Kvetinová záhrada na balkóne: (2. časť)
Na výsadbu balkóna môžeme použiť viacročné rastliny - dreviny a trvalky, popínavé dreviny a jednoročné rastliny, jednoročné i dvojročné kvitnúce rastliny a na dočasnú výzdobu cibuľnaté rastliny. Môžeme tu pestovať aj úžitkové koreniny a bylinky do kuchyne alebo niektoré odrody zeleniny (paradajky) a ovocia (jahody, pepino), ktoré boli vyšľachtené pre pestovanie na balkónoch. Pri výbere sa riadime najmä tým, koľko slnečného svetla a tepla dopadá na balkón či lodžiu.
Rastliny na slnečný balkón
Slnečný balkón obrátený na juh, juhozápad a západ, predstavuje stanovište, na ktorom sa bude dariť iba rastlinám milujúcim prudké slnko. Najlepšie sa tu darí domácim či stredomorským suchomilným bylinám a sukulentom. Aj niektoré tradičné balkónové kvetiny a prenosné exotické rastliny – pelargónia (Pelargonium), oleander (Nerium), dvojtvárnik (Dimorphoteca), dvojzub (Bidens), lantana (Lantana), petúnia (Petunia), železník (Verbena) rozkvitnú len tam, kde je dostatok slnka po celý deň. Zo sukulentov a tučnolistých sa tu uplatnia agáva (Agave), aloa (Aloe), eonium (Aeonium), echevéria (Echeveria), kaktusy, rozchodníky (Sedum). Dariť sa tu bude aj levanduli (Lavandula), rozmarínu (Rosmarinus) a kvitnúť bude aj miniruža (Rosa minima) v nádobe.
Z popínavých bylín môžeme použiť povojník (Ipomoea tricolor) a tunbergiu (Thunbergia alata). Do kvetinových žľabov sa hodia muškáty – pelargónie (Pelargonium x zonale), jednoročná okrasná tráva perovec (Pennisetum villosum), ľadenec (Lotus berthelotii) a vejárovka (Scaevola aemula) s kaskádovitými výhonkami. Do kvetináča môžeme zasadiť okrasnú trávu – ozdobnicu čínsku (Miscanthus sinensis) ako solitér. Mnohé trvalky budú i v nádobách rásť tak dobre ako na záhone v záhrade – rudbekia (Rudbeckia), krásnoočko (Coreopsis), pupalka (Oenothera), sanvitália (Sanvitalia).
Rastliny na tienistý balkón
Tienistý balkón oceníme najmä v horúcom lete, kedy nám môže poskytnúť osviežujúci tieň a mierny chládok. Na tienistom balkóne budú kvitnúť fuksie (Fuchsia), begónie (Begonia) a netýkavky (Impatiens). V polotieni lepšie kvitne aj lobelka (Lobelia), nezábudka (Myosotis), Thymophylla tenuiloba, čerkáč (Lysimachia), bakopa (Bacopa). Z trvaliek je vhodná funkia (Hosta), ale aj hortenzia (Hydrangea) s veľkými kvetenstvami dekoratívnymi aj v suchom stave. Pestrými listami oživí polotienisté miesta koleus (Coleus) alebo plektrant (Plectranthus).
Z popínavých bylín je vhodná kobéa (Cobaea scandens), môžeme použiť i kapucínku (Tropaeolum) alebo nekvitnúci panašovaný brečtan (Hedera). Na skrášlenie môžeme do žľabov vysadiť aj jednoročnú okrasnú kapustu (Brassica oleracea) s dvojfarebnou hlávkou.
Z trvaliek sú pre tienisté polohy vhodné do nádob a použiteľné i na balkónoch: orlíček (Aquilegia caerulea), astilba (Astilbe), pakost (Geranium dalmaticum).
Bylinky na balkóne
Väčšina aromatických byliniek, ktoré sa používajú v kuchyni ako tradičné koreniny, pochádza zo suchých (skalnatých) strání, preto je slnečný balkón pre ne vhodným stanovišťom. Pestované bylinky tu prevoňajú (a vydezinfikujú) vzduch. Najvoňavejšie sú kríčkovitá bazalka (Ocimum basilicum ´Minimum), citrónovo voňajúca mäta (Mentha x piperita ´Citrata´), bazalkovo voňajúca mäta (Mentha x piperita ´Citrus Basil´), nízka zakrpatená šalvia (Salvia officinalis ´Nana´), stredomorský rozmarín (Rosmarinus officinalis ´Tarentinus´), paruman spanilý (Chamaemelum nobile) s liečivou vôňou, dúška najvoňavejšia (Thymus odoratissimus). Všetky bylinky dobre znášajú pravidelný zostrih.
Jarné kvetiny
Krásu jarných kvetín a cibuľnatých rastlín si môžeme vychutnať i na balkóne alebo v kvetináči za oknom. Ak skoro na jeseň vysadíme žardiniéry či misy jarnými cibuľnatými rastlinami alebo hľuznatými kvetinami, môžeme prebúdzanie jari pozorovať bezprostredne deň za dňom práve na rozvíjajúcich sa skoro kvitnúcich kvetoch. Na balkón sú vhodné nižšie druhy cibuľnatých, ako sú botanické tulipány (Tulipa tarda, T. kaufmaniana), hyacint (Hyacinthus), tavolín (Eranthis tubergenii), rebčík, šafrán (Crocus vernus), jarné kosatce (Iris pumila), narcis (Narcissus), scila (Scilla sibirica, S. hispanica), modrica (Muscari armeniacum), bleduľa (Leucojum vernum), veternica (Anemone coronaria, A. blanda). Doplniť ich možno nízkymi trvalkami kvitnúcimi včas na jar, ako je prvosienka (Primula acaulis, P. denticulata), jarné iskerníky (Ranunculus), cyklámeny (Cyclamen). Väčšie misy je vhodné na okrajoch vysadiť nízkymi vankúšovitými trvalkami (sedmokráska, nezábudka, tarička, machovité druhy lomikameňa, kopytník, zimozeleň, tarica, vresovec, trávnička) ako podsadbou.
Cibuľnaté rastliny vysádzame do kvalitnej humusovej zeminy zmiešanej s pieskom (3-krát hlbšie než je výška cibuľky). Na dne nádoby musí byť drenážna vrstva (keramzit). Nádoba s výsadbou musí prezimovať v studenej garáži, príp. priamo na balkóne, v polystyrénovej debne vysypanej lístím alebo rašelinou. Začiatkom marca žardiniéru odkryjeme, aby mali rastlinky dostatočný prísun svetla. Cez zimu zakorenené cibuľky začnú na jar postupne pučať.