

Záchod by si mal svoju pôvodnú belobu udržať oveľa dlhšie. Pri spláchnutí sklopte poklop, aby sa baktérie a choroboplodné zárodky nerozvírili po celej kúpeľni. Nezabudnite ani na pravidelnú dezinfekciu WC kefy.

Žena umýva wc

Zdroj: Shutterstock

Škáry ako nové

Škáry medzi kachličkami sú detailom, ktorý pri väčšine upratovaní obchádzame, no treba ich čistiť cca dvakrát do roka. Na ich vyčistenie použite pastu zo sódy (rozpustite 4 lyžice sódy v 4 lyžiciach vody), nechajte 10 minút pôsobiť a nakoniec ich dočistite starou zubnou kefkou. Budú ako nové.

Čiernobiela moderná kúpeľňa

Zdroj: Shutterstock

Zázračný eukalyptus

Ak neradi používate vonné difuzéry alebo sviečky, vyskúšajte vedľa sprchovacieho kúta naaranžovať konáriky eukalyptu. V horúcom vlhkom prostredí začne eukalyptus uvoľňovať silice a aromatické oleje, ktoré nielen prevoňajú celú kúpeľňu, ale dokážu aj zničiť infekčné mikroorganizmy.

Eucalyptus vo váze

Zdroj: Shutterstock

Sanita – udržujte ju v suchu

Keramické povrchy na vani a umývadlách umývajte raz do týždňa bežným prostriedkom určeným pre kúpeľne. Vždy je dôležité vyutierať ich do sucha, pretože v škárach sa môže po čase tvoriť pleseň. Práve pri škárach vyplnených silikónom je potrebné, aby ste čím skôr zareagovali na výskyt a prvé príznaky napadnutia plesňou, inak silikónom prenikne úplne a vy budete musieť škárovať odznova.

Prečítajte si tiež
Chcete oživiť kúpeľňu, ale neviete ako? Vneste do nej farby!

Pri ich čistení vám pomôže pasta z pol šálky sódy bikarbóny, jednej tretiny šálky kyseliny citrónovej a horúcej vody, ktorú aplikujte na škáry a po pol hodine ich vyčistite.

Retro kúpeľňa s voľne stojacou vaňou

Zdroj: Lejaan

5 VECÍ, ktoré nepatria do kúpeľne

Bežný nábytok

Do kúpeľne nemôžete použiť akýkoľvek nábytok. Nekvalitný a neošetrený drevený nábytok tu nemá čo hľadať, pretože pod vplyvom vlhkosti po čase napučí a skriví sa. Preto si vyberajte nábytok určený výhradne do kúpeľne.

Obrazy a fotografie

Umenie na stene skrášli každý interiér, ale do kúpeľne nepatrí. Vysoká vlhkosť zničí sýtosť farieb, poškodí rámy, prenikne aj za sklo a na fotografiách vytvorí nevzhľadné mapy a plesnivé škvrny.

Elektronika

Mnohí v kúpeľni radi relaxujú pri príjemnej hudbe. Dávajte však pozor, bežná elektronika nezvládne kúpeľňové prostredie dlhodobo. Potrebujete elektroniku, pri ktorej výrobca garantuje bezproblémový chod aj pri zvýšenej vlhkosti.

Prečítajte si tiež
Ako bude vyzerať moderná kúpeľňa podľa najnovších trendov

Lekárnička

Lieky sú citlivé na vlhkosť a kolísanie teploty. Rozhodne nepatria do kúpeľne, aj keď je praktické mať ich poruke. Pre vlastnú bezpečnosť a spoľahlivý účinok liekov ich skladujte radšej v miestnosti so stálou teplotou.

Šperky

Vlhké prostredie je aj nepriateľom šperkov – či už tých drahých, alebo lacnej bižutérie. Spustí oxidačný proces spôsobujúci nevzhľadné zelené alebo hnedé škvrny, ktoré sa nedajú odstrániť.

Pripravila: Miroslava Maceková

Foto: Isifa/Shutterstock, IKEA, LG, Sanela, Lejaan

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: čistenie kúpeľňový nábytok údržba upratovanie zariadenie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia