Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

26. 02. 2019
Zdieľať

V súčasnosti sa kúpeľňa nespája už len s hygienou, čoraz častejšie sa kladie dôraz na jej funkčnosť či dizajn. Venujte preto zariaďovaniu kúpeľne pozornosť, bezpochyby si ju zaslúži.

Najdôležitejší je presný plán 

Ak vás čaká rekonštrukcia kúpeľne, je veľmi dôležité si hneď na samom začiatku ozrejmiť, čo od nej skutočne očakávate. Pôjde len o výmenu umývadla alebo sa chystáte meniť aj obkladačky? Vyhovuje vám súčasná dispozícia miestnosti alebo by ste uvítali nové umiestnenie vývodov? Plánujete nahradiť vaňu sprchovým kútom alebo chcete len drobné úpravy v podobe zmeny skriniek?

Venujte tomuto kroku dostatočne dlhý čas, aby ste si vo finále mohli povedať, že vám to presne takto vyhovuje. Spíšte si preto všetky plusy a mínusy aktuálnej kúpeľne a zamyslite sa nad zmenami, do ktorých sa plánujete pustiť. V mnohých prípadoch je žiaduce skonzultovať takéto zmeny s odborníkmi, ktorí vám poradia, aké riešenie pre vás bude najviac vyhovujúce. Pri určitých čiastkových rekonštrukciách, ako je napríklad výmena vane pri zachovaní starých obkladov, vás totiž môžu zaskočiť neželané problémy.

 

Nezabúdajte, že aj keď v kúpeľni netrávite toľko času ako v iných častiach bytu či domu, je to veľmi exponovaná miestnosť, kde sa vykonáva každodenná hygiena. Mala by byť preto zariadená účelne, aby sa čo najľahšie udržiavala v poriadku a čistote.


2351583

H&M

Vaňa alebo sprchový kút?

Otázka, ktorá pri plánovaní kúpeľne napadne asi každému. Pre niekoho je voľba jasná, no mnohí toto rozhodnutie môžu vnímať ako veľmi tvrdý oriešok. Vo všeobecnosti však možno povedať, že vaňu preferujú najmä pôžitkári, ktorí obľubujú oddych v bublinkách.

Ďalšími priaznivcami sú určite rodiny s deťmi, ktoré sa môžu vo vani s napustenou vodou vyšantiť až do sýtosti. Naopak, veľkou a veľmi oceniteľnou výhodou sprchového kúta je fakt, že v priestore ušetrí potrebné centimetre a zároveň zníži objem spotrebovanej vody spolu s časom, ktorý trávime v kúpeľni. Bonusom je v mnohých prípadoch pohodlný bezbariérový prístup, preto sprchový kút uvítajú starší užívatelia alebo ľudia so zdravotnými problémami. 


2351591

H&M

Ak to priestor dovoľuje, riešením je použiť oboje súčasne, no ak musíte veľmi rozumne hospodáriť s každým voľným centimetrom, veľmi vhodnú alternatívu predstavuje vaňa so sprchovou zástenou. Ak stojíte pred touto otázkou aj vy, je veľmi dôležité zvážiť nielen vaše preferencie, ale hlavne priestorové možnosti, ktoré vám vaša kúpeľňa ponúka.

Samostatná kúpeľňa alebo s WC?

S veľkou pravdepodobnosťou je väčšina z vás zástancom názoru, že kúpeľňa a WC by mali predstavovať dve samostatné miestnosti. Je to praktické nielen z hygienických dôvodov, ale najmä z neobmedzenej dostupnosti WC. Nemusíte tak riešiť, či sa v kúpeľni práve niekto upravuje, sprchuje alebo kúpe. Spojenie oboch priestorov preto možno hodnotiť ako riešenie vhodné do menších bytov (maximálne do dvojizbových), ktoré obýva domácnosť s malým počtom členov.

Kúpeľňa sa v takýchto priestorovo skromných bytoch stane určite komfortnejšou a tiež sa tým naskytne možnosť získané centimetre nejako zaujímavo dispozične využiť. Druhý prípad – byt s troma a viac izbami, v ktorom sa pohybuje aj viac ľudí, si už vyžaduje, aby obe miestnosti fungovali samostatne. 


Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

2351601
iStock.com

Štýlová aj praktická

Dnešné kúpeľne sú miestom, ktoré okrem očisty tela slúžia aj na príjemnú relaxáciu a odpočinok. Pri jej plánovaní preto myslite nielen na to, aby bola vaša kúpeľňa štýlovým a dizajnovo atraktívnym priestorom, ale predovšetkým, aby bola praktická a plnila svoju funkciu. Nezabúdajte, že aj keď v nej netrávite toľko času ako v iných častiach bytu či domu, je to veľmi exponovaná miestnosť, kde sa vykonáva každodenná hygiena.

Mala by byť zariadená účelne, aby sa čo najľahšie udržiavala v poriadku a čistote, pretože časté umývanie rúk, čistenie zubov, sprchovanie a kúpanie sú činnosti, ktoré po sebe zanechávajú stopy. Ak je v nej priveľa predmetov a dekorácií, ich čistenie a údržba vám zaberie zbytočne veľa času.


Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

2351589
iStock.com

Nezabúdajte vetrať!

V kúpeľni je veľmi dôležitý aj spôsob vetrania, pretože tu panuje zvýšená vlhkosť a para, čo má za následok rýchle znehodnotenie nábytku, doplnkov a textílií. Dobrá ventilácia je v kúpeľni nevyhnutnosťou. Pokiaľ odvetrávanie nie je dostatočné, v kúpeľni sa drží zápach a môžu sa tu tvoriť zdraviu škodlivé plesne a nebezpečné mikroorganizmy. Najideálnejším riešením je otvoriť okno a dobre vyvetrať. Väčšina kúpeľní v bytových domoch však oknom vybavená nie je, a tak je vetranie zabezpečené ventilátorom, ktorý je zabudovaný v stene a ústi do odvádzacej šachty.

V kúpeľni je veľmi dôležitý aj spôsob vetrania, pretože tu panuje zvýšená vlhkosť a para, čo má za následok rýchle znehodnotenie nábytku, doplnkov a textílií. Dobrá ventilácia je v kúpeľni nevyhnutnosťou.


Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

2351595
iStock.com

Dômyselné osvetlenie 

Určite viete, že vaša nová a krásna kúpeľňa nebude celkom dokonalá, ak v nej bude chýbať kvalitné a správne rozložené osvetlenie. Jedno centrálne svietidlo v kúpeľni už nestačí. Stropná lampa síce dokáže dobre osvetľovať okolitý priestor, ale nie je ideálna pri úprave tváre a starostlivosti o pleť. Osvetlenie zhora môže totiž pri ranných rituáloch vytvárať línie, tiene a škvrny. Vhodné osvetlenie pre takéto úkony poskytujú dve vertikálne svietidlá umiestnené na každej strane zrkadla. 

Samozrejme, že nie je nič lepšie ako prirodzené svetlo. Pravá farba vašej tváre, vlasov a oblečenia sa najlepšie ukáže pri dennom svetle, takže práve takéto svetlo sa v kúpeľni pokúste napodobniť. Siahnite po kúpeľňových svietidlách so studenými bielymi odtieňmi, ktoré zabezpečia, že si osvetlené predmety zachovajú autentickú farbu.

Ak si chcete v kúpeľni dopriať voňavý kúpeľ a relaxovať, vytvorte si príjemnú atmosféru pomocou teplého náladového svetla. Našťastie, existuje niekoľko kreatívnych spôsobov, ako prechádzať z jednej atmosféry do druhej – napríklad nainštalovaním stmievačov na ovládanie intenzity svetla. Ak máte miesto, vyberte si pre stropné osvetlenie ozdobné svietidlo. Keď sú ostatné kúpeľňové svetlá vypnuté, malé lustre a polopriepustné stropné svietidlá dokážu navodiť uvoľnenú a romantickú náladu. 


2351581

H&M

Ušité na mieru 

Mnoho bytov disponuje atypickými kúpeľňami, pri zariaďovaní ktorých je to o čosi ťažšie. V otázkach neštandardných kúpeľní je veľmi vítané obrátiť sa na odborníkov, ktorí vám aj na takéto netypické kúpeľne dokážu navrhnúť veľmi funkčné a vkusné riešenia. Jedným z nich sú umývadlá, ktoré sú vďaka svojej predĺženej odkladacej ploche schopné plniť aj úlohu police prislúchajúcej k vani. Možností je skutočne veľa, dôležité je tomu venovať čas a zistiť si všetky možné riešenia. Inšpiráciu môžete načerpať aj návštevou viacerých overených kúpeľňových štúdií.

Len nech má štýl

Každá kúpeľňa sa podobne ako ostatné izby nesie v určitom štýle. Ten určuje výber zariaďovacích prvkov, obklady, podlahu, svietidlá, ale aj textílie či doplnky. Preto ak plánujete rekonštruovať kúpeľňu, zvážte ešte pred samotnou kúpou všetkých potrebných vecí, akým smerom sa budete uberať. Preferujete minimalistický štýl s čistými líniami alebo ste, naopak, otvorení vniesť do kúpeľne aj trocha živších farieb? Ponuka produktov je naozaj bohatá, no nezabúdajte, že dôležité je ponechať jednotnosť samotného priestoru, aby vám finálny výsledok priniesol vkusne pôsobiaci celok.


Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

2351587
iStock.com

Zariadenie do kúpeľne

Vane

Ak sa pri plánovaní kúpeľne rozhodnete pre vaňu, myslite na ňu hneď na začiatku. Ide totiž o jedno z najdôležitejších zariadení, od ktorého sa pri plánovaní musíte odvíjať. Dôležitým bodom je tiež miesto, kde sa nachádza vodovodné potrubie. V súčasnosti si však môžete vybrať zo skutočne širokého spektra rôznych typov a umiestnení – od tých, ktoré sa montujú k stene, cez voľne stojacie uprostred kúpeľne až po zapustené vane.

Vždy je potrebné brať do úvahy priestorové možnosti. Vaňa uprostred miestnosti síce pôsobí luxusným dojmom, no zároveň zaberá priveľa miesta, preto si ju môžu dovoliť len kúpeľne s veľkou rozlohou. Ak vám to ale priestor dovoľuje, potom tiež vedzte, že v takomto prípade bude odtokové potrubie viesť popod podlahu a nie popri stene, ako to býva zvykom. A ak si chcete splniť sen a túžite si do kúpeľne osadiť vírivku, nezabudnite sa poradiť s odborníkom. Ide o pomerne náročný systém, ktorý si vyžaduje profesionála.

Ak sa rozhodnete pre vaňu, myslite na ňu hneď na začiatku. Ide totiž o jedno z najdôležitejších zariadení, od ktorého sa pri plánovaní musíte odvíjať. Dôležitým bodom pri jej osadení je miesto, kde sa nachádza vodovodné potrubie. 


Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

2351597
iStock.com

Umývadlá

Tak ako so všetkými zariadeniami do kúpeľne, aj v tomto prípade si je naozaj z čoho vyberať. Umývadlá patria k najpoužívanejším predmetom v kúpeľni, a preto aj v obchodoch natrafíte na ich rôzne veľkosti, tvary, farby a dokonca aj materiály. Čo sa týka umiestnenia, umývadlo možno zavesiť na stenu, upevniť na pult alebo zapustiť priamo do skrinky. Ideálne je, ak je umiestnené blízko pri vstupných dverách, nie však v dosahu ich krídla. Z materiálov prevláda najmä keramika a akrylát, no dnes už nie sú žiadnou výnimkou ani umývadlá zo skla či dreva. Do kúpeľne sú priam ideálnou voľbou vlhkomilné exotické dreviny, napríklad tík, ipe alebo massaranduba. Vďaka tomu, že sú tvrdé a prirodzene olejnaté, vo vlhkom prostredí, akým kúpeľňa rozhodne je, dokážu fungovať bez špeciálnej impregnácie, čím ani časom nestratia na svojej kvalite. Naopak, ak zvolíte tradičnejšie európske dreviny, nezabudnite v ich prípade na tlakovú impregnáciu a tiež dôkladné ošetrenie povrchu špeciálnym olejom, prípadne krycím lakom. Pôsobenie nadmernej vlhkosti totiž spôsobuje, že sa neošetrené drevo môže časom skrútiť, zväčší svoj objem, čo má za následok zmenu tvaru.

Toalety

Ani výber toalety nepredstavuje ľahkú úlohu. Móda, rovnako ako aj technológie sa uberajú dopredu, a tak sa aj v obchodoch objavujú stále nápaditejšie a „inteligentnejšie“ záchody. Vďaka funkciám, ktoré mnohé z nich ponúkajú, sa aj ich používanie stáva príjemnejšou a komfortnejšou záležitosťou. Veľmi obľúbené sú napríklad bezokrajové riešenia, ktoré zabezpečujú jednoduchší proces čistenia. Rovnako potešia aj dômyselné systémy splachovania, čo má za následok, že kvapky vody nekončia na sedadle WC ani na podlahe. Pri výbere tej správnej toalety je tiež dôležitý dizajn a tvar, ktoré ponúkajú. Voliť môžete medzi hranatými, ale aj oblými typmi. Priaznivcov si tiež stále viac získavajú samostatne stojace typy s priznanou nádržkou, ktorú mnohí vnímajú ako štýlový doplnok priestoru. V európskych kúpeľniach sa tiež často začína vyskytovať aj bidet. Práve ten ocenia domácnosti, kde žijú malé deti alebo starší ľudia, pre ktorých je kúpanie alebo sprchovanie náročná činnosť. Praktické riešenie tiež predstavuje možnosť doplniť už osadenú toaletu sedadlom, ktoré v sebe skrýva funkciu bidetu.

Sprchové kúty

Ďalším veľmi dôležitým prvkom kúpeľne sú sprchové kúty. Tie ocenia predovšetkým menej pohybliví ľudia, ako aj tí, ktorí v kúpeľni neradi trávia veľa času, alebo sú majiteľmi miniatúrnych kúpeľní. Ak sa prikláňate k tomuto variantu, máte na výber štvorcové, obdĺžnikové alebo aj štvrťkruhové sprchové kúty. Vychádzať by ste mali predovšetkým z dispozície priestoru, pričom nezabudnite ani na minimálne rozmery priestorov potrebných okolo sprchovania. Ak zápasíte s miestom, pozornosť venujte sprchovým kútom s posuvnými sprchovými dverami. Zamerajte sa hlavne na modely z bezpečnostného skla a s kvalitnou povrchovou úpravou, pretože práve tie vám uľahčia čistenie a zároveň zminimalizujú usádzanie vodného kameňa. Do kúpeľne malých rozmerov veľmi dobre zapadnú aj modely so skladacími dverami, ktoré veľakrát možno zložiť až k stene. Nezabudnite tiež, že okrem hotových modelov mnohí výrobcovia ponúkajú aj možnosť zostaviť si sprchový kút presne podľa vašich predstáv a preferencií. Nielenže tým zužitkujete priestorové možnosti kúpeľne, zároveň sa budete pýšiť svojou vysnívanou kúpeľňou. 


Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

2351603
IKEA

 

Drevo

Ak sa rozhodnete do kúpeľne zvoliť tradičnejšie európske dreviny, nezabudnite v ich prípade na tlakovú impregnáciu a tiež dôkladné ošetrenie povrchu špeciálnym olejom, prípadne krycím lakom. Pôsobenie nadmernej vlhkosti totiž spôsobuje, že sa neošetrené drevo môže časom skrútiť, zväčší svoj objem, čo má za následok zmenu tvaru.

Moderná elegancia 

Vzhľad: Funkčný moderný priestor, ktorý pôsobí sviežo a štýlovo, s najnovšími dizajnovými prvkami a sofistikovanými tlmenými farbami vytvárajúcimi silný dojem.

Farby: Obľúbené sú biele a čokoládové tóny a ich kombinácia, ale aj trendové farby, ktoré zahŕňajú sivú (drevené uhlie), čiernu alebo farbu dreva (hlavne ako akcent). Pokiaľ ide o moderný dizajn, do základnej palety môžete pridať akúkoľvek farbu – červenú na zvýraznenie scény alebo mätovozelenú, či farbu mora pre upokojujúci pocit.

Materiály a vzory: Čisté línie a dizajn, kombinácia matných a lesklých povrchových úprav, veľkoformátové štvorcové alebo obdĺžnikové obklady, závesné umývadlá alebo umývadlá položené na dosku či zasadené do skrinky, minimalistické kohútiky, nadmerné zrkadlo. 

Tradičný šarm

Vzhľad: Miesto príjemné na pohľad, s nadčasovým dizajnom, ktorý obstojí v skúške časom, so zaoblenými tvarmi, zmesou bielych, smotanových a kávových farieb a so štýlovými skrinkami a obkladmi v lesklej a pololesklej povrchovej úprave. Výborný spôsob, ako preniesť tradičný šarm do moderného dizajnu.

Farby: Nadčasové odtiene bielej, krémovej, kávovej a čokoládovohnedej dodajú kúpeľni ladenej do tradičného štýlu elegantný nádych a nadčasový vzhľad.

Materiály a vzory: Kvalitné prírodné materiály, ako kameň, drevo a kov, masívny drevený nábytok – umývadlové skrinky, drevené dosky pod umývadlo, toaletný stolík, police; štýlové vešiaky, úchytky, kohútikové batérie, ozdobné doplnky a dekorácie.


2351585

H&M

Škandinávska jednoduchosť

Vzhľad: Príjemný a funkčný priestor s čistými líniami, ktorý sa vyznačuje ľahkým a vzdušným výrazom, svetlými farbami a prírodnými materiálmi. Je založený na troch funkciách – jednoduchosť, užitočnosť, pohodlie.

Farby: Biele a neutrálne farby s prírodnými tónmi dreva, ktoré opticky zväčšujú priestor. Častá je aj monochromaticky ladená kúpeľňa, v ktorej prevažuje jedna farba, prípadne odtiene vychádzajúce z jednej farby. Aby nepôsobila príliš studeno, je vhodné zabezpečiť prítomnosť farebného akcentu – zelenej, červenej, sivej, tmavomodrej či čiernej farby.

Materiály a vzory: Neutrálny farebný základ, minimalistický štýl, prírodné materiály, predovšetkým drevo a kameň, ktoré dokážu vytvoriť pôsobivý kontrast k strohej bielej farbe, veľkoformátové obklady alebo šesťhranné s čiernou kontrastnou škárou, drevené podlahy, prípadne dlažba imitujúca svetlé odtiene dreva, jednoduchý drevený nábytok a zelené rastliny na umocnenie príjemnej atmosféry. 

text Michaela Labodiová
foto iStock.com, archív firiem
zdroj časopis Tvorivé bývanie 6/2019

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňový nábytok sprchové kúty vane zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia